Odeszła prof. Dorota Filipczak

Odeszła prof. Dorota Filipczak

Odeszła prof. Dorota Filipczak

Udostępnij

W piątek, 1 stycznia odeszła prof. Dorota Filipczak. Była badaczką literatury kanadyjskiej, literatur postkolonialnych oraz filozofii religii. Kierowała Zakładem Badań Intermedialnych, Kanadystycznych i Postkolonialnych w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Łódzkiego.

Dorota Filipczak ukończyła studia na Uniwersytecie Łódzkim. Doktorat napisała o intertekście biblijnym w twórczości Malcolma Lowry’ego, uzyskując stopień doktora w 1996 roku. Jej monografię wydano w specjalnym numerze „Malcolm Lowry Review”, czasopisma założonego na Wilfrid Laurier University (Waterloo, Ontario). Jeden z jej artykułów w „Literature and Theology” (dotyczący Margaret Atwood) był dwukrotnie przedrukowywany; raz w książce pod redakcją Roberta Detweilera, później w serii „Contemporary Literary Criticism” (Gale). Rozprawę habilitacyjną poświęciła kobietom w prozie Margaret Laurence, jednej z najwybitniejszych pisarek kanadyjskich. W 2008 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego i stanowisko profesora nadzwyczajnego UŁ.

Była autorką haseł na temat anglojęzycznej literatury kanadyjskiej i literatury nowozelandzkiej w Wielkiej Encyklopedii PWN (t. 1-31). W ostatnich latach w pracy badawczej koncentrowała się na współczesnych literaturach w języku angielskim, przede wszystkim kanadyjskiej, ale także na literaturach Australii i Nowej Zelandii, Antyli, Afryki i Azji.

Dwa z jej artykułów ukazały się w książkach pod redakcją Pameli Sue Anderson: jeden w Routledge, drugi w wydawnictwie Springer. W  2018 roku ukazała się w wydawnictwie Lang jej monografia pt. Brian Moore’s Eponymous Heroines: Representations of Women and Authorial Boundaries

Zapraszano ją z referatami na uniwersytety w Durham, Glasgow, Sheffield, York, Coleraine, Winnipeg, Ben Gurion University of the Negev, Universitat d’Estiu de la Dona w Barcelonie, University of Oxford. Badania naukowe prowadziła również na uniwersytetach w Strasbourgu, Berlinie, Toronto, Calgary i Montrealu, Edmonton, Vancouver i Peterborough.

W latach 1999-2002 zasiadała w radzie naukowej „Literature and Theology”, czasopisma wydawanego przez Oxford University Press. Była redaktorką naczelną „Text Matters: A Journal of Literature, Theory and Culture”. Opublikowała siedem tomów wierszy. Jej tłumaczenia i recenzje ukazywały się na łamach „Literatury na świecie”, „Tygla Kultury”, „Frazy” i „Odry”.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się