Odficyna Wydawnicza ATUT na 27. Wrocławskich Targach Dobrych Książek
Wrocławska Oficyna Wydawnicza ATUT zaprasza Państwa na 27. Wrocławskie Targi Dobrych Książek w 2018 r., które odbywają się w Hali Stulecia (ul. Wystawowa 1). Jak zawsze ciekawe,
zróżnicowane tematycznie tytutły.
CZWARTEK, 29 listopada
g. 15.30–16.30
Piotr Załuski podpisuje drugi tom swoich wspomnień – U siebie... Moja wolna Europa na stoisku 61 Oficyny Wydawniczej ATUT.
g. 17.00–18.00
Spotkanie z Piotrem Załuskim, autorem drugiego tomu wspomnień – U siebie... Moja wolna Europa. Moderacja: Tomasz Orlicz. Sala Zielona.
W drugim tomie wspomnień Piotr Załuski opisuje przede wszystkim swoją pracę dla Radia Wolna Europa w Monachium. Osobiste losy rodziny autora stanowią jedynie pretekst do wspominania przygód zawodowych, opisów sytuacji wewnątrz tej niezwyczajnej rozgłośni i licznych spotkań ze sławnymi ludźmi. Sporo miejsca poświęca także swojej pracy dla polskiej telewizji zaraz po 1990 roku.
PIĄTEK, 30 listopada
g. 16.00–17.00
Szymon Koprowski podpisuje powieść Dybuk z ulicy Piotrkowskiej podejmującą temat trudnych relacji polsko-żydowskich. Stoisko 61 Oficyny Wydawniczej ATUT.
g. 17.00–18.00
Spotkanie z austriackim pisarzem Berndem Schuchterem, autorem powieści Wiatr od gór, oraz tłumaczem książki Krzysztofem Huszczą. Sala Zielona.
To pierwsza wydana w języku polskim powieść poświęcona trudnej problematyce Tyrolu Południowego. Książka o tym, ile potrzeba siły, aby przełamać barierę milczenia i przezwyciężyć obezwładniające uczucie współwiny; także o tym, co za tym milczeniem można jeszcze znaleźć... Skomplikowaną historię i współczesną sytuację byłych i obecnych mieszkańców tego regionu poznajemy dzięki relacjom różnych osób, reprezentujących zarówno generację świadków minionych czasów, jak i ich późnych wnuków.
g. 18.30–19.30
Bernd Schuchter podpisuje powieść Wiatr od gór na stoisku 61 Oficyny Wydawniczej ATUT.
SOBOTA, 1 grudnia
g. 13.30-14.30
Kamila Augustyn podpisuje książkę Wrocław. Literacka geografia miasta na stoisku 61 Oficyny Wydawniczej ATUT.
g. 14.00-15.00
Spotkanie z Joanną Żak-Bucholc, autorką powieści Jaworowi ludzie. Rzecz o czasach Bolka II świdnickiego. Moderacja: Witold Podedworny. Sala Zielona.
Jaworowi ludzie to swoisty hołd, jaki składa autorka bohaterom epoki Bolka II Małego (świdnickiego). Ludziom często zapomnianym, którzy żyli i budowali kulturowe dzieło, jakie – już tylko we fragmentach – jeszcze dziś możemy podziwiać na terenach dawnego księstwa świdnicko-jaworskiego. Ta wyprawa do czasów średniowiecza jest z jednej strony bardzo realistyczna, ponieważ znajdziemy w książce historyczne wydarzenia, z drugiej zaś strony to podróż magiczna, przepełniona średniowieczną symboliką i tajemniczością. W opinii wielu czytelników książka jest ważną pozycją w procesie budowania tożsamości historycznej mieszkańców Dolnego Śląska.
g. 15.00-16.00
Naprawdę „Dziki Zachód”? Powojenny Wrocław w literaturze. Wykład-prezentacja dr Kamili Augustyn, autorki książki Wrocław. Literacka geografia miasta. Sala Niebieska.
Jak wyglądała literacka panorama powojennego Wrocławia, nazywanego przez osiedleńców polskim „Dzikim Zachodem”, zniszczonego po oblężeniu i niespokojnego z powodu migracji ludności oraz grasujących w jego ruinach band szabrowników, gotowych zabić za „brak współpracy”? Czy Wrocław w takim stanie nadawał się do zamieszkania? Jakie obowiązywały w nim prawa i zwyczaje? Rodem z westernu czy powieści kryminalnej? Kto i dlaczego zdecydował się opowiedzieć jego historię? I czy miała ona swojego bohatera – dowiecie się Państwo na spotkaniu z autorką książki.
g. 15.30-16.30
Joanna Żak-Bucholc podpisuje powieść Jaworowi ludzie. Rzecz o czasach Bolka II świdnickiego na stoisku 61 Oficyny Wydawniczej ATUT.
g. 17.00-18.00
Spotkanie z Janem Węglowskim, autorem książki Roztrójenie jaźni, czyli bardzo serdecznie dziękuję Państwu! Moderacja: Marek Kocot. Sala Niebieska.
Od wielu lat sprawia sporo radości słuchaczom Radia Wrocław i Programu III Polskiego Radia – jako „Książę piastowski Henryk, zwany Kutumańcem”, „Krótki” korespondujący z kabaretem „Długi”, „Krasnal Rypałko” czy wreszcie gość, który „Bardzo serdecznie wita Państwa, bardzo serdecznie”. Autor opowie o swoich tekstach satyrycznych, które w książce zostały ujęte w ramy swoistej fabuły, co pozwoliło uporządkować je chronologicznie, a także tematycznie.
g. 18.30-19.30
Jan Węglowski podpisuje zbiór tekstów satyrycznych Roztrójenie jaźni, czyli bardzo serdecznie dziękuję Państwu! na stoisku 61 Oficyny Wydawniczej ATUT.
NIEDZIELA, 2 grudnia
g. 11.00–12.00
„W drodze do Damaszku”, czyli artystyczne osobliwości strzegomskiej bazyliki. Wykład-prezentacja dr. Tomasza Mikołajczaka, autora książki Bazylika w Strzegomiu. Gotycki pomnik historii. Sala Zielona.
Jest jednym z najcenniejszych gotyckich zabytków Dolnego Śląska. Jej ogromna skala i ponadprzeciętne wartości artystyczne od dawna wzbudzały zachwyt i zainteresowanie historyków sztuki oraz odwiedzających miasto. Autor książki zaprezentuje dzieje bazyliki – obfitujące w liczne znaki zapytania etapy jej wznoszenia, historie kataklizmów i wojen, które pozostawiły ślady na jej murach, a także omówi cenne dzieła sztuki stanowiące wyposażenie świątyni. Za prolog opowieści posłuży średniowieczna sceneria Bliskiego Wschodu, a jej dalsza część nakreśli związki strzegomskiej bazyliki z czołowymi ośrodkami artystycznymi XIV-wiecznej Europy – Wiedniem, Pragą i Strasburgiem.
g. 11.30–12.30
Marta Śleziak podpisuje książkę Klepsydry na tle innych tekstów pożegnalnych na stoisku 61 Oficyny Wydawniczej ATUT.
g. 12.00–13.00
Kawiarka, bieliźniarka, pilotka. Historia nazw żeńskich à rebours. Wykład-prezentacja dr Agnieszki Małochy-Krupy, autorki książki Feminatywum w uwikłaniach językowo-kulturowych. Sala Zielona.
Autorka, która w 2015 r. wraz z zespołem opracowała pierwszy w dziejach polskiej leksykografii Słownik nazw żeńskich polszczyzny, dziś udowadnia, że wiele nazw zawodowych kobiet, ich godności, tytułów, wokół których współcześnie toczą się burzliwe polemiki medialne i akademickie, znanych już było w historii polszczyzny, a sposób wartościowania oraz tworzenia nazewnictwa kobiet był niejednokrotnie zależny od panujących ideologii.
g. 12.30–13.30
Tomasz Mikołajczak podpisuje książkę Bazylika w Strzegomiu. Gotycki pomnik historii na stoisku 61 Oficyny Wydawniczej ATUT.
g. 13.00–14.00
Spotkanie z prof. Wiesławem Hejną, wieloletnim dyrektorem Wrocławskiego Teatru Lalek i autorem książki Mój teatr. Moderacja: prof. Leszek Pułka. Sala Zielona.
O autorskiej wizji teatru lalek, który wystawia także sztuki dla dorosłych, o warsztacie lalkarza, technikach lalkarskich i ich historii, o lalce jako unikalnym medium artystycznym, sztuce reżyserowania przedstawień, o genialnej scenografce teatru lalek
Jadwidze Mydlarskiej-Kowal i wielu innych równie ciekawych sprawach opowie legenda wrocławskiego środowiska teatralnego, reżyser głośnych przedstawień: Procesu Kafki, Gyubala Wahazara Witkacego i Fausta Goethego – Wiesław Hejno.
g. 13.30–14.30
Agnieszka Małocha-Krupa podpisuje książkę Feminatywum w uwikłaniach językowo-kulturowych na stoisku 61 Oficyny Wydawniczej ATUT.
g. 14.30-15.30
Wiesław Hejno podpisuje książkę Mój teatr na stoisku 61 Oficyny Wydawniczej ATUT.
g. 15.40 - 16.40
Gabriel Leonard Kamiński podpisuje swój nowy tom poezji pt. "Wilno odnalezione"
Wrocławskie Targi Dobrych Książek w 2018 r. odbywają się w Hali Stulecia (ul. Wystawowa 1).
Godziny otwarcia targów:
29 listopada (czwartek) 12.00-19.00
30 listopada (piątek) 11.00-20.00
1 grudnia (sobota) 11.00-20.00
2 grudnia (niedziela) 11.00-17.00