27.Wrocławskie Targi Dobrych Książek, Oficyna Wydawnicza ATUT

27.Wrocławskie Targi Dobrych Książek, Oficyna Wydawnicza ATUT

Odficyna Wydawnicza ATUT na 27. Wrocławskich Targach Dobrych Książek

Udostępnij

Wrocławska Oficyna Wydawnicza ATUT zaprasza Państwa na 27. Wrocławskie Targi Dobrych Książek w 2018 r., które odbywają się w Hali Stulecia (ul. Wystawowa 1). Jak zawsze ciekawe,
zróżnicowane tematycznie tytutły.

CZWARTEK, 29 listopada

g. 15.30–16.30
Piotr Załuski podpisuje drugi tom swoich wspomnień – U siebie... Moja wolna Europa na stoisku 61 Oficyny Wydawniczej ATUT.

g. 17.00–18.00
Spotkanie z Piotrem Załuskim, autorem drugiego tomu wspomnień – U siebie... Moja wolna Europa. Moderacja: Tomasz Orlicz. Sala Zielona.

W drugim tomie wspomnień Piotr Załuski opisuje przede wszystkim swoją pracę dla Radia Wolna Europa w Monachium. Osobiste losy rodziny autora stanowią  jedynie pretekst do wspominania przygód zawodowych, opisów sytuacji wewnątrz tej niezwyczajnej rozgłośni i licznych spotkań ze sławnymi ludźmi. Sporo miejsca poświęca także swojej pracy dla polskiej telewizji zaraz po 1990 roku.

 

PIĄTEK, 30 listopada

g. 16.00–17.00
Szymon Koprowski podpisuje powieść Dybuk z ulicy Piotrkowskiej podejmującą temat trudnych relacji polsko-żydowskich. Stoisko 61 Oficyny Wydawniczej ATUT.

g. 17.00–18.00
Spotkanie z austriackim pisarzem Berndem Schuchterem, autorem powieści Wiatr od gór, oraz tłumaczem książki Krzysztofem Huszczą. Sala Zielona.

To pierwsza wydana w języku polskim powieść poświęcona trudnej problematyce Tyrolu Południowego. Książka o tym, ile potrzeba siły, aby przełamać barierę milczenia i przezwyciężyć obezwładniające uczucie współwiny; także o tym, co za tym milczeniem można jeszcze znaleźć... Skomplikowaną historię i współczesną sytuację byłych i obecnych mieszkańców tego regionu poznajemy dzięki relacjom różnych osób, reprezentujących zarówno generację świadków minionych czasów, jak i ich późnych wnuków.

g. 18.30–19.30
Bernd Schuchter podpisuje powieść Wiatr od gór na stoisku 61 Oficyny Wydawniczej ATUT.

 

SOBOTA, 1 grudnia

g. 13.30-14.30
Kamila Augustyn podpisuje książkę Wrocław. Literacka geografia miasta na stoisku 61 Oficyny Wydawniczej ATUT.


g. 14.00-15.00

Spotkanie z Joanną Żak-Bucholc, autorką powieści Jaworowi ludzie. Rzecz o czasach Bolka II świdnickiego. Moderacja: Witold Podedworny. Sala Zielona.

Jaworowi ludzie to swoisty hołd, jaki składa autorka bohaterom epoki Bolka II Małego (świdnickiego). Ludziom często zapomnianym, którzy żyli i budowali kulturowe dzieło, jakie – już tylko we fragmentach – jeszcze dziś możemy podziwiać na terenach dawnego księstwa świdnicko-jaworskiego. Ta wyprawa do czasów średniowiecza jest z jednej strony bardzo realistyczna, ponieważ znajdziemy w książce historyczne wydarzenia, z drugiej zaś strony to podróż magiczna, przepełniona średniowieczną symboliką i tajemniczością. W opinii wielu czytelników książka jest ważną pozycją w procesie budowania tożsamości historycznej mieszkańców Dolnego Śląska.

g. 15.00-16.00

Naprawdę „Dziki Zachód”? Powojenny Wrocław w literaturze. Wykład-prezentacja dr Kamili Augustyn, autorki książki Wrocław. Literacka geografia miasta. Sala Niebieska.

Jak wyglądała literacka panorama powojennego Wrocławia, nazywanego przez osiedleńców polskim „Dzikim Zachodem”, zniszczonego po oblężeniu i niespokojnego z powodu migracji ludności oraz grasujących w jego ruinach band szabrowników, gotowych zabić za „brak współpracy”? Czy Wrocław w takim stanie nadawał się do zamieszkania? Jakie obowiązywały w nim prawa i zwyczaje? Rodem z westernu czy powieści kryminalnej? Kto i dlaczego zdecydował się opowiedzieć jego historię? I czy miała ona swojego bohatera – dowiecie się Państwo na spotkaniu z autorką książki.

 g. 15.30-16.30

Joanna Żak-Bucholc podpisuje powieść Jaworowi ludzie. Rzecz o czasach Bolka II świdnickiego na stoisku 61 Oficyny Wydawniczej ATUT.

 
g. 17.00-18.00

Spotkanie z Janem Węglowskim, autorem książki Roztrójenie jaźni, czyli bardzo serdecznie dziękuję Państwu! Moderacja: Marek Kocot. Sala Niebieska.

Od wielu lat sprawia sporo radości słuchaczom Radia Wrocław i Programu III Polskiego Radia – jako „Książę piastowski Henryk, zwany Kutumańcem”, „Krótki” korespondujący z kabaretem „Długi”, „Krasnal Rypałko” czy wreszcie gość, który „Bardzo serdecznie wita Państwa, bardzo serdecznie”. Autor opowie o swoich tekstach satyrycznych, które w książce zostały ujęte w ramy swoistej fabuły, co pozwoliło uporządkować je chronologicznie, a także tematycznie.

g. 18.30-19.30
Jan Węglowski podpisuje zbiór tekstów satyrycznych Roztrójenie jaźni, czyli bardzo serdecznie dziękuję Państwu! na stoisku 61 Oficyny Wydawniczej ATUT.

 

NIEDZIELA, 2 grudnia

g. 11.00–12.00

„W drodze do Damaszku”, czyli artystyczne osobliwości strzegomskiej bazyliki. Wykład-prezentacja dr. Tomasza Mikołajczaka, autora książki Bazylika w Strzegomiu. Gotycki pomnik historii. Sala Zielona.

 Jest jednym z najcenniejszych gotyckich zabytków Dolnego Śląska. Jej ogromna skala i ponadprzeciętne wartości artystyczne od dawna wzbudzały zachwyt i zainteresowanie historyków sztuki oraz odwiedzających miasto. Autor książki zaprezentuje dzieje bazyliki – obfitujące w liczne znaki zapytania etapy jej wznoszenia, historie kataklizmów i wojen, które pozostawiły ślady na jej murach, a także omówi cenne dzieła sztuki stanowiące wyposażenie świątyni. Za prolog opowieści posłuży średniowieczna sceneria Bliskiego Wschodu, a jej dalsza część nakreśli związki strzegomskiej bazyliki z czołowymi ośrodkami artystycznymi XIV-wiecznej Europy – Wiedniem, Pragą i Strasburgiem.

 g. 11.30–12.30

Marta Śleziak podpisuje książkę Klepsydry na tle innych tekstów pożegnalnych na stoisku 61 Oficyny Wydawniczej ATUT.

g. 12.00–13.00

Kawiarka, bieliźniarka, pilotka. Historia nazw żeńskich à rebours. Wykład-prezentacja dr Agnieszki Małochy-Krupy, autorki książki Feminatywum w uwikłaniach językowo-kulturowych. Sala Zielona.

 Autorka, która w 2015 r. wraz z zespołem opracowała pierwszy w dziejach polskiej leksykografii Słownik nazw żeńskich polszczyzny, dziś udowadnia, że wiele nazw zawodowych kobiet, ich godności, tytułów, wokół których współcześnie toczą się burzliwe polemiki medialne i akademickie, znanych już było w historii polszczyzny, a sposób wartościowania oraz tworzenia nazewnictwa kobiet był niejednokrotnie zależny od panujących ideologii.

 g. 12.30–13.30

Tomasz Mikołajczak podpisuje książkę Bazylika w Strzegomiu. Gotycki pomnik historii na stoisku 61 Oficyny Wydawniczej ATUT.

 

g. 13.00–14.00

Spotkanie z prof. Wiesławem Hejną, wieloletnim dyrektorem Wrocławskiego Teatru Lalek i autorem książki Mój teatr. Moderacja: prof. Leszek Pułka. Sala Zielona.

O autorskiej wizji teatru lalek, który wystawia także sztuki dla dorosłych, o warsztacie lalkarza, technikach lalkarskich i ich historii, o lalce jako unikalnym medium artystycznym, sztuce reżyserowania przedstawień, o genialnej scenografce teatru lalek

Jadwidze Mydlarskiej-Kowal i wielu innych równie ciekawych sprawach opowie legenda wrocławskiego środowiska teatralnego, reżyser głośnych przedstawień: Procesu Kafki, Gyubala Wahazara Witkacego i Fausta Goethego – Wiesław Hejno.

 

g. 13.30–14.30

Agnieszka Małocha-Krupa podpisuje książkę Feminatywum w uwikłaniach językowo-kulturowych na stoisku 61 Oficyny Wydawniczej ATUT.

 

g. 14.30-15.30

Wiesław Hejno podpisuje książkę Mój teatr na stoisku 61 Oficyny Wydawniczej ATUT.

 

g. 15.40 - 16.40

Gabriel Leonard Kamiński podpisuje swój nowy tom poezji pt. "Wilno odnalezione"

Wrocławskie Targi Dobrych Książek w 2018 r. odbywają się w Hali Stulecia (ul. Wystawowa 1).

Godziny otwarcia targów:

29 listopada (czwartek) 12.00-19.00
30 listopada (piątek) 11.00-20.00
1 grudnia (sobota) 11.00-20.00
2 grudnia (niedziela) 11.00-17.00


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się