Odkopano najstarszą bibliotekę na terenie Niemiec

Odkopano najstarszą bibliotekę na terenie Niemiec

Odkopano najstarszą bibliotekę na terenie Niemiec

Udostępnij

Niemieccy archeolodzy dokonali bardzo interesującego odkrycia. Grupa badaczy podczas wykopalisk znajdujących się na przyszłym placu budowy natknęła się na ruiny fundamentu rzymskiej budowli. Dokładniejsza analiza wykazała, że miejsce pełniło wcześniej funkcję biblioteki.

I to nie byle jakiej - datowana na nawet 150 rok naszej ery stanowi najstarszy tego typu obiekt znaleziony na terytorium naszego zachodniego sąsiada.

Budynek został odkopany w Kolonii, na placu budowy przyszłego centrum protestanckiego. Samo istnienie ruin nie jest niespodzianką - znane one były już nawet w 19 wieku, jednak zamieszanie związane z drugą wojną światową i kompletne zniszczenie okolicznych terenów ciągle przesuwało termin przeprowadzanych badań  

Antyczna biblioteka ma prawie 2 tysiące lat i pochodzenie rzymskie, co udowadnia wykorzystany materiał, opus caementicium, popularny w architekturze starożytnego imperium. O funkcji budynku świadczą wnęki znalezione w ścianach o dwumetrowej szerokości, bezsprzecznie przeznaczone na składowanie zwojów. Dowodem jest także centralne położenie budynku - w centrum miasta, idealne jako miejsce użyteczne publicznie. W podobny sposób przygotowano biblioteki w innych miastach, np. w Efezie.

Znalezisko kierować może nasze myśli w inną stronę. Jak wiele podobnych ruin wciąż czeka zakopanych pod ziemią? Wystarczy jedno skryte znalezisko, by wywrócić postrzeganie naszej historii. Czy jednak rządzący pozwolą na takie zmiany i ewentualne towarzyszące mu zamieszanie? Odkrycia o większej skali, jak te związane ze starożytnymi Indiami, zostały ośmieszone w szyderczych kampaniach, mimo wielu interesujących poszlak. Czy ludzie zasługują jedynie na "bezpieczną" wiedzę, jak rzymskie biblioteki w Niemczech?


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się