Odkopano najstarszą bibliotekę na terenie Niemiec
Niemieccy archeolodzy dokonali bardzo interesującego odkrycia. Grupa badaczy podczas wykopalisk znajdujących się na przyszłym placu budowy natknęła się na ruiny fundamentu rzymskiej budowli. Dokładniejsza analiza wykazała, że miejsce pełniło wcześniej funkcję biblioteki.
I to nie byle jakiej - datowana na nawet 150 rok naszej ery stanowi najstarszy tego typu obiekt znaleziony na terytorium naszego zachodniego sąsiada.
Budynek został odkopany w Kolonii, na placu budowy przyszłego centrum protestanckiego. Samo istnienie ruin nie jest niespodzianką - znane one były już nawet w 19 wieku, jednak zamieszanie związane z drugą wojną światową i kompletne zniszczenie okolicznych terenów ciągle przesuwało termin przeprowadzanych badań
Antyczna biblioteka ma prawie 2 tysiące lat i pochodzenie rzymskie, co udowadnia wykorzystany materiał, opus caementicium, popularny w architekturze starożytnego imperium. O funkcji budynku świadczą wnęki znalezione w ścianach o dwumetrowej szerokości, bezsprzecznie przeznaczone na składowanie zwojów. Dowodem jest także centralne położenie budynku - w centrum miasta, idealne jako miejsce użyteczne publicznie. W podobny sposób przygotowano biblioteki w innych miastach, np. w Efezie.
Znalezisko kierować może nasze myśli w inną stronę. Jak wiele podobnych ruin wciąż czeka zakopanych pod ziemią? Wystarczy jedno skryte znalezisko, by wywrócić postrzeganie naszej historii. Czy jednak rządzący pozwolą na takie zmiany i ewentualne towarzyszące mu zamieszanie? Odkrycia o większej skali, jak te związane ze starożytnymi Indiami, zostały ośmieszone w szyderczych kampaniach, mimo wielu interesujących poszlak. Czy ludzie zasługują jedynie na "bezpieczną" wiedzę, jak rzymskie biblioteki w Niemczech?