Rynek ksiązki
 Krzysztof Kamil Baczyński, "Przygody Pana Pinzla Rudego"

Krzysztof Kamil Baczyński, "Przygody Pana Pinzla Rudego"

Odnaleziono nieznaną powieść Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Udostępnij

Tak, zdarzają się odkrycia w muzealnych archiwach… "Przygody Pana Pinzla Rudego", czyli nieukończona „powieść fantastyczna” Krzysztofa Baczyńskiego, jest właśnie takim muzealnym znaleziskiem, „olśnieniem” kustosz, którą po wielu latach od opracowania archiwum, dręczyć zaczyna jakiś wyjątkowo „charakterystyczny dukt okrągłego, wyraźnego pisma”, wraca więc do opracowanego dawno materiału i…

Stary, zielony zeszyt, z odręcznym rysunkiem mężczyzny z jamnikiem i globusem na okładce, wiele lat leżał w zbiorze rękopisów Jerzego Kamila Weintrauba – poety niesłusznie zapomnianego, serdecznego przyjaciela Krzysztofa K. Baczyńskiego. Odkrycie, że jest to jednak nieznane dzieło Baczyńskiego przyszło nagle. Jak doszło do tego sensacyjnego znaleziska wyjaśnia we wstępie do publikacji kustosz Małgorzata Wichowska.

Książka ukazała się jako drugi tom serii „Biblioteka Muzeum Literatury”, w której publikowane są utwory literackie ze zbiorów Działu Rękopisów muzeum, a wydrukowany tekst zestawiony jest z podobizną jego autografu. Czytelnik w prezencie otrzymuje również zakładkę według oryginalnego projektu K.K. Baczyńskiego.

Ze wspomnień szkolnych kolegów Baczyńskiego wynika, że nie należał on do prymusów, miał problemy z matematyką, doceniano jednak jego talent do „kawałów”. Fantastycznie naśladował profesorów […] i z zacięciem satyrycznym redagował własny dział w klasowym pisemku […].

Pan Pinzel, profesor geografii w powiatowym mieście Kulków, bohater „powieści fantastycznej” […] zdecydowanie może dołączyć do grona karykaturalnie przedstawionych nauczycieli znanych chociażby z Ferdydurke czy Wspomnień niebieskiego mundurka. Na uwagę i uśmiech czytelnika zasługuje zwłaszcza jego wykład o „faunie i florze Australii” oraz niedoszłym „poświęceniu obywatelskim” kangura, który chciał służyć na wojnie…

Ze wstępu kustosz Małgorzaty Wichowskiej

Więcej o książce tutaj. (za: Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza)


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się