Odnaleziono prawdopodobnie najstarszy zachowany fragment „Odysei”
Informowaliśmy niedawno o odkryciu profesora Wiesława Wydry z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który odnalazł nieznane drukowane wydanie Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią z 1542 roku. Osiem dni później nieopodal ruin świątyni Zeusa w starożytnym greckim mieście Olimpia na Peloponezie odnaleziono tabliczkę, która zawiera prawdopodobnie najstarszy zachowany fragment „Odysei” Homera.
Odkrycia dokonano podczas prac archeologicznych wokół dawnego sanktuarium poświęconego Zeusowi, które prowadzone są od trzech lat przez greckich i niemieckich badaczy. Tabliczkę poddano konserwacji i ustalono, że wygrawerowano na niej 13 wersów założycielskiego dla europejskiej kultury eposu. Fragment pochodzi z XIV księgi, w której opisana została rozmowa Odyseusza z Eumajosem.
Zgodnie z wstępnymi ustaleniami gliniana tabliczka najprawdopodobniej pochodzi sprzed III wieku naszej ery, czyli z czasów Cesarstwa Rzymskiego.
Jeśli ta data zostanie potwierdzona, tabliczka może być najstarszym zapisanym fragmentem dzieła Homera, jakie kiedykolwiek odkryto, i poza swoją unikalnością stanowi wspaniały eksponat archeologiczny, epigraficzny, literacki i historyczny - czytamy w oświadczeniu greckiego Ministerstwa Kultury.
Odyseja powstała najpewniej w VIII wieku przed naszą erą. Przez setki lat epos funkcjonował jedynie w tradycji ustnej.
[źródło: bbc.com, booklips.pl]