Ogólnopolska Izba Księgarń
Odszedł Bogusław Polch

Odszedł Bogusław Polch

Odszedł Bogusław Polch

Udostępnij

W czwartek 2 stycznia zmarł Bogusław Polch - polski rysownik komiksowy, grafik i ilustrator, znany z komiksowych serii „Wiedźmin”, „Funky Koval” i „Kapitan Żbik”.

Bogusław Polch był jednym z bardziej znanych polskich rysowników, zwłaszcza w okresie PRL-u. Urodził się pod Brześciem nad Bugiem w 1941 roku. Fachu plastycznego nauczył się w jednym z warszawskich liceów plastycznych, a jako siedemnastolatek debiutował w czasopiśmie harcerskim „Korespondent Wszędobylski” komiksami „Wyprawa via kosmos” i „Słoneczny rejs Przygody”. Jego kariera nabrała tempa w 1970 roku, kiedy narysował „Złotego Mauritiusa” - swój pierwszy komiks w siedmiotomowym cyklu „Kapitan Żbik”.

Sławę przyniosła mu jednak rysowana dla zachodnioniemieckiego wydawcy seria science-fiction oparta na prozie Ericha von Daenikena znana pod dwoma tytułami: „Bogowie z gwiazd” i „Ekspedycja”. Komiks został wydany 1982 r. i doczekał się 13 wersji językowych: polskiej, niemieckiej, francuskiej, angielskiej, hiszpańskiej, greckiej, norweskiej, szwedzkiej, fińskiej, duńskiej, holenderskiej, czeskiej i słowackiej, a łączny nakład przekroczył milion egzemplarzy.

Polch był również autorem pierwszego polskiego komiksu dla dorosłych „Funky Koval”, wydanego w 1982 r., który początkowo ukazywał się w odcinkach w miesięczniku „Fantastyka” (znanym dzisiaj jako „Nowa fantastyka”). Według Culture.pl: „Komiks był ceniony za wartką, „zachodnią” akcję, efektowne rozwiązania technologiczne i dyskretne aluzje do polskiej rzeczywistości”.

W latach 1993-95 Polch narysował sześć albumów o Wiedźminie na podstawie prozy Andrzeja

Sapkowskiego. W swoim dorobku ma także albumy „Rycerze fair play” o tematyce sportowej, które

stworzył na zlecenie UNESCO, „Skarb z Fortu Gerharda. Tajemnice stryja Bonawentury” i komiks „KRON” opublikowany w magazynie o tym samym tytule, którego Polch był redaktorem naczelnym (komiks został uznany za kontrowersyjny, bo jego autor nie dostosował się do zakazu reklamowania alkoholu).

Bogusław Polch został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Zmarł w wieku 78 lat.

[źródło: PAP, Karolina Sarniewicz]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się