Odszedł Jiří Červenka

Odszedł Jiří Červenka

Odszedł Jiří Červenka

Udostępnij

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o niespodziewanej śmierci Jiříego Červenki, wspaniałego człowieka, poety i tłumacza literatury polskiej na język czeski. Jiří Červenka urodził się 5 marca 1943 r. w mieście Jindřichův Hradec, studiował filozofię i język czeski na Uniwersytecie Masaryka w Brnie.

Przez ponad dwadzieścia lat był kasztelanem na zamku Pecka, gdzie później pracowała także jego córka Věra. Mieszkał z żoną w Znojmie. Zmarł nagle, w niedzielę 30 maja 2021 r.

Jiří Červenka opublikował trzy zbiory wierszy. Sam nauczył się języka polskiego i przetłumaczył szereg dzieł ważnych polskich autorów, m.in. prozę Kazimierza Orłosia i Andrzeja Stasiuka, powieść Andrzeja Barta „Fabryka muchołapek”, opowiadania Huberta Klimka-Dobrzanieckiego, "Dialogi z Sowietami" Stanisława Vincenza, „Mini-wykłady o maxi-sprawach” Leszka Kołakowskiego, wiersze Czesława Miłosza, Wojciecha Bonowicza, Tadeusza Dąbrowskiego.

Z poetami łączyła go przyjaźń. Wspólnie z Karolem Maliszewskim wydał książkę „Po obu stronach", w której znalazły się wiersze czeskiego autora po polsku i wiersze polskiego poety po czesku. Przetłumaczył też „Rok w drodze" Maliszewskiego. Dzięki niemu ukazał się po czesku także „Dziennik getta warszawskiego Adama Czerniakowa".

Pogrzeb Jiříego Červenki odbędzie się w sobotę 5 czerwca w Pecce.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się