Odszedł Mieczysław Machnicki

Odszedł Mieczysław Machnicki

Odszedł Mieczysław Machnicki

Udostępnij

W poniedziałek 20 grudnia zmarł poeta, prozaik i dziennikarz Mieczysław Machnicki. Miał 78 lat. Urodził się 11 lipca 1943 roku w Martyszkowicach koło Krzemieńca. Ukończył studia socjologiczne na Wydziale Filozofii i Studium Dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim.

Debiutował jako poeta w 1963 roku na łamach „Tygodnika Kulturalnego”. Był długoletnim redaktorem czasopisma „Zwierciadło” i miesięcznika „Twój Styl”. Kierował działem poezji w miesięczniku literackim „Nowy Wyraz” i tygodniku pracy twórczej „Radar”. W 2012 roku został nominowany do Nagrody Poetyckie Orfeusz za tom „Całość”. W 2017 roku otrzymał Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej za książkę kwietnia zatytułowaną „żeby rzecz zwaną rzeką uznać za skończoną” oraz Nagrodę im. Juliusza Słowackiego za całokształt twórczości. Jego tom prozy „Czysta moralność” ukazał się w 1982 roku nakładem Czytelnika.

W ostatnich latach w sopockiej „Bibliotece Toposu ukazały się cztery tomy jego wierszy: „Lawa się nasładza, skorupa ciemnieje” (2013), „ jest tylko gradobicie i deszcz perseidów (2014), „żeby rzecz zwaną rzeką uznać za skończoną” (2017) oraz „usta moje słyszą i mój widzi język” (2019).

Msza Święta żałobna zostanie odprawiona we wtorek 4 stycznia o godz. 15 w Domu Pogrzebowym (sala A) na Cmentarzu Komunalnym Północnym przy ul. Kazimierza Wójcickiego w Warszawie.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się