Odszedł wybitny rysownik i ilustrator Bohdan Butenko

Odszedł wybitny rysownik i ilustrator Bohdan Butenko

Odszedł wybitny rysownik i ilustrator Bohdan Butenko

Udostępnij

W poniedziałek zmarł wybitny polski rysownik i ilustrator Bohdan Butenko. O śmierci artysty poinformował kwartalnik „Przekrój” na swojej stronie internetowej. „Dwa dni temu zmarł nasz drogi współpracownik i przyjaciel, Bohdan Butenko. Będzie nam go brakować. Jednym z najmocniejszych wspomnień na zawsze pozostanie jego twórczość” - napisała redakcja

Bohdan Butenko wymyślił Gucia i Cezara, Gapiszona i Kwapiszona. Rysował komiksy, tworzył scenografie i lalki do spektakli. Przede wszystkim ilustrował książki – w pracach magisterskich, które o nim napisano, doliczono się ponad 220 tomów. Był autorem scenografii dla Kabaretu Starszych Panów i licznych scenografii teatralnych. Dzięki niemu któremu ożywały postaci z książek Bahdaja, Niziurskiego, Ożogowskiej, Woroszylskiego.

Charakterystyczny styl sprawia, że ilustracji Bohdana Butenki nie sposób pomylić z żadną inną. Chociaż jako student Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych pobierał nauki u mistrza Szancera (obronił u niego dyplom w 1955 roku), pozostał wierny kresce przypominającej dziecięce rysowanie.

Od lat mieszkał w Warszawie, do której przeprowadził się z Bydgoszczy jako dziecko tuż po wybuchu II wojny światowej. Pozostawał aktywny do samego końca, podróżował, spotykał się z fanami na targach i festiwalach literackich. W sierpniu tego roku otworzył wystawę swoich ilustracji na Warszawskich Targach Książki. Pół roku wcześniej skończył 88 lat.

Był laureatem wielu nagród, w tym Krzyżu Oficerskiego Odrodzenia Polski, Medalu IBBY i Orderu Uśmiechu.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się