Ogłoszono program Festiwalu Rymkiewiczowskiego, który odbędzie się w listopadzie

Ogłoszono program Festiwalu Rymkiewiczowskiego, który odbędzie się w listopadzie

Ogłoszono program Festiwalu Rymkiewiczowskiego, który odbędzie się w listopadzie

Udostępnij

Od 2 do 10 listopada potrwa pierwsza edycja Festiwalu Rymkiewiczowskiego, którego patronem jest zmarły w zeszłym roku wybitny polski poeta, eseista i dramaturg. Na tegoroczny festiwal złoży się ponad dwadzieścia różnorodnych wydarzeń – od literatury po filozofię, od teatru po muzykę. Organizatorami imprezy są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, fundacja Evviva L’arte oraz Instytut Książki.

Festiwal Rymkiewiczowski to nie tylko okazja do uczczenia pamięci Jarosława Marka Rymkiewicza i prezentacji jego dorobku. Podczas wydarzeń twórczość poety zostanie potraktowana jako punkt wyjścia do refleksji nad obecnymi w niej wątkami, które okazują się fundamentalne dla zrozumienia współczesności. Pierwsza edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem „Dziady, upiory, przodkowie”.

„To jest bardzo ważny festiwal. Festiwal Jarosława Marka Rymkiewicza – wielkiego polskiego poety, literata, krytyka, dramaturga, filozofa polskich spraw, w jakimś sensie naszego współczesnego wieszcza. Rymkiewicz pisał o wieszczach – Mickiewiczu, Słowackim – ale także zabierał głos w najważniejszych sprawach dotyczących polskiej historii czy współczesności. Wszyscy pamiętamy ten głos, który często był głosem bardzo radykalnym, takim, który pobudzał do dyskusji, wywoływał szok” – mówił prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W programie festiwalu znajdzie się ponad dwadzieścia wydarzeń, w różny sposób nawiązujących do dorobku Jarosława Marka Rymkiewicza. Rozpocznie go debata z udziałem Wawrzyńca Rymkiewicza, Piotra Nowaka i Bartłomieja Radziejewskiego, dotycząca związków przemocy i polityki – tematu szczególnie istotnego dla eseistyki Rymkiewicza. Tego samego dnia odbędzie się koncert promujący płytę „Rzeczy ostatnie”, zawierającej nowe interpretacje polskich pieśni ludowych.

W kolejnych dniach festiwalu odbędą się m.in. warsztaty filozoficzne dotyczące śmierci prowadzone przez redaktorów kwartalnika „Kronos”, spektakl „Lekcja anatomii” na podstawie sztuki Jarosława Marka Rymkiewicza, konferencja etnologiczno-antropologiczna pt. „Dziady. Spotkanie żywych i umarłych”, a także wystawa poświęcona „Dziadom” Adama Mickiewicza, którą będzie można zobaczyć w Bibliotece Narodowej. Festiwal Rymkiewiczowski zamknie uroczysta gala, podczas której Adam Strug wykona utwory do tekstów Adama Mickiewicza i Jarosława Marka Rymkiewicza. W jej trakcie wystąpią także laureaci konkursu recytatorskiego „Słowem Mickiewicz!”.

Bogaty program pierwszej edycji Festiwalu Rymkiewiczowskiego udostępniamy do pobrania w całości – pod artykułem.

W konferencji prasowej, inaugurującej kampanię informacyjną festiwalu obok Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego uczestniczył także dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski. W prezentacji programu, poza dyrektorką Festiwalu Rymkiewiczowskiego Izabelą Michalską, udział wzięli także przedstawiciele instytucji partnerskich oraz kuratorzy i autorzy poszczególnych wydarzeń: prof. Wawrzyniec Rymkiewicz, Dariusz Kunowski, Remigiusz Mazur-Hamaj, Łukasz Kozak, prof. Krzysztof Koehler oraz Mariusz Cieślik.

„Odszedł jeden mistrz – Zbigniew Herbert, odszedł drugi mistrz – Czesław Miłosz i w końcu niedawno odszedł trzeci mistrz – Jarosław Marek Rymkiewicz. Wraz z Instytutem Książki dosłownie przed momentem wróciliśmy z Międzynarodowych Targów Książki LIBER w Madrycie, gdzie Polska była gościem honorowym. Wyraźnie widzieliśmy tam, że jest wielu ludzi zainteresowanych polską literaturą – również Rymkiewiczem. I bardzo dobrze, bo w końcu kto ma opowiadać o Polsce zagranicą, jeśli nie właśnie tacy giganci, jak Rymkiewicz?” – powiedział dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski.

Jarosław Marek Rymkiewicz był pisarzem, poetą, eseistą, historykiem literatury, dramaturgiem, tłumaczem. A także badaczem szczegółów, które – oglądane pod lupą – były punktem wyjścia do opowieści o Mickiewiczu, Słowackim, Leśmianie, Fredrze, snutych w sposób, który nie był wcześniej znany w polskiej literaturze. Rymkiewicz był też twórcą oryginalnego stylu, którym opisywał najważniejsze momenty historii Polski, co zawsze rozbudzało gorące dyskusje.
 
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej festiwalu.

 

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się