Ogłoszono program Festiwalu Rymkiewiczowskiego, który odbędzie się w listopadzie
Od 2 do 10 listopada potrwa pierwsza edycja Festiwalu Rymkiewiczowskiego, którego patronem jest zmarły w zeszłym roku wybitny polski poeta, eseista i dramaturg. Na tegoroczny festiwal złoży się ponad dwadzieścia różnorodnych wydarzeń – od literatury po filozofię, od teatru po muzykę. Organizatorami imprezy są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, fundacja Evviva L’arte oraz Instytut Książki.
Festiwal Rymkiewiczowski to nie tylko okazja do uczczenia pamięci Jarosława Marka Rymkiewicza i prezentacji jego dorobku. Podczas wydarzeń twórczość poety zostanie potraktowana jako punkt wyjścia do refleksji nad obecnymi w niej wątkami, które okazują się fundamentalne dla zrozumienia współczesności. Pierwsza edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem „Dziady, upiory, przodkowie”.
„To jest bardzo ważny festiwal. Festiwal Jarosława Marka Rymkiewicza – wielkiego polskiego poety, literata, krytyka, dramaturga, filozofa polskich spraw, w jakimś sensie naszego współczesnego wieszcza. Rymkiewicz pisał o wieszczach – Mickiewiczu, Słowackim – ale także zabierał głos w najważniejszych sprawach dotyczących polskiej historii czy współczesności. Wszyscy pamiętamy ten głos, który często był głosem bardzo radykalnym, takim, który pobudzał do dyskusji, wywoływał szok” – mówił prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W programie festiwalu znajdzie się ponad dwadzieścia wydarzeń, w różny sposób nawiązujących do dorobku Jarosława Marka Rymkiewicza. Rozpocznie go debata z udziałem Wawrzyńca Rymkiewicza, Piotra Nowaka i Bartłomieja Radziejewskiego, dotycząca związków przemocy i polityki – tematu szczególnie istotnego dla eseistyki Rymkiewicza. Tego samego dnia odbędzie się koncert promujący płytę „Rzeczy ostatnie”, zawierającej nowe interpretacje polskich pieśni ludowych.
W kolejnych dniach festiwalu odbędą się m.in. warsztaty filozoficzne dotyczące śmierci prowadzone przez redaktorów kwartalnika „Kronos”, spektakl „Lekcja anatomii” na podstawie sztuki Jarosława Marka Rymkiewicza, konferencja etnologiczno-antropologiczna pt. „Dziady. Spotkanie żywych i umarłych”, a także wystawa poświęcona „Dziadom” Adama Mickiewicza, którą będzie można zobaczyć w Bibliotece Narodowej. Festiwal Rymkiewiczowski zamknie uroczysta gala, podczas której Adam Strug wykona utwory do tekstów Adama Mickiewicza i Jarosława Marka Rymkiewicza. W jej trakcie wystąpią także laureaci konkursu recytatorskiego „Słowem Mickiewicz!”.
Bogaty program pierwszej edycji Festiwalu Rymkiewiczowskiego udostępniamy do pobrania w całości – pod artykułem.
W konferencji prasowej, inaugurującej kampanię informacyjną festiwalu obok Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego uczestniczył także dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski. W prezentacji programu, poza dyrektorką Festiwalu Rymkiewiczowskiego Izabelą Michalską, udział wzięli także przedstawiciele instytucji partnerskich oraz kuratorzy i autorzy poszczególnych wydarzeń: prof. Wawrzyniec Rymkiewicz, Dariusz Kunowski, Remigiusz Mazur-Hamaj, Łukasz Kozak, prof. Krzysztof Koehler oraz Mariusz Cieślik.
„Odszedł jeden mistrz – Zbigniew Herbert, odszedł drugi mistrz – Czesław Miłosz i w końcu niedawno odszedł trzeci mistrz – Jarosław Marek Rymkiewicz. Wraz z Instytutem Książki dosłownie przed momentem wróciliśmy z Międzynarodowych Targów Książki LIBER w Madrycie, gdzie Polska była gościem honorowym. Wyraźnie widzieliśmy tam, że jest wielu ludzi zainteresowanych polską literaturą – również Rymkiewiczem. I bardzo dobrze, bo w końcu kto ma opowiadać o Polsce zagranicą, jeśli nie właśnie tacy giganci, jak Rymkiewicz?” – powiedział dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski.
Jarosław Marek Rymkiewicz był pisarzem, poetą, eseistą, historykiem literatury, dramaturgiem, tłumaczem. A także badaczem szczegółów, które – oglądane pod lupą – były punktem wyjścia do opowieści o Mickiewiczu, Słowackim, Leśmianie, Fredrze, snutych w sposób, który nie był wcześniej znany w polskiej literaturze. Rymkiewicz był też twórcą oryginalnego stylu, którym opisywał najważniejsze momenty historii Polski, co zawsze rozbudzało gorące dyskusje.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej festiwalu.