Ogłoszenie laureatów XIV Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 20 czerwca
Ogłoszenie laureatów XIV Nagrody Literackiej m.st. Warszawy nastąpi 20 czerwca o godz. 18.00. Tego dnia okaże się, które z 12 książek nominowanych w tym roku do nagrody zostanie wyróżnione. Wydarzenie odbędzie się na Wiśle, na pokładzie literackiej barki, a publiczność będzie mogła je obserwować z Bulwarów Wiślanych.
Organizatorzy poinformowali, że w tym roku ogłoszenie laureatów najstarszego wyróżnienia literackiego w Polsce będzie miało „wyjątkową oprawę”. „Po raz pierwszy wydarzenie zyska bowiem otwarty charakter. Do strefy publiczności znajdującej się na bulwarze zaproszeni są wszyscy: zarówno najwięksi fani polskiej literatury, miłośnicy książek, jak i każdy spacerowicz – oczywiście z zachowaniem odpowiedniej odległości i wszelkich zasad bezpieczeństwa” – podano w informacji prasowej.
Dodano, że nominowani autorzy oraz ich wydawcy zgromadzą się na barce znajdującej się na Wiśle. To tam zostaną przekazane do publicznej wiadomości zwycięskie tytuły w każdej z 4 kategorii: proza, poezja, literatura dziecięca (tekst i ilustracje) oraz książka o tematyce warszawskiej (dawniej edycja warszawska). Podczas wydarzenia okaże się również, kto otrzyma w tym roku tytuł Warszawskiego Twórcy lub Warszawskiej Twórczyni.
Laureaci zostaną wybrani spośród autorek i autorów 12 nominowanych książek, które wyłoniło – obradujące w nowym składzie – jury spośród 700 zgłoszonych tytułów.
Wśród nominacji w kategorii proza znalazły się „Tkanki miękkie” Zyty Rudzkiej (W.A.B.). To nowa powieść autorki nominowanej wcześniej do 12. Nagrody Literackiej za „Krótką wymianę ognia”. Tym razem Rudzka ukazuje portret mężczyzny w czasach słabości.
Nominację otrzymała także powieść Julii Fiedorczuk „Pod słońcem” (Wydawnictwo Literackie) będąca - jak napisano - odważnym powieściowym eksperymentem, który czyta się jak najlepszą sagę. Autorka opowiada o losach swoich bohaterów w drugiej połowie XX wieku, kiedy pamięć wojny miesza się z równie tragiczną współczesnością, ale, jak nigdy dotąd w literaturze, przypomina o być może najważniejszej sile sprawczej – przyrodzie.
Trzecim tytułem walczącym o laur w tej kategorii jest „Bestiariusz nowohucki” Elżbiety Łapczyńskiej (Biuro Literackie). „To debiutancka powieść, w której autorka opisuje z wielką literacką pomysłowością – mieszając gatunki i rejestry języka – mroczne epizody z historii powstawania Nowej Huty” - przekazano.
W kategorii poezja jurorzy wskazali „Rośliny mięsożerne” autorstwa Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej (Instytut Mikołowski), które w ocenie jury „znakomicie równoważą wypisy z codzienności, prywatności z notowaniem myśli, przychodzącymi do głowy, gdy ma się kłopoty z zaśnięciem”.
Rywalizuje z nimi tom „Boję się o ostatnią kobietę” Joanny Bociąg (Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Oddział w Łodzi), w którym - jak napisano - „poetka w skondensowanej i zwięzłej formie rejestruje rzeczywistość w duchu nowej wrażliwości, z uważnością przyglądając się ludziom, zwierzętom i roślinom”.
Trzecia nominacja przypadła Radosławowi Jurczakowi i jego książce „Zakłady holenderskie” (Biuro Literackie). „Autor zabiera odbiorców w podróż w nieznane, w przyszłość, wprowadzając do poezji język fizyki i cybernetyki, a jednocześnie tocząc fascynującą grę z tradycją poetycką” - wskazano w informacji prasowej.
Nominowana w kategorii Literatura dziecięca (tekst i ilustracje) została publikacja „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych” Aleksandry i Daniela Mizielińskich (Wydawnictwo Dwie Siostry). „Autorzy połączyli coś pozornie niemożliwego do pogodzenia: komiks, pełne szczegółów rozkładówki, rysowany zielnik, czarno-białe ryciny inspirowane dawnymi księgami przyrodniczymi” - oceniono.
O zwycięstwo walczy także książka „Skąd jestem?” autorstwa Agnieszki Kacprzyk, z ilustracjami Marianny Sztymy (Wydawnictwo Albus), która, zdaniem jury, jest „dowodem na to, że o najbardziej intymnych sprawach można rozmawiać z dziećmi tak, by uszanować nie tylko ich wrażliwość, ale też inteligencję”.
„Przedszkole imienia Barbary Wiewiórki” autorstwa Rafała Witka, z ilustracjami Aleksandry Fabii (Wydawnictwo Bajka) to ostatnia nominacja w tej kategorii. „O tym przedszkolu, w którym każde dziecko jest ważne, Rafał Witek pisze z taką naturalnością, jakby międzygatunkowa przyjaźń była czymś najzwyklejszym” - napisano.
W kategorii Książka o tematyce warszawskiej wyróżniono: „Najlepsze miasto świata” Grzegorza Piątka (W.A.B.) – opowieść o fenomenie budowy całkiem nowego miasta na gruzach dawnej Warszawy; „Mama zawsze wraca” Agaty Tuszyńskiej oraz Iwony Chmielewskiej (Wydawnictwo Dwie Siostry), w której autorki opowiedziały – zarówno słowem, jak i obrazem – o losach ukrywanej w piwnicy warszawskiego getta czteroletniej Zosi Zajczyk; „Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989-1993” Rafała Księżyka (Wydawnictwo Czarne), która jest opowieścią o muzycznym stanie nadzwyczajnym, kiedy upadkowi jednego ustroju i wyłanianiu się nowego towarzyszył niesamowity ferment dźwiękowy.
Nagroda, sięgająca w swojej historii lat 1926-38, w obecnej formie przyznawana jest od 2008 roku. Wyróżnienie to łączy w sobie wieloletnią tradycję z otwartością na czytelnika i nowe media oraz ma na uwadze promocję czytelnictwa. Dlatego też nagrodzie towarzyszy szereg wydarzeń popularyzujących literaturę i zachęcających do czytania. W tym roku będą to m.in.: czytanie książek laureatów online, inicjatywa Warszawskie Czytelnie Nagrody Literackiej oraz konkursy w mediach społecznościowych. Wszystkie wyróżnione tytuły będzie można wkrótce znaleźć w warszawskich bibliotekach.
Fundator i organizator: Miasto Stołeczne Warszawa.
Patroni medialni to: Booklips.pl, Lubimyczytac.pl, Nie czytasz, nie idę z Tobą do łóżka!, Radio Nowy Świat, wawa.info.
źródło: PAP, Katarzyna Krzykowska
Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna