Laureaci nagród Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Adama Mickiewicza

Laureaci nagród Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Adama Mickiewicza

Ogłoszono laureatów nagród Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Adama Mickiewicza

Udostępnij

Podczas odbywających się w miniony weekend Poznańskich Targów Książki odbyła się uroczystość wręczenia nagród w trzech konkursach na najlepsze książki organizowanych przez Wydawnictwo Naukowe UAM. 

Łącznie w trzech konkursach zgłoszono 164 książek wydanych przez 61 wydawców.

W „Konkursie na najlepszą książkę akademicką” Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki przyznano za publikację „Chirurgia” – tomy 1-4 pod red. Grzegorza Wallnera i Tomasza Banasiewicza (PZWL Wydawnictwo Lekarskie), a Nagrodę JM Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za publikację „Budzi się Łódź…” część I i II – prace zbiorowe (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego). 

Wyróżnienia przyznano za publikacje: „Wyparte historie. Antysemityzm na Uniwersytecie Poznańskim w latach 1919-1939” pod red. Macieja Michalskiego i Krzysztofa Podemskiego (Wydawnictwo Naukowe UAM), „Geopolitykę Bałkanów” autorstwa Danuty Gibas-Krzak (Wydawnictwo Naukowe PWN) oraz za „Światy (nie)równoległe. Literatura wobec astronomii” pod redakcją Grzegorza Raubo i Jarosława Włodarczyka (Wydawnictwo Naukowe UAM). 

Nagrodę za wyjątkową szatę edytorską otrzymało Polskie Wydawnictwo Muzyczne za publikacje: „Wykłady, wypowiedzi, zapiski” autorstwa Kazimierza Serockiego w opracowaniu Iwony Lindstedt oraz za „Znaki zapytania” autorstwa Zygmunta Mycielskiego. 

Nagrodę specjalną w postaci bezpłatnego stoiska na Poznańskich Targach Książki w roku 2024 otrzymało Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego za publikację „Adaptacje biografii i twórczości Josepha Conrada w kulturze współczesnej” autorstwa Agnieszki Adamowicz-Pośpiech. 

W „Konkursie o nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych im. ks. Edwarda Pudełki” nagrodę główną przyznano za publikację „Obrazowanie natury w nowożytnym Gdańsku. O kulturze kolekcjonerskiej miasta” autorstwa Anny Sobeckiej (wydawnictwo słowo/obraz terytoria). 

Wyróżnienia przyznano za publikacje: „Maria Klementyna Sobieska, królowa i Służebnica Boża” autorstwa Aleksandry Skrzypietz i Stanisława Jujeczki (Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego), „Przykłady strategii produkcji i użytkowania paleolitycznych oraz mezolitycznych narzędzi krzemiennych” autorstwa Katarzyny Pyżewicz (Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego) oraz za książkę „Józef Czapski. Dzieła z kolekcji prywatnych” – praca zbiorowa (Narodowe Centrum Kultury). 

W „Konkursie na najlepszą książkę popularnonaukową o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania” zwyciężyła publikacja „Osada Świętego Gotarda w Poznaniu. Historia i dziedzictwo” pod redakcją Andrzeja Billerta (Wydawnictwo Miejskie Posnania). 

Wyróżnienia przyznano za publikacje: „Recepty Starego Doktora. Wypisy z dzieł Janusza Korczaka”, wybór i wstęp Agnieszki Zgrzywy (Wydawnictwo Naukowe PWN), „Berlinowanie. Zapiski z doświadczania miasta” z tekstem i fotografiami Bernadetty Darskiej (Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego), „Naprawić przyszłość. Dlaczego potrzebujemy lepszych opowieści, żeby uratować świat” autorstwa Marcina Napiórkowskiego (Wydawnictwo Literackie) oraz za „Podhalanie. Wokół tożsamości” autorstwa Agnieszki Gąsienicy-Giewont i Stanisławy Trebuni-Staszel (Wydawnictwo Tatrzańskiego Parku Narodowego).

Jury w dwu pierwszych konkursach obradowało w składzie: red. Grażyna Banaszkiewicz, prof. Anna Cysewska-Sobusiak (Politechnika Poznańska), red. Piotr Dobrołęcki (przewodniczący jury), prof. Przemysław Hauser (UAM), Henryk Podolski (były przewodniczący Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych), prof. Grzegorz Raubo (UAM) i prof. Waldemar Uchman (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu). 

W trzecim konkursie jury obradowało w składzie: prof. Mirosław Adamczyk (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu), red. Grażyna Banaszkiewicz, red. Piotr Dobrołęcki (przewodniczący jury), prof. Henryk Mruk (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu), prof. Grzegorz Raubo (UAM), Olcha Sikorska (PTWK) i red. Grażyna Wrońska.

źródło: Rynek-Ksiazki.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się