Ogłoszono nabór na rezydencje literackie w Broumovie
Wrocławski Dom Literatury od 2018 roku wraz z czeskimi partnerami zaprasza do udziału w programie rezydencyjnym w Klasztorze w Borumovie. Zgłoszenia przyjmowane są do 11 lipca. Aplikować mogą pisarki i pisarza uprawiający wszystkie gatunki literackie, ilustratorzy książek, autorzy książek artystycznych i komiksów.
W procesie rekrutacyjnym nie ma ograniczeń wiekowych ani związanych z dorobkiem pisarskim/ilustratorskim. W formularzu zgłoszeniowym należy zawrzeć opis dotychczasowego dorobku lub próbkę prac, a także krótki opis projektu, nad którym autorka lub autor planują pracować podczas rezydencji.
Każdy z wyjazdów trwać będzie miesiąc, podczas którego jedna autorka lub autor z Czech i jedna autorka lub autor z Polski będą przebywać w Domku Literackim zlokalizowanym w ogrodach Klasztoru Broumov. Czeskich rezydentów rekrutuje Czeskie Centrum Literackie przy Bibliotece Ziemi Morawskiej, natomiast polskich – Wrocławski Dom Literatury. Pobyt w Klasztorze jest współfinansowany przez Centrum Kulturalne i Edukacyjne Klasztoru Broumov, które zapewnia rezydentom także wsparcie logistyczne.
Podczas każdego z miesięcznych pobytów autorki i autorzy będą pracowali nad własnymi projektami, a także włączą się twórczo w ogólną ideę projektu rezydencyjnego, która brzmi „Przed granicą, ponad granicą”. Wrocławski Dom Literatury wraz z partnerami zapewniają zakwaterowanie w pokojach gościnnych w Domu Literackim na terenie Klasztoru Broumov i jednorazowe stypendium w wysokości 2900 zł brutto.
Projekt rezydencji literackich w Klasztorze w Broumovie to efekt współpracy polsko-czesko-niemieckiej, którą Wrocławski Dom Literatury rozpoczął w 2018 roku. Dzięki działaniom partnerów z Czech, Polski i Niemiec niewielkie zabytkowe miasteczko Broumov, położone w Sudetach, na powrót stało się miejscem spotkania trzech kultur.
W ramach programu Wrocławski Dom Literatury zrealizował dotąd miesięczne pobyty rezydencyjne w Klasztorze w Broumowie, w których wzięli udział:
- 2018 – Joanna Lech, Jędrzej Morawiecki, Tomasz Majeran
- 2019 – Marta Dzido, Dawid Szkoła, Konrad Góra
- 2021 – Paulina Jóźwik, Barbara Klicka, Elżbieta Łapczyńska
- 2022 – Helena Stiasny, Małgorzata Kolankowska, Magdalena Zarębska.
W 2020 ze względu na pandemię koronawirusa rezydencje nie odbyły się.
Regulamin rezydencji dostępny jest TUTAJ, a formularz zgłoszeniowy – TUTAJ.
źródło: Wrocław Miasto Literatury UNESCO