Ogłoszono nominowanych do Nagród Mediów Publicznych 2023

Ogłoszono nominowanych do Nagród Mediów Publicznych 2023

Ogłoszono nominowanych do Nagród Mediów Publicznych 2023

Udostępnij

Kapituły powołane przez PAP, TVP, Polskie Radio i rozgłośnie regionalne Polskiego Radia ogłosiły we wtorek nominacje do Nagród Mediów Publicznych 2023 w kategoriach: „Obraz”, „Słowo”, „Muzyka” oraz „Idea”. W Kategorii „Słowo” nominowani zostali: Ernest Bryll, Antoni Libera oraz Krzysztof Masłoń.

„To, co wyróżnia telewizję to kategoria »Obraz«. Istotna rzecz, która wyróżnia telewizję publiczną, to obrazy, które budują wspólnotę” – podkreślił prezes TVP Mateusz Matyszkowicz.

Nominację do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii „Obraz” otrzymali: producent Michał Kwieciński, aktor Marek Bukowski, reżyser i scenarzysta Filip Zylber oraz operator Piotr Śliskowski.

„Muzyka jest naturalną tkanką Polskiego Radia” – powiedziała prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. Nominacje do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii „Muzyka” otrzymali: saksofonista Piotr Baron, wokalista Marek Piekarczyk, instrumentalistka prof. Maria Pomianowska.

Prezes PAP Wojciech Surmacz przypomniał, że „dziś wielu ludziom, dziennikarzom myli się wolność słowa z manipulacją, kłamstwem. Oni myślą, że wolność słowa to wolność głoszenia nieprawdy. Ale wolność słowa to wolność do głoszenia prawdy i taka jest nasza kategoria. Dla nas prawda i wolność słowa są najważniejsze”.

W kategorii „Idea” do Nagrody Mediów Publicznych 2023 nominowani zostali: dramatopisarz Jarosław Jakubowski, muzyk, poeta i kompozytor Stan Borys oraz prof. Włodzimierz Bolecki – teoretyk i historyk literatury.

Gala Nagród Mediów Publicznych odbędzie się 12 listopada.

Idea ustanowienia Nagród Mediów Publicznych narodziła się na przełomie 2007 i 2008 roku. „Powstała w rozmowie między Andrzejem Urbańskim, ówczesnym prezesem TVP, Januszem Kurtyką, prezesem IPN, i mną, który wtedy byłem prezesem Polskiego Radia. Głównym sensem jest promocja polskiej kultury i przedstawianie twórczości współczesnej w trzech obszarach” – mówił przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański wznawiając NMP w 2019 roku, po jedenastoletniej przerwie. Od tamtej chwili laureatami NMP zostali: Jarosław Marek Rymkiewicz, Andrzej Nowak, Joanna Siedlecka i Andrzej Zybertowicz – w kategorii „Słowo”. W kategorii „Muzyka” NMP dotychczas otrzymali: Jan Ptaszyn Wróblewski, Piotr Beczała, Józef Skrzek i Łukasz Borowicz. W kategorii „Obraz” nagrodzeni zostali: Wawrzyniec Kostrzewski, Mirosław Bork, Elżbieta Jaworowicz i Maria Dłużewska. Nagrodę w przyznawanej od 2021 roku kategorii „Idea” dotychczas otrzymali Piotr Semka i Leszek Długosz.

źródło: PAP, Maciej Replewicz, Grzegorz Janikowski

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna

 
 

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się