Dyskusyjne Klub Książki, Instytut  Książki

Dyskusyjne Klub Książki, Instytut Książki

Ogólnopolski zjazd koordynatorów i szkolenia moderatorów DKK

Udostępnij

Już dziś w Warszawie w Centrum Konferencyjnym NIMBUS rozpoczyna się ogólnopolski zjazd koordynatorów DKK połączony ze szkoleniem dla moderatorów. Wydarzenie jest organizowane przez Instytut Książki, który prowadzi program DKK od ponad 10 lat we współpracy z bibliotekami wojewódzkimi.

Dyskusyjne Kluby Książki to projekt stworzony i wspierany przez Instytut Książki, promujący czytelnictwo. Oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie przeczytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze.

Obecnie działa 1591 klubów, z czego 542 to kluby dla dzieci i młodzieży, a 1049 dla dorosłych. W gminach wiejskich działa 486 klubów, w miejsko-wiejskich 403, a w miastach 702. W ich spotkaniach uczestniczy 16 000 czytelników. Tylko przez osiem pierwszych miesięcy tego roku kluby spotkały się 9 106 razy, z czego w 851 spotkaniach wzięli udział zaproszeni autorzy. W bieżącym roku Instytut Książki rozdysponował na funkcjonowanie klubów (zakup książek, organizację spotkań autorskich, promocję klubów, organizację warsztatów i wykładów) kwotę 1 800 000 zł.

Instytut Książki podejmuje inicjatywy, które mają na celu popularyzację idei Dyskusyjnych Klubów Książki. Jednym z działań jest szkolenie dla moderatorów DKK, którego pomysł narodził się w ubiegłym roku. Celem szkolenia jest zwiększenie wiedzy moderatorów o literaturze oraz nabycie przez nich nowych umiejętności związanych z prowadzeniem klubów.  

O tym, jak potrzebna to inicjatywa, świadczy liczba zgłoszeń, która znacznie przewyższyła zaplanowany limit miejsc. Organizatorzy starali się przygotować jak najbardziej atrakcyjny i zróżnicowany program, który obejmuje spotkania ze specjalistami z zakresu literaturoznawstwa, krytyki literackiej, specjalistami ds. promocji czytelnictwa czy terapeutami.

Pierwszego dnia szkolenia moderatorzy wysłuchają wykładu inauguracyjnego pt. Oblicza współczesnej literatury polskiej w migawkach, który wygłosi prof. Maciej Urbanowski z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Następnie odbędą się panele, które będą dotyczyły: literatury dziecięcej w  kontekście biblioterapii; gatunków literackich, które rzadko pojawiają się na spotkaniach DKK oraz ambitnej literatury popularnej.
Moderatorzy wezmą również udział w dyskusji na temat funkcjonowania klubów książki w Niemczech i  Wielkiej Brytanii, a to wszystko dzięki zagranicznym gościom – Karen Hellewell z brytyjskiej Federacji Dziecięcych Klubów Książki oraz Josefine Mohrhard z niemieckiej Fundacji Stiftung Lesen, która zajmuje się m.in. promocją czytelnictwa w Niemczech poprzez kluby książki.

Uczestnicy szkolenia obejrzą także film dokumentalny o DKK, który został zrealizowany przez TVP 3 Kraków. Pierwszy dzień szkolenia zakończy wydarzenie łączące literaturę z muzyką, czyli koncert zespołu Dobre Ludzie.

W piątek 10 listopada uczestnicy wysłuchają wykładu poświęconego arcydziełom literatury polskiej XX wieku, który wygłosi prof. Marzena Woźniak-Łabieniec z Uniwersytetu Łódzkiego. Następnie wezmą udział w warsztatach dotyczących współczesnego życia literackiego, a także nieszablonowych metod pracy z  dorosłymi i młodymi uczestnikami spotkań DKK. Po panelach warsztatowych odbędzie się dyskusja pt. Ścieżki rozwoju klubów książki w Polsce, w której udział wezmą: dr Magdalena Ślusarka, Jerzy Woźniakiewicz oraz dr Łukasz Michalski.


Instytut Książki - narodowa instytucja kultury, powołana w 2004 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, której zadaniem jest promocja polskiej literatury na świecie oraz popularyzacja książek i  czytelnictwa w Polsce.

Dyskusyjny Klub Książki – projekt promujący czytelnictwo, adresowany do osób, które lubią czytać, rozmawiać i dzielić się wrażeniami z lektury, a także chcą zaznajomić się z nowościami wydawniczymi. Klubowiczem może zostać każdy sympatyk i czytelnik biblioteki niezależnie od wieku czy rodzaju zainteresowań. Nie trzeba być znawcą literatury, a spotkania DKK mają być także okazją do twórczego spędzenia czasu. Więcej informacji na stronie: www.instytutksiazki.pl.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się