OKOlice Literatury 2021: Rzeczy i Ludzie

OKOlice Literatury 2021: Rzeczy i Ludzie

OKOlice Literatury 2021: Rzeczy i Ludzie

Udostępnij

 W dniach 15-25 września 2021 r. odbędzie się trzecia edycja festiwalowych spotkań z literaturą non-fiction „OKOlice Literatury”. Tematem przewodnim będą rzeczy i ludzie. Tytuł nawiązuje do jednej z najważniejszych polskich publikacji poświęconych dyskursowi nieantropocentrycznej „Rzeczy i ludzie. Humanistyka wobec materialności”, pod red. Jacka Kowalewskiego i Wojciecha Piaska. 

 

Dzisiejsza kultura jest kulturą przedmiotów, które służą człowiekowi, poprawiają jego jakość życia. Jednak nie chodzi tu tylko o wygodę i konsumpcję, ale też o rozszerzenie humanistycznej troski o ludzi na rzeczy i inne byty nie-ludzkie.  Ale też mocno zastanawiamy się, czy i ilu z tych przedmiotów potrzebujemy tak naprawdę. coraz bardziej popularna staje się idea zero waste, rzeczy z odzysku, z drugiej ręki, a nawet ze śmietnika. Rzeczy, które pozostały po naszych najbliższych, poniekąd dowody na istnienie, a raczej na pamięć o nich. Rzeczy trudne, które przejęliśmy choćby na Pomorzu po tych, którzy opuścili te ziemie.

Festiwal obejmuje bloki tematyczne związane z różnym spojrzeniem na tytułowe rzeczy i ich relacje z ludźmi. 

Do udziału w spotkaniach autorskich, panelach dyskusyjnych i warsztatach zaproszeni są młodzież, dorosłych i seniorów. Odbędą się również warsztaty adresowane do dzieci.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8).

Wstęp wolny.

***

Poniżej przedstawiamy program imprezy:

15 września (środa)

  • godz. 18 – otwarcie festiwalu i spotkanie autorskie z Andrzejem Stasiukiem, tłumaczone na język migowy. Prowadzenie: Agata Rokicka.

BLOKI FESTIWALOWE

20 września (poniedziałek)

Czytanie rzeczy

  • godz. 17.00 – zapraszamy na warsztaty dla młodzieży i dorosłych poświęcone fotografiom “Czytanie rzeczy” uwrażliwiające uczestników na istotę zdjęcia, jako materii, która jest nośnikiem narracji i pamięci.

Prowadzenie: Weronika Fibich-Foremska

21 września (wtorek)

Rzeczy niczyje

Blok poświęcony zagadnieniu Zagłady ujętej z perspektywy tego, co po niej zostało – rzeczy, które wyznaczają inny sposób patrzenia na historię ludzi.

  • godz. 18.00  – zapraszamy na panel dyskusyjny, w którym wezmą udział Paweł Piotr Reszka i Mirosław Tryczyk. Prowadzenie: Eryk Krasucki.

22 września (środa)

Pamięć rzeczy

Blok poświęcony relacji ludzie-rzeczy z perspektywy antropologii a poziomie gatunkowym, społecznym i indywidualnym.

  • godz. 18.00 – zapraszamy na panel dyskusyjny, w którym wezmą udział Ewa Domańska i Monika Stobiecka. Prowadzenie: Maksymilian Chutorański.

23 września (czwartek)

Ładne rzeczy

Blok poświęcony designowi.

Dla dzieci:

  • godz. 17.00 – zapraszamy dzieci na warsztaty wokół książki „Wszystko widzę jako sztukę”

Prowadzenie: Ewa Solarz. Warsztaty potrwają ok. 1,5 h.

Dla dorosłych:

  • godz. 17.00 – zapraszamy na panel o designie książki, w którym wezmą udział Lex Drewiński i Przemek Dębowski (online). Prowadzenie: Magdalena Tyczka.
  • godz. 19.00 – zapraszamy na panel o designie rzeczy, w którym wezmą udział Małgorzata Czyńska i Ewa Solarz. Prowadzenie: Anna Sienkiewicz. 

24 września (piątek)

Nadmiar rzeczy

Blok podzielony na dwa segmenty tematyczne: nadmiar śmieci i nadmiar jedzenia.

Dla dzieci 

  • godz. 17.00 – zapraszamy dzieci na warsztaty zero waste. Prowadzenie: Maria Stafyniak.

Dla dorosłych

  • godz. 17.00 – zapraszamy na panel dyskusyjny dotyczący nadmiaru śmieci i propagowaniu kultury konsumpcji we współczesnym świecie, w którym wezmą udział Stanisław Łubieński i Urszula Zajączkowska (online). Prowadzenie: Anna Godzińska. 
  • godz. 19.00 – zapraszamy na spotkanie z Katarzyną Wągorowską poświęcone nadmiarowi i marnowaniu jedzenia. Prowadzenie: Paulina Stok-Stocka.

25 września (sobota)

Rzeczy osobiste

Blok poświęcony rzeczom codziennym, prywatnym i rodzinnym oraz fotografii

  • godz. 12.00 – zapraszamy na panel o przedmiotach codziennych, w którym udział wezmą Agata Pankiewicz i Marcin Przybyłko. Prowadzenie: Wojciech Ciesielski.
  • godz. 14.00 – zapraszamy na panel o rzeczach w powojennej Polsce, w którym udział wezmą Agata Zborowska i Marcin Wicha. Panel poprowadzi Aneta Makowska. 
  • godz. 16.00 – zapraszamy na spotkanie wokół książki “Dno oka. Eseje o fotografii” z Wojciechem Nowickim. Prowadzenie: Weronika Fibich-Foremska.
  • godz. 18.00 – zapraszamy na spotkanie autorskie poświęcone antropologii codzienności, w którym wezmą udział Olga Drenda i Roch Sulima. Prowadzenie: Kalina Kukiełko-Rogozińska.

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się