OKOlice Literatury 2021: Rzeczy i Ludzie
W dniach 15-25 września 2021 r. odbędzie się trzecia edycja festiwalowych spotkań z literaturą non-fiction „OKOlice Literatury”. Tematem przewodnim będą rzeczy i ludzie. Tytuł nawiązuje do jednej z najważniejszych polskich publikacji poświęconych dyskursowi nieantropocentrycznej „Rzeczy i ludzie. Humanistyka wobec materialności”, pod red. Jacka Kowalewskiego i Wojciecha Piaska.
Dzisiejsza kultura jest kulturą przedmiotów, które służą człowiekowi, poprawiają jego jakość życia. Jednak nie chodzi tu tylko o wygodę i konsumpcję, ale też o rozszerzenie humanistycznej troski o ludzi na rzeczy i inne byty nie-ludzkie. Ale też mocno zastanawiamy się, czy i ilu z tych przedmiotów potrzebujemy tak naprawdę. coraz bardziej popularna staje się idea zero waste, rzeczy z odzysku, z drugiej ręki, a nawet ze śmietnika. Rzeczy, które pozostały po naszych najbliższych, poniekąd dowody na istnienie, a raczej na pamięć o nich. Rzeczy trudne, które przejęliśmy choćby na Pomorzu po tych, którzy opuścili te ziemie.
Festiwal obejmuje bloki tematyczne związane z różnym spojrzeniem na tytułowe rzeczy i ich relacje z ludźmi.
Do udziału w spotkaniach autorskich, panelach dyskusyjnych i warsztatach zaproszeni są młodzież, dorosłych i seniorów. Odbędą się również warsztaty adresowane do dzieci.
Wszystkie wydarzenia odbędą się w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8).
Wstęp wolny.
***
Poniżej przedstawiamy program imprezy:
15 września (środa)
- godz. 18 – otwarcie festiwalu i spotkanie autorskie z Andrzejem Stasiukiem, tłumaczone na język migowy. Prowadzenie: Agata Rokicka.
BLOKI FESTIWALOWE
20 września (poniedziałek)
Czytanie rzeczy
- godz. 17.00 – zapraszamy na warsztaty dla młodzieży i dorosłych poświęcone fotografiom “Czytanie rzeczy” uwrażliwiające uczestników na istotę zdjęcia, jako materii, która jest nośnikiem narracji i pamięci.
Prowadzenie: Weronika Fibich-Foremska
21 września (wtorek)
Rzeczy niczyje
Blok poświęcony zagadnieniu Zagłady ujętej z perspektywy tego, co po niej zostało – rzeczy, które wyznaczają inny sposób patrzenia na historię ludzi.
- godz. 18.00 – zapraszamy na panel dyskusyjny, w którym wezmą udział Paweł Piotr Reszka i Mirosław Tryczyk. Prowadzenie: Eryk Krasucki.
22 września (środa)
Pamięć rzeczy
Blok poświęcony relacji ludzie-rzeczy z perspektywy antropologii a poziomie gatunkowym, społecznym i indywidualnym.
- godz. 18.00 – zapraszamy na panel dyskusyjny, w którym wezmą udział Ewa Domańska i Monika Stobiecka. Prowadzenie: Maksymilian Chutorański.
23 września (czwartek)
Ładne rzeczy
Blok poświęcony designowi.
Dla dzieci:
- godz. 17.00 – zapraszamy dzieci na warsztaty wokół książki „Wszystko widzę jako sztukę”
Prowadzenie: Ewa Solarz. Warsztaty potrwają ok. 1,5 h.
Dla dorosłych:
- godz. 17.00 – zapraszamy na panel o designie książki, w którym wezmą udział Lex Drewiński i Przemek Dębowski (online). Prowadzenie: Magdalena Tyczka.
- godz. 19.00 – zapraszamy na panel o designie rzeczy, w którym wezmą udział Małgorzata Czyńska i Ewa Solarz. Prowadzenie: Anna Sienkiewicz.
24 września (piątek)
Nadmiar rzeczy
Blok podzielony na dwa segmenty tematyczne: nadmiar śmieci i nadmiar jedzenia.
Dla dzieci
- godz. 17.00 – zapraszamy dzieci na warsztaty zero waste. Prowadzenie: Maria Stafyniak.
Dla dorosłych
- godz. 17.00 – zapraszamy na panel dyskusyjny dotyczący nadmiaru śmieci i propagowaniu kultury konsumpcji we współczesnym świecie, w którym wezmą udział Stanisław Łubieński i Urszula Zajączkowska (online). Prowadzenie: Anna Godzińska.
- godz. 19.00 – zapraszamy na spotkanie z Katarzyną Wągorowską poświęcone nadmiarowi i marnowaniu jedzenia. Prowadzenie: Paulina Stok-Stocka.
25 września (sobota)
Rzeczy osobiste
Blok poświęcony rzeczom codziennym, prywatnym i rodzinnym oraz fotografii
- godz. 12.00 – zapraszamy na panel o przedmiotach codziennych, w którym udział wezmą Agata Pankiewicz i Marcin Przybyłko. Prowadzenie: Wojciech Ciesielski.
- godz. 14.00 – zapraszamy na panel o rzeczach w powojennej Polsce, w którym udział wezmą Agata Zborowska i Marcin Wicha. Panel poprowadzi Aneta Makowska.
- godz. 16.00 – zapraszamy na spotkanie wokół książki “Dno oka. Eseje o fotografii” z Wojciechem Nowickim. Prowadzenie: Weronika Fibich-Foremska.
- godz. 18.00 – zapraszamy na spotkanie autorskie poświęcone antropologii codzienności, w którym wezmą udział Olga Drenda i Roch Sulima. Prowadzenie: Kalina Kukiełko-Rogozińska.