Nagrody Culture.pl

Nagrody Culture.pl

Olga Tokarczuk i Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona z nagrodami Culture.pl

Udostępnij

Nagrody Culture.pl Superbrands, przyznawane twórcom i instytucjom popularyzującym polską kulturę za granicą, otrzymali w tym roku pisarka Olga Tokarczuk i Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona. Wyróżnienia wręczono podczas czwartkowej uroczystości w Warszawie.

Olga Tokarczuk została nagrodzona "za konsekwencję łączenia wysokiej jakości artystycznej, docenianej przez profesjonalnych znawców, z aktualnym emocjonalnym przekazem, docierającym do szerokiego grona odbiorców. Pisarkę kochają nie tylko krytycy i jurorzy, ale także zwyczajni miłośnicy książek. Dwukrotnie otrzymała nagrodę literacką Nike, jest również laureatką wielu prestiżowych wyróżnień krajowych i zagranicznych. Zwracają uwagę jej sukcesy za granicą, przede wszystkim przekłady na prawie 30 języków".

Kapituła wyróżnienia podkreśliła, iż siła pisania Olgi Tokarczuk sprawia, że jej książki "nie tylko wydostają się poza wąski krąg ekspertów, ale też pokazują rodzimą lokalność w sposób czytelny i poruszający dla odbiorców z innych krajów. Olga Tokarczuk jest pisarką ponad podziałami i udowadnia, że jakość literacka tkwi w umiejętności odnajdywania w naszym doświadczeniu tego, co ważne dla wszystkich".

Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona zdaniem kapituły jest "miejscem poszukiwań, ale często też przypadkowych, niespodziewanych spotkań z polskim dziedzictwem i historią. Setki tysiące rękopisów, czasopism, fotografii, nut oraz map dostępnych jest dla każdego bez konieczności wychodzenia z domu. Polona inspiruje nie tylko pasjonatów historii, ale też współczesnych twórców, którzy poszukują oryginalnych i autentycznych historii i dla których przeszłość stanowi punkt wyjścia do dalszych, artystycznych poszukiwań. Tak szeroka dostępność archiwów prezentowana przez Polonę w przystępny i atrakcyjny sposób stanowi doskonałe narzędzie promocji polskiej kultury na całym świecie".

Laureatów wybrała kapituła tworzona przez dziennikarzy kulturalnych dzienników i tygodników, obradująca w składzie: Bartłomiej Chaciński ("Polityka"), Wiesław Chełminiak ("Do Rzeczy"), Krzysztof Kwiatkowski ("Wprost"), Jacek Lutomski ("Rzeczpospolita"), Piotr Mucharski ("Tygodnik Powszechny"), Przemysław Skrzydelski ("Sieci"), Jędrzej Słodkowski ("Gazeta Wyborcza") oraz zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza Ewa Bogusz-Moore i dyrektor projektu Superbrands Polska Monika Kowalewska.

Wyróżnienie zostało ustanowione w 2012 r. przez Instytut Adama Mickiewicza i ma na celu uhonorowanie osób i instytucji działających na rzecz popularyzowania Polski i polskiej kultury za granicą. W tym roku nagrody wręczono po raz siódmy.

Wcześniej otrzymali je: reżyserzy teatralni Krzysztof Warlikowski i Grzegorz Jarzyna (2012), trębacz jazzowy Tomasz Stańko (2013), reżyser filmowa Agnieszka Holland (2014), Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (2015), reżyser operowy i dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie Mariusz Treliński oraz scenograf Boris Kudlicka (2016), reżyser Lech Majewski i Muzeum Sztuki w Łodzi (2017).


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się