Opublikowano raport o czasopismach z 2019 roku

Opublikowano raport o czasopismach z 2019 roku

Opublikowano raport o czasopismach z 2019 roku

Udostępnij

Najnowszy numer raportu „Ruch Wydawniczy w Liczbach. Tom 70: 2019 periodyki”, który właśnie ukazał się w formie elektronicznej, obejmuje dane statystyczne dotyczące gazet i czasopism opublikowanych na terenie Polski w roku 2019. Są to istotne dane, zwłaszcza dla wydawców, księgarzy i bibliotekarzy, a więc osób najbardziej zainteresowanych polskim rynkiem wydawniczym.

W roku 2019 wydano 6788 tytułów periodyków, co stanowi spadek o 6% w stosunku do poprzedniego roku. Najbardziej zauważalną zmianą jest spadek liczby czasopism naukowych, zwłaszcza pism o niskich częstotliwościach, należy jednak zauważyć, że to właśnie tego rodzaju periodyki, ze względu na długi proces wydawniczy, mogły w największym stopniu ulec związanym z pandemią opóźnieniom. Zatem dopiero kolejne dane pozwolą ocenić, czy mamy tu do czynienia z faktycznym wypadnięciem z rynku znacznej liczby tytułów.

Zmniejszyła się także liczba czasopism lokalnych, gazet studenckich, pism przeznaczonych dla mniejszości narodowych i etnicznych oraz periodyków dla cudzoziemców. Pism tych ubywa zapewne dlatego, iż oferowane przez nie bieżące informacje, przeznaczone dla ograniczonej grupy odbiorców, są coraz częściej przekazywane przez internet, w tym za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Wśród pism, których zbiór zwiększył się w roku 2019 wyróżniają się czasopisma poradnikowe, zwłaszcza medyczne.

Cały raport znaleźć można na stronie Biblioteki Narodowej.

[źródło: bn.org.pl]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się