Orędzie na 20. Światowy Dzień Lalkarstwa

Orędzie na 20. Światowy Dzień Lalkarstwa

Orędzie na 20. Światowy Dzień Lalkarstwa

Udostępnij

Nawet w najciemniejszych czasach istniały światy, które pomagały ludziom przetrwać, a wiemy z wielu źródeł historycznych, że teatr lalek i jego odwieczna magiczna moc były ich częścią – napisała w orędziu na 20. Światowy Dzień Lalkarstwa czeska dramaturg i historyk teatru Nina Maliková.

Zwyczajowo 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Lalkarstwa (World Puppetry Day) ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Lalkarzy UNIMA powołane w 1929 r. w czeskiej Pradze, a od 1981 r. mające swoją główną siedzibę we francuskim mieście Charleville-Mézieres.

"Pandemia, konflikty wojenne i nasilające się problemy gospodarcze ostatnich lat utrudniają życie nam wszystkim. Cały ten niepokój rodzi napięcie, strach i obawę o przyszłość. Niepokój osiadł w naszych umysłach. Widać go na naszych twarzach" - czytamy w orędziu Niny Malikovej przesłanym PAP przez Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA.

"Oczywiście nie potrafię sobie wyobrazić, jak to było kiedyś. Jeśli jednak przyjrzymy się nieco bliżej historii, zobaczymy, że podobne sytuacje – choć w innej formie i w innym porządku świata – zdarzały się już wcześniej" - napisała. "A mimo to, ludzie wierzyli w miłość, mieli dzieci i nadal starali się nie tylko przeżyć, ale i rozwijać się" - podkreśliła.

Jak przypomniała, "nawet w najciemniejszych czasach istniały światy, które pomagały ludziom przetrwać, a wiemy z wielu źródeł historycznych, że teatr lalek i jego odwieczna magiczna moc były ich częścią". "Siła ta tkwi w samych podstawach teatru lalek. Lalkarstwo jako stylizowana forma teatralna z własną metaforą przedstawia ludzką aktywność, ale też szuka – czasem z humorem, czasem z całą powagą – rozwiązań" - wyjaśniła Maliková.

"Próbując przedstawić nasze życie, teatr lalek często protestował przeciwko niezmiennej sile losu. Starał się odzwierciedlać i opisywać najtrudniejsze sytuacje życiowe, osobiste i społeczne, używając zarówno karykatury jak i gloryfikacji" - napisała, dodając, że "możliwości teatru lalek w ostatnim czasie rozszerzyły się, a jako sztuka jest obecnie uznawany na całym świecie za integralną część kultury teatralnej XX i XXI w.".

"W teatrze lalkowym chodzi zarówno o tradycyjną ekspresję, jak i o wykorzystanie nowych technologii i ich możliwości multimedialnych. Chodzi też o wykorzystanie jego zdolności do rozrywki i wzruszenia" - napisała. "Jakąkolwiek pełni rolę, zawsze odważnie broni swojej dumnie zdobytej pozycji" - oceniła czeska historyk teatru.

"Świat będzie lepszym miejscem niż nam się w tej chwili wydaje. Wszyscy w to wierzymy. Chcemy w to wierzyć. Nie pozbawiajmy się więc radości życia z powodu naszych lęków. Uwierzmy, że Pulcinella, Punch, Guignol, Kaspárek, Karagöz, Vidushaka, Mobarak i inni nasi bohaterowie w tej niekończącej się serii postaci przedstawiających ludzką komedię są tymi, którym wciąż możemy ufać i tak jak wiele pokoleń przed nami wierzyć w ich zwycięską walkę ze śmiercią" - podkreśliła.

"Nie grzęźnijmy w troskach, a raczej wykorzystajmy teatr lalkowy w jego różnych formach, aby na nowo przywołać radość i przyjemność tworzenia oraz grania" - zaapelowała Maliková.

Tłumaczenia z języka angielskiego dokonała Katarzyna Siergiej.

Nina Maliková jest absolwentką Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Karola (Univerzita Karlova) w Pradze. Specjalizuje się w historii i teorii teatru.

Po studiach pracowała jako asystentka dyrektora artystycznego i asystentka literacka w teatrach Hradca Králové i Pragi, gdzie poznała ważne osobistości czeskiego życia teatralnego. W Hradcu Králové współpracowała z reżyserem Miroslavem Vildmanem, który ukształtował działalność artystyczną Teatru DRAK (Divadlo DRAK), zanim Josef Krofta został dyrektorem artystycznym tego teatru w 1971 r. Później jako specjalistka zajmująca się współczesnym czeskim teatrem lalek dołączyła do Praskiego Instytutu Teatralnego (Divadelni ustav), gdzie przygotowywała publikacje na temat czeskiego lalkarstwa.

W 1970 r. Maliková została też wykładowcą w DAMU na Wydziale Teatru Lalek, a później na Wydziale Teatru Alternatywnego i Lalkarstwa (Katedra alternativniho a loutkového divadla), gdzie od tamtej pory wykłada historię czeskiego i światowego teatru lalek. W latach 1998-2016 była asystentką literacką w Teatrze Lalek Lampion (Divadlo Lampion) w Kladnie. Jako wykładowca czeskiego teatru lalek brała udział w wielu międzynarodowych warsztatach i seminariach w Europie (Francja, Belgia, Niemcy, Hiszpania) i poza Europą (m.in. w Kanadzie i Korei Południowej).

Jest autorką artykułów poświęconych czeskiemu teatrowi lalkowemu w internetowej, trójjęzycznej Światowej Encyklopedii Sztuki Lalkarskiej UNIMA (wepa.unima.org) oraz byłą redaktorką pierwszego wydania publikacji "Czeski teatr lalek wczoraj i dziś". W 2019 r. napisała książkę "UNI…CO? UNIMA", poświęconą powstaniu i późniejszej historii UNIMA. Opracowała również koncepcję tworzenia wystaw o czeskim teatrze lalek w kraju i za granicą, z których najważniejszą była "Strings Attached: the Living Tradition of Czech Puppets" (otwarta w Columbus Museum of Art w Ohio w USA w 2013 r.).

"Jej naukowy wkład w czasopisma teatralne, nie tylko w dziedzinie teatru lalek, trwa do dziś, zarówno w Czechach jak i za granicą, w szczególności w czasopiśmie +Loutkár+ (Lalkarz), którego była redaktorem, a później redaktorem naczelnym (1993-2015)" - czytamy w przesłanym biogramie.

Nina Maliková tłumaczy też dramaty i literaturę fachową z francuskiego na czeski.

Podkreślono, że "Maliková kontynuuje dzieło swojego ojca, Jana Malika, znanego czeskiego pisarza, dramaturga, teoretyka, reżysera sztuk dla teatru lalek i wieloletniego sekretarza generalnego UNIMA, którego wkład w dziedzinie historii teatru lalek, krytyki teatralnej i dziennikarstwa, a także jego wizja organizacyjna UNIMA oraz zarządzanie i rozwój współczesnego czeskiego teatru lalek mają ogromne znaczenie i wpływają na dalszy rozwój organizacji".

Światowy Dzień Lalkarstwa jest obchodzony od 2003 r.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się