Orfeusze wręczone!

Orfeusze wręczone!

Orfeusze wręczone!

Udostępnij

Decyzją jury w składzie: prof. Jarosław Ławski (przewodniczący), Agnieszka Kosińska, Anna Legeżyńska, Bronisław Maj, Marek Zagańczyk, laureatem Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz za najlepszy tom poetycki roku 2021 został Zbigniew Machej za tom 2020 wydany przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oddział w Łodzi.

J. Ławski - z lewej - wręcza Orfeusza Z. Machejowi. Fot. MTruszkowski.

Orfeusza Mazurskiego za najlepszy tom wydany w Polsce północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Podlasie) odebrał Michał Fałtynowicz za tomik Traktat barbarzyńcy opublikowany przez Książnicę Podlaską.

Michał Fałtynowicz Orfeusz mazurski. Fot. W. Kass.

 

W głosowaniu internautów oraz uczestników gali przyznania nagród zwyciężył Michał Muszalik, autor tomiku Hotel Globo wydanego przez Bibliotekę Śląską. Spotka się on z czytelnikami na jesiennym wieczorze autorskim.

Gala wręczenia nagród odbyła się 30 lipca, na przepięknie położonej, plenerowej scenie przy Muzeum w Praniu. Wiersze finalistów wykonywali studenci kierunku aktorstwa Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza w Warszawie pod kierunkiem Łukasza Borkowskiego w znakomitej, wirtuozowskiej oprawie muzycznej duetu Stechek. W finałowej piątce nominowanych znalazły się, oprócz Zbigniewa Macheja i Michała Muszalika tomiki Doroty Szatters (Jerozolima. Fragment większej całości), Adriany Szymańskiej (Zielone rolety) i Aleksandra Wiernego (małe nowe ciała).

W laudacji na cześć tegorocznego laureata Bronisław Maj powiedział m.in.: „Ten tom to urzekająca, narkotycznie zniewalająca i – przerażająca jednocześnie (bo odważnie prawdomówna) kronika jednego roku – w tym właśnie kosmosie, na tej Ziemi, w tym kraju, w tym mieście – w tym sercu i tej świadomości, w tym – ja. Jednego roku – w którym przeglądają się i kumulują – wszystkie lata: te przepadłe już i te ostatnie, które, być może, jeszcze nam zostały… Ten tom to głęboko osobisty, „prywatny” i zarazem ogólny, w naszym imieniu dziś dokonany – „zamach na Wszystkość”, jakby to rzekł inny cieszyński poeta…”

Natomiast w laudacji o tomiku Michała Fałtynowicza, juror Jarosław Ławski powiedział: „Autor ledwie drugiego tomu wierszy (po równie grandilokwentnym, „erudycyjnym” tomie Witajcie w moim Betlejem!, Sopot 2020) olśniewa precyzją zapisu obserwacji, konceptystyczną kreatywnością, świeżością tonów i ujęć, autoironią. Ale mimowolnie zmusza czytelnika, by zapytał głośno: po co nam barbarzyńca, który tylko jest spektatorem, a nie twórcą traktatów? Jak długo z kątka „ja” można patrzeć na przemijających braci i siostry? Co po o-czytaniu? Można pójść dalej niż Szymborska? Zastygamy w czekaniu na odpowiedź barbarzyńcy.Na poetycki traktat bez cudzysłowu ironii.”

Nagroda ORFEUSZA to 30 tys. zł ufundowane przez ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego oraz statuetka autorstwa Aliny Kluzy-Kaji, natomiast laureat ORFEUSZA Mazurskiego otrzymał 10 tys. zł.

Dzięki współpracy z Akademią Teatralną w Warszawie poezja autorów nominowanych do tegorocznej edycji nagrody była podstawą jednego semestru zajęć fakultatywnych na tej uczelni dla studentów I roku wydziału aktorstwo. Rozpoczął je wykład jurora Marka Zagańczyka a zwieńczyły filmowe rejestracje dwudziestu jeden wierszy w wykonaniu studentów, które są publikowane w mediach społecznościowych muzeum i Akademii. Studenci nagrali także wersje audio, których emisja zacznie się jesienią w warszawskim Radio dla Ciebie. Znakomite przygotowanie studentów i świeżość interpretacji podkreślali zgodnie uczestnicy gali w Praniu.

Laureatami poprzednich edycji nagrody byli Krzysztof Karasek, Jan Polkowski, Przemysław Dakowicz, Janusz Szuber, Jarosław Marek Rymkiewicz, Małgorzata Lebda, Joanna Kulmowa, Jarosław Mikołajewski, Piotr Mitzner i Andrzej Kopacki. Jest przyznawana za wybitne osiągnięcia współczesnej polskiej liryki – oryginalne, zachowujące bezpośredniość wyrazu, bezkompromisowe pod względem artystycznym.

 

Organizatorami nagrody są Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu i Stowarzyszenie Leśniczówka Pranie. Patronat honorowy nad nagrodą objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin i Pen Club Polska, natomiast patronami medialnymi są: dwumiesięcznik literacki Topos, Radio Olsztyn, Radio Białystok, Radio dla Ciebie i Gazeta Olsztyńska. Partnerzy: Uniwersytet w Białymstoku, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się