"Ospa 1963. Alarm dla Wrocławia”, Jerzy Bogdan Kos,

"Ospa 1963. Alarm dla Wrocławia”, Jerzy Bogdan Kos,

Ospa 1963. Alarm dla Wrocławia” Jerzego Bogdana Kosa – premiera książki Wydawnictwa Warstwy

Udostępnij

5 lutego trafiła do księgarń kolejna w tym roku nowość Wydawnictwa Warstwy. „Ospa 1963. Alarm dla Wrocławia” autorstwa Jerzego Bogdana Kosa jest wznowieniem jednej z ważniejszych publikacji dotyczących wrocławskiej epidemii, tzn. „Epitafium dla ospy” (1991). Jest to edycja poszerzona, zaktualizowana i uzupełniona o nowe fakty i informacje, które ujrzały światło dzienne w ostatnich latach. 

Epidemia ospy z 1963 roku bez wątpienia była jednym z ważniejszych wydarzeń w historii Wrocławia, zwłaszcza w XX wieku, po II wojnie światowej. To, jak wpłynęła ona na miasto, w zestawieniu z tym, jak mogła wpłynąć, do dziś robi wrażenie. Książka Jerzego Bogdana Kosa w plastyczny sposób przedstawia obraz ówczesnej rzeczywistości. Wyostrza ogólne wyobrażenie, jakie można mieć na temat trudnej sytuacji współczesnego miasta dotkniętego zarazą, unaocznia wiele szczegółów, które wraz z upływem lat zacierały się w ludzkiej świadomości lub zostały z niej wyparte, a które po lekturze uzmysławiają czytelnikom skalę grozy i wysiłku, jaki włożono w walkę z wirusem.

Publikacja prezentuje różnorodny materiał, od narracji reportażowej, po przytoczone rozmowy z pierwszoplanowymi uczestnikami wydarzeń, wspomnienia, kronikę, dziennik, ale i podsumowanie całokształtu refleksji nad ówczesną sytuacją miasta i służby zdrowia. Sam opis procedur i struktur reagowania godny jest odnotowania jako świadectwo historyczne. Książa ta to interesujący w wielu wymiarach dokument tamtych czasów.

Książkę można kupić m.in. w księgarni Wydawnictwa Warstwy: http://www.wydawnictwowarstwy.pl/products/1693

Mecenasem wydania książki jest Dolnośląska Izba Lekarska.

Spotkanie promujące książkę przeniesiono z 27 lutego na 26 kwietnia, godz. 18:00, w klubie Proza. Towarzyszyć mu będzie dyskusja wokół książki. Udział w niej wezmą autor, dr Jerzy Bogdan Kos, a także prof. Andrzej Gładysz. Rozmowę poprowadzi red. Beata Maciejewska („Gazeta Wyborcza”). Więcej o rozmowie przeczytacie tutaj: https://www.facebook.com/events/1685028601540337/

Nota o  autorze:

Jerzy Bogdan Kos –  urodzony w 1931 roku. Lekarz, specjalista chorób zakaźnych, absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej we Wrocławiu (1955). Wieloletni ordynator Oddziału Chorób Zakaźnych i dyrektor Rejonowego Szpitala Zakaźnego w Będkowie koło Trzebnicy. W okresie epidemii ospy w 1963 roku rejonowy konsultant w zakresie diagnostyki. Od lat studenckich związany z życiem literackim Wrocławia, współzałożyciel m.in. Unii Polskich Pisarzy Medyków (1967), a także wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (1989), którego pracami kierował następnie jako wiceprezes i prezes. Debiutował zbiorem prozy poetyckiej „Na karuzeli sekundnika” (1958). Był wówczas członkiem Koła Młodych Pisarzy, a następnie Związku Literatów Polskich. Opublikował m.in. zbiory wierszy: „Zbliżenia” (1968), „Pergamin piasku” (1994), „Znaki. Przypowieść o narodzinach miasta” (2000), „Słowa i znaki” (2004). Jest ponadto autorem, współautorem lub redaktorem szeregu książek poświęconych wiedzy o zdrowiu i dziejom medycyny oraz środowiska lekarskiego, m.in.: „Choroby, których można uniknąć” (1971), „Epitafium dla ospy” (1991), „Zapaść” (1991), „Ślady na ziemi” (2003), „Czas nadziei” (2004), „Spotkania ludzi i idei” (2007), „Pogranicza. Medycyna, historia, literatura” (2012) oraz „Ospa 1963. Alarm dla Wrocławia” (2017). Redagował ponadto wydawaną przez SPP serię poetycką „Z kołatką”, „Dolnośląski Diariusz Lekarski” (1994–1997), a także rocznik literacki „Pomosty” i regionalny „Brzask”. W uznaniu swoich zasług uhonorowany godnością Honorowego Obywatela Trzebnicy (2000), a także Nagrodą Wrocławia (2010). Mieszka we Wrocławiu.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się