Ostatni akcent XXIII Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada”

Ostatni akcent XXIII Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada”

Ostatni akcent XXIII Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada”

Udostępnij

Polska Fundacja Narodowa, uznając ideę krzewienia wśród młodzieży twórczości Zbigniewa Herberta, włączyła się w realizację Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada”. Zaprasza także na ostatni akcent XXIII „Herbertiady” – premierę spektaklu „Barbarzyńca w ogrodzie”.

W informacji prasowej przesłanej PAP przypomniano, że Zbigniew Herbert jest jednym z najwybitniejszych polskich i europejskich pisarzy XX stulecia. Do najbardziej znanych i cenionych dzieł poety należy cykl utworów o Panu Cogito, postaci współczesnej a jednocześnie mocno zakorzenionej w europejskiej tradycji kulturowej. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku pisarz stał się sztandarowym poetą polskiej opozycji.

„Dlatego uznając słuszną ideę krzewienia wśród młodzieży twórczości Zbigniewa Herberta, Polska Fundacja Narodowa, włączyła się w realizację Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta »Herbertiada«, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna” – napisano.

Prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej dr Marcin Zarzecki powiedział, że „Herbert był eseistą, dramaturgiem i wyjątkowym twórcą o dorobku nawiązującym do aksjologii i tradycji polskiej wspólnoty narodowej”. „To jeden z najczęściej tłumaczonych na języki obce polskich autorów. Polska Fundacja Narodowa konsekwentnie upowszechnia dorobek Zbigniewa Herberta za granicą, między innymi wspierając francuskojęzyczną publikację pt. »Zbigniew Herbert et la poetique du don. Essais reunis par Grigitte Gautier et Maciej Urbanowski«. Równolegle do inicjatyw realizowanych poza Polską należy zmierzyć się z problemem braku wiedzy o Herbercie także w naszym kraju. Ową lukę poznawczą należy wypełniać szczególnie w przypadku zbiorowości młodych ludzi, aby zrozumieli, że Zbigniew Herbert nie jest twórcą anachronicznym, ale odpowiadającym na potrzeby XXI wieku” – wskazał.

W komunikacie dodano, że „wydarzenie swoimi założeniami wpisuje się w cele statutowe PFN, która w ramach działania Polish Culture, pragnie wspierać działalność w dziedzinie kultury, edukacji, szkolnictwa i sportu”.

„Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta – »Herbertiada« to jedyna cykliczna impreza kulturalna w Polsce poświęcona pisarzowi o bogatym dorobku twórczym. Cieszymy się, że możemy wesprzeć to wydarzenie, które na trwałe wpisało się w świadomość młodych, ambitnych twórców. Konkurs oraz warsztaty recytatorskie przeznaczone dla młodzieży z całej Polski są wymiernym efektem podtrzymywania trwałej pamięci o Zbigniewie Herbercie” – powiedział wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej Michał Góras.

W piątek w Kołobrzegu w ramach „Herbertiady” odbywa się konkurs recytatorski. Zmagania recytatorów ocenia jury w składzie: Małgorzata Kaczmarska (aktorka, pedagog Akademii Teatralnej w Warszawie), Łukasz Lewandowski (aktor, reżyser radiowego dubbingu, pedagog Akademii Teatralnej w Warszawie), dr hab. Brigitte Gautier (tłumaczka, literaturoznawca, specjalistka od dzieł Zbigniewa Herberta, adiunkt na Uniwersytet w Lille we Francji – sekcja polska) oraz Helena Elert (kołobrzeska polonistka, członek Towarzystwa Kultury Teatralnej).

Wieczorem w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta w Kołobrzegu będzie można zobaczyć premierowy spektakl muzyczny pt. „Barbarzyńca w ogrodzie. Tropem średniowiecznej Francji”, dla którego inspirację stanowią eseje Księcia Poetów zebrane w publikacji „Barbarzyńca w ogrodzie”, a odnoszące się do średniowiecznej Francji. Artyści wprowadzą nas w świat pieśni trubadurów francuskich, używając m.in. takich instrumentów jak lira, flety, mandora, szałamaje, dudy, fidel.

źródło: Katarzyna Krzykowska, PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się