Oświadczenie Federation of European Publishers w sprawie ustawy o sztucznej inteligencji

Oświadczenie Federation of European Publishers w sprawie ustawy o sztucznej inteligencji

Oświadczenie Federation of European Publishers w sprawie ustawy o sztucznej inteligencji

Udostępnij

FEP reprezentuje szeroką koalicję ponad dwustu organizacji z europejskiego sektora kreatywnego i kulturalnego, obejmującą autorów z wielu sektorów, w tym  wydawców książek i prasy - gazet, czasopism i publikacji specjalistycznych, wydawców muzycznych, naukowych i technicznych; producentów nagrań muzycznych, filmowych i audiowizualnych; wydawców filmów i treści audiowizualnych online i offline; dystrybutorów i agencje fotograficzne.

W załączniku znajduje się oświadczenie Federation of European Publishers wzywające państwa członkowskie do poparcia porozumienia w sprawie AI ACT - ustawy o sztucznej inteligencji.

Wzywamy państwa członkowskie Unii Europejskiej do zatwierdzenia AI Act na posiedzeniu COREPER w dniu 2 lutego.

Ustawa o sztucznej inteligencji jest istotnym aktem prawnym, który ureguluje rolę sztucznej inteligencji w Europie i pomoże ustanowić globalny standard działania systemów sztucznej inteligencji. Europa ma wyjątkową okazję do wykazania się globalnym przywództwem w zakresie AI, z korzyścią dla obywateli UE, twórców, posiadaczy praw, przemysłu i szeroko pojętej gospodarki.

 Zobowiązania te stanowią minimalną podstawę do podjęcia wysiłków w celu umożliwienia europejskim twórcom i posiadaczom praw autorskich ich poszanowania i uzyskania zezwolenia na wykorzystanie ich treści.

Takie działanie sprzyjałoby środowisku, w którym prawa i swobody handlowe są przestrzegane, jednocześnie wspierając licencjonowanie kreatywnych treści do modeli sztucznej inteligencji - otwierając możliwości partnerstwa i innowacji.

Wprowadzenie takich obowiązków w odniesieniu do generatywnej sztucznej inteligencji jest nie tylko słuszne, ale także pomogłoby UE w ustanowieniu globalnego standardu w zakresie regulacji sztucznej inteligencji. Byłoby to również istotnym czynnikiem umożliwiającym tworzenie wartości w sztucznej inteligencji oraz platformą dla przyszłego rozwoju i innowacji w UE.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się