Polska Izba Książki

Polska Izba Książki

Oświadczenie Polskiej Izby Książki w sprawie dyskusji na temat projektu ustawy o jednolitej cenie książki

Udostępnij

 

W związku z rozpowszechnianą w mediach informacją, że po wejściu w życie ustawy o jednolitej cenie książki sklepy internetowe nie będą mogły dawać rabatów, a czytelnicy z tego tytułu stracą miliony złotych Polska Izba Książki oświadcza, że ta informacja jest całkowicie nieprawdziwa.

 

Projekt ustawy przewiduje ograniczenie maksymalnego rabatu detalicznego na nowości wydawnicze jedynie w okresie 12 miesięcy od premiery książki. Ograniczenie dotyczy więc tylko części oferty książkowej znajdującej się na rynku i przez ściśle określony czas. Sprzedawcy będą mogli udzielać rabatu do wysokości 5% wartości okładkowej książki w normalnej sprzedaży detalicznej, 15% podczas targów książki, a 20% dla instytucji publicznych. Zakupy biblioteczne są wyłączone z tego systemu. Po 12 miesiącach od wejścia książki na rynek jej cena nie będzie już podlegała żadnym ograniczeniom rabatowym.

W wyniku wprowadzenia proponowanej regulacji, czytelnicy będą mogli korzystać ze znacznie szerszej oferty wydawniczej, będą mieli także łatwiejszy dostęp do bogatej oferty mniejszych wydawców, którzy obecnie nie są w stanie sprostać wojnom cenowym toczonym pomiędzy sieciami sprzedaży na detalicznym rynku książki. Zahamowany zostanie również proces likwidowania księgarń niezależnych, które nie mają szansy przetrwania w obecnych warunkach rynkowych.

Projekt Polskiej Izby Książki nie eliminuje konkurencji na rynku książki. Wydawcy w dalszym ciągu będą konkurować między sobą różnorodnością oferty i różnymi cenami książek. Ale konkurencja w księgarniach, sklepach wielkopowierzchniowych, dyskontach i sklepach internetowych powinna polegać na konkurencji asortymentem, jakością obsługi i profesjonalizmem personelu.

Projekt Polskiej Izby Książki jest całkowicie neutralny politycznie i powstał z troski o kulturę czytelniczą w Polsce oraz kondycję intelektualną obecnego i przyszłych pokoleń.

Polska Izba Książki prosi wszystkich uczestników rynku o rzetelną dyskusję w sprawie projektu ustawy o jednolitej cenie książki.

Wszystkim powinno zależeć na podniesieniu poziomu czytelnictwa w Polsce, zapewnieniu szerszej oferty wydawniczej oraz dalszemu funkcjonowaniu księgarń, które są istotnym elementem środowiska, w którym mieszkamy, uczymy się i pracujemy. Proponowana ustawa prowadzi do tego celu. Utrzymanie na rynku niezależnych księgarń jest jednym z kluczowych elementów starań o wzrost czytelnictwa w Polsce. Projekt ustawy nie eliminuje sprzedaży internetowej, nie zakazuje także promocji i udzielania rabatów, choć w ograniczonym zakresie dla nowości, a w dowolnej wysokości w wypadku tytułów obecnych na rynku dłużej niż rok. Proponowane regulacje prowadzą jedynie do wyrównania szans małych wydawców i stacjonarnych księgarń. Przekłada się również napoprawę warunków funkcjonowania autorów. Oczywiście, na świecie istnieją także inne narzędzia prawne dla poprawy czytelnictwa. Są stopniowo wprowadzane także w Polsce. Należy jednak podkreślić, że w wielu krajach europejskich właśnie taka ustawa, którą proponuje Polska Izba Książki jest podstawowym stosowanym narzędziem poprawiającym sposób i jakość funkcjonowania rynku książki i co ważne – właśnie w tych krajach czytelnictwo jest na ponad dwukrotnie wyższym poziomie niż w Polsce.

Nasz wspólny interes wymaga spokojnej i racjonalnej dyskusji na temat tej ustawy.

Polska Izba Książki

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się