Biblioteka Oliwska

Biblioteka Oliwska

Otwarcie Biblioteki Oliwskiej po remoncie

Udostępnij

31 stycznia, po półrocznej przerwie z powodu remontu, zostanie otwarta Biblioteka Oliwska, jedna z trzech najbardziej popularnych placówek w Gdańsku. Biblioteka ma teraz większy i nowszy księgozbiór, dział dla dzieci i młodzieży oraz strefę relaksu.

Biblioteka Oliwska jest najstarszą filią biblioteki publicznej w Gdańsku, założoną ponad 70 lat temu; to jedna z najczęściej odwiedzanych bibliotek w Gdańsku – korzystają z niej nie tylko mieszkańcy Oliwy, ale też Osowej.

Przemysław Czaja, kierownik Działu Marketingu i Public Relations Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku informuje, że po remoncie zmienił się wystrój Biblioteki Oliwskiej, a także odnowiono i wzbogacono księgozbiór. Spośród 23 tys. woluminów, 5 tys. to książki dla dzieci, 9 tys. – beletrystyka dla dorosłych, a prawie 2 tys. to audiobooki.

Czaja powiedział, że całkowicie zmieniła się ponad trzystumetrowa przestrzeń biblioteki. Powstała oddzielna strefa do pracy z dziećmi i młodzieżą, w której – jak zapewnił – nie trzeba będzie zachowywać "grobowej ciszy", a także strefa odpoczynku z fotelami, sofami i miejscem do pracy; wydzielono też miejsce na spotkania autorskie i warsztaty.

W bibliotece mają być organizowane nowe wydarzenia, np. cykl spotkań „Drogą mniej uczęszczaną”. Bohaterami spotkań, które mają być organizowane raz w miesiącu, będą osoby zajmujące się tematami mniej popularnymi, wymagającymi dużego zaangażowania i uwagi. „Niekiedy droga ta wiąże się z podróżami w odległe zakątki świata, do których turyści rzadko zaglądają, a czasami prowadzi do samego siebie, ale wymaga zmiany sposobu życia i myślenia” – mówił Czaja. W najbliższym czasie w ramach tego cyklu ma się odbyć np. spotkanie z reporterką i fotografką Iloną Wiśniewską.

Planowane są też autorskie spotkania ze znanymi polskimi autorami – 30 stycznia np. z Elżbietą Cherezińską, autorką cyklu "Odrodzone królestwo", poświęconego historii Polski z czasów rozbicia dzielnicowego.

Tradycyjnie w każdy ostatni czwartek miesiąca odbywać się będą spotkania Oliwskiego Klubu Kryminału – np. z autorami książek kryminalnych, m.in. z Tomaszem Hildebrandtem.

W znajdującej się w tej placówce Galerii Oliwskiej swoje prace wystawiają m.in. artyści związani z Oliwą. Placówka gości też np. Łowców Słów - grupę opowiadaczy baśni, legend, przypowieści. Biblioteka Oliwska jest też siedzibą Gdańskiego Klubu Poetów. W godzinach przedpołudniowych planowane są spotkania dla dzieci, m.in. odbywające się do tej pory „Czytanie na dywanie”.

W dniu otwarcia biblioteki, czyli 31 stycznia, zaplanowano spotkanie autorskie z Ignacym Karpowiczem, autorem powieści: ”Cud”, „Balladyny i romanse”, „Sońka”, „Miłość”.

W Gdańsku średnio co czwarty mieszkaniec korzysta z publicznej biblioteki. W sieci Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku w ub.r. zarejestrowanych było 117 tys. osób. To czytelnicy, którzy przynajmniej raz skorzystali z księgozbioru biblioteki publicznej. W Bibliotece Oliwskiej zarejestrowanych jest ok. 20 tys. czytelników. Pod względem liczby korzystających to jedna z trzech najliczniej odwiedzanych bibliotek w Gdańsku, po bibliotece głównej i placówce w centrum Manhattan we Wrzeszczu.

Czaja poinformował, że w 2017 r. w porównaniu z 2016 r. liczba zarejestrowanych czytelników w Gdańsku wzrosła o około 2 tys. „To niewielki skok, ale pocieszające jest, że od kilku lat z każdym rokiem notujemy drobny, ale stabilny wzrost liczby czytelników” – dodał.

Wyjaśnił, że na ubiegłoroczną liczbę negatywny wpływ mogły mieć: ponad półroczny remont biblioteki w Oliwie, utrudniony z powodu budowy dostęp do biblioteki głównej przy Targu Rakowym oraz remont w bibliotece w centrum Manhattan.

Na terenie miasta działa 30 filii biblioteki. Czaja przyznał, że trwają starania, aby w każdej dzielnicy miasta działały wypożyczalnie książek. Pod tym względem najtrudniejsza sytuacja jest w najmłodszych dzielnicach w południowej części Gdańska, np. na Ujeścisku. Tam z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice "Nasze Ujeścisko" powstała biblioteka sąsiedzka. Na 2019 rok planowane jest utworzenie mediateki na Oruni.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się