Otwarcie MiGBP TAMA w Brzegu Dolnym [relacja i zdjęcia]

Otwarcie MiGBP TAMA w Brzegu Dolnym [relacja i zdjęcia]

Otwarcie MiGBP TAMA w Brzegu Dolnym [relacja i zdjęcia]

Udostępnij

Dziś uroczyście otwarto Miejską i Gminną Biblioteka Publiczna TAMA w Brzegu Dolnym. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane na 776 799 zł w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2016-2020”. Operatorem priorytetu jest Instytut Książki. W uroczystości wziął udział dyrektor IK Dariusz Jaworski.

„Nowo wybudowana biblioteka w Brzegu Dolnym imponuje rozmachem i niewątpliwie może stanowić wzór dla obiektów bibliotecznych w całym kraju. Ale przecież nie o sam budynek chodzi – najważniejsze jest to, co w środku, czyli współpraca z miejscowymi organizacjami i otwarcie na wszystkie grupy wiekowe. Wszystko to pozwoli przyciągnąć i utrzymać nowych czytelników. Przyznam, że choć po raz pierwszy mam okazję odwiedzić tę bibliotekę, to mogę już w tym momencie powiedzieć, że do takich miejsc jak ta piękna, nowoczesna Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna po prostu chce się wracać – i to jak najczęściej” – powiedział dyrektor Instytutu Książki.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna TAMA w Brzegu Dolnym została wybudowana w latach 2017-2020 ze środków Gminy Brzeg Dolny oraz Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 „Infrastruktura bibliotek 2016-2020”. Wprawdzie obiekt działa od jesieni ubiegłego roku, ale z powodu pandemii dopiero teraz udało się zorganizować uroczyste otwarcie.

Bryła budynku nawiązuje w swojej koncepcji do tamy na Odrze (właściwie progu wodnego), która znajduje się niedaleko Brzegu Dolnego, w miejscowości Wały. Tak jak tama jest zaporą przed wodą, tak biblioteka TAMA jest zaporą przed brakiem wiedzy, perspektyw, nudą i lenistwem. Umożliwi korzystanie z wysokiej kultury, czystej energii, nowoczesnej edukacji i zaproponuje naukę poprzez zabawę. W wyniku realizacji powstał nowoczesny, funkcjonalny i komfortowy budynek biblioteki, który obok tradycyjnych funkcji daje możliwość prowadzenia niestandardowych projektów wykorzystując zarówno pomieszczenia (czytelnię, salę audiowizualną , strefę relaksu, strefę dziecięcą, salę wielofunkcyjną i czytelnię czasopism), jak również teren wokół obiektu – szlak edukacyjny Odry, taras na dachu oraz amfiteatr.

Budynek powstał według projektu i koncepcji architektonicznej studia Rea Design, o aranżację wnętrz zadbała projektantka Agnieszka Opiela, zaś budową obiektu i zagospodarowaniem terenu zajęła się firma OLMAX Michał Zimnicki

Na stronie biblioteki można też odbyć wirtualny spacer po obiekcie: https://biblioteka.brzegdolny.pl/o-nas/wirtualny-spacer/


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się