„Pan Herbert – podróżnik”. Wystawa czasowa w Pałacu Rzeczypospolitej

„Pan Herbert – podróżnik”. Wystawa czasowa w Pałacu Rzeczypospolitej

„Pan Herbert – podróżnik”. Wystawa czasowa w Pałacu Rzeczypospolitej

Udostępnij

 28 października w Pałacu Rzeczypospolitej zainaugurowana zostanie wystawa Pan Herbert – podróżnik. Rękopisy poety oraz towarzyszące im immersyjne, audiowizualne instalacje będzie można oglądać od 28 października do 31 grudnia, w godzinach otwarcia Pałacu.

 

Zbigniew Herbert mówił: „Od 1939 roku jestem w wiecznym ruchu”. Kolejne lata, a nawet dziesięciolecia, pobiegły szybko. Kolejne nazwy miast i krajów będą pojawiać się i znikać, jakby widziane przez okno jadącego pociągu. Rzeczywistość PRL z jednej strony podsycała potrzebę bycia poza, za granicą, z drugiej strony realizację tej potrzeby bardzo utrudniała. Odejścia i powroty wyznaczane nazwami miast teraźniejszych, jak Paryż, Berlin, Wiedeń, Warszawa, i minionych – zmienionych, choć istniejących – jak Ateny, Rzym, Lwów.

Herbert z podróży uczynił sztukę uczenia się świata. Herbert z podróży uczynił sztukę podróżowania bez pieniędzy. I fraza towarzysząca podróżowaniu: „udało mi się jeszcze zdążyć” oraz „[jestem] delegatem czy posłem”. By powtórzyć i przekazać innym. By zachwycić się i pojąć za tych, którzy już nie żyją, którym nie udało się zdążyć. Po nim podróżuje się już inaczej. Wielu podróżuje jego śladami, z jego książkami.

Rękopisy prezentowane na wystawie układają się w opowieść: od Lwowa do Warszawy, od walizek człowieka-bez-domu – po „pakowanie się” przed ostatnią podróżą-śmiercią, od zachłyśnięcia się wolnością w podróżach – po gorycz powrotów na łono ojczyzny, od zachwytu obcymi miastami – po tęsknotę za „nieistniejącym miastem”, od radości tu i teraz – po melancholię przeszłości, od euforycznej wdzięczności – po rezygnację końca. To opowieść o Herbercie, ale też uniwersalna opowieść o życiu, przemijaniu i śmierci.

Wystawę będzie można oglądać do końca roku w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie (pl. Krasińskich 3/5).

***

Anna Romaniuk – kuratorka
Kuba Matyka, Kamila Staszczyszyn / MELT IMMERSIVE – instalacja immersyjna
Łukasz „Szatt” Palkiewicz – muzyka
Aleksandra Toborowicz – oprawa graficzna
Intermuseo – gabloty wystawiennicze
Eidotech Polska – instalacja techniczna

źródło: bn.org.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się