Panel „PISA in Bologna. How to fight low reading skills” na MTK dla Dzieci w Bolonii

Panel „PISA in Bologna. How to fight low reading skills” na MTK dla Dzieci w Bolonii

Panel „PISA in Bologna. How to fight low reading skills” na Międzynarodowych Targach Książki dla Dzieci w Bolonii

Udostępnij

Wczoraj podczas Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci w Bolonii odbył się panel „PISA in Bologna. How to fight low reading skills”, organizowany przez organizację EURead, której członkiem jest Instytut Książki. W panelu wzięła udział Anna Zdrojewska-Żywiecka z wydawnictwa Mamania.

 

W panelu wzięły udział także Elaina Ryan z Children’s Books Ireland i Lovisa Fhagher Logothetis z Bonnier Family Foundation. Dyskusję poprowadził Daan Beeke (Stichting Lezen / EURead), a rozmawiano o tym, czy promocja czytelnictwa może pomóc w walce z pogarszającymi się umiejętnościami czytelniczymi pośród dzieci i młodzieży, oraz o roli, jaką w walce z tym problemem mogą odegrać wydawcy.

Według badania PISA (Programme for International Student Assessment) mamy do czynienia z kryzysem czytelniczym. Uczestnicy panelu zastanawiali się, jak można mu zaradzić. Badanie PISA organizuje międzynarodowe konsorcjum nadzorowane przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz przedstawicieli krajów członkowskich. To największe badanie umiejętności uczniów na świecie, realizowane co trzy lata we wszystkich krajach członkowskich OECD, a także w kilkudziesięciu innych państwach.

We wszystkich trzech obszarach objętych badaniem PISA 2022 wyniki polskich piętnastolatków były powyżej średniej dla krajów OECD oraz powyżej średniej uzyskanej przez uczniów z UE. Jednocześnie były one jednak niższe niż w poprzedniej edycji badania.

KC/IK

Zobacz galerię zdjęć:


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się