Para prezydencka zainaugurowała 11. edycję Narodowego Czytania

Para prezydencka zainaugurowała 11. edycję Narodowego Czytania

Para prezydencka zainaugurowała 11. edycję Narodowego Czytania

Udostępnij

Adam Mickiewicz i epoka romantyzmu budowali postawy Polaków na następne stulecia; „Za wolność naszą i waszą" – to romantyczne hasło obowiązujące do dzisiaj, kiedy popatrzymy na to, co dzieje się na Ukrainie –powiedział prezydent Andrzej Duda inaugurując 11. Narodowe Czytanie.

W sobotnie południe w warszawskim Ogrodzie Saskim z udziałem pary prezydenckiej Andrzeja Dudy oraz Agaty Kornhauser-Dudy rozpoczęła się jedenasta edycja akcji Narodowe Czytanie. Prezydent i pierwsza dama jako pierwsi odczytali fragment tegorocznej lektury, którą są „Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.

Inaugurując akcję prezydent ocenił, że dla Polski i Polaków epoka romantyzmu ma szczególne znaczenie. „Romantyzm, przede wszystkim ten Mickiewiczowski, narodził się, gdy Polska nie była wolna, nie miała swojej państwowości" – mówił Duda.

„Poczucie potrzeby wolności i jej odzyskania, poczucie niezrozumienia w relacji pomiędzy Polską a innymi państwami i narodami, wewnętrzne idealizowanie ojczyzny (...) miało u nas szczególny wymiar i znalazło swój wyraz w poezji Adama Mickiewicza" – powiedział prezydent.

Mickiewicz – mówił Duda – był poetą wspólnotowym. „Dzisiaj to poeta nasz, naszych sąsiadów Litwinów, Białorusinów, w części Ukraińców. Jesteśmy przesiąknięci tym samym duchem" – powiedział.

Prezydent mówił, że Mickiewicz i epoka romantyzmu budowali postawy Polaków na następne stulecia. „»Za wolność naszą i waszą« – to romantyczne hasło obowiązujące do dzisiaj, kiedy popatrzymy na to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie" – stwierdził.

Wskazywał, że Ukraińcy walczą o swoją wolność i niepodległość, a Polacy od miesięcy wspierają swoich sąsiadów. „To jest właśnie postawa romantyczna: bezinteresowne poświęcenie się dla idei, bez zastanowienia się jakie będą moje konsekwencje, czy ja coś na tym stracę" – dodał.

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda przekazała, że w tegoroczne Narodowe Czytanie zaangażowało się – rekordowe – 5 tysięcy podmiotów, czyli ponad 1500 więcej niż w minionym roku. Stwierdziła, że tegoroczna lektura – „Ballady i romanse" Adama Mickiewicza – jest istotna dla polskiej tożsamości. „Chyba nigdy wcześniej i nigdy później żaden zbiór wierszy nie wywarł tak głębokiego i trwałego wpływu na kulturę całego narodu" – powiedziała pierwsza dama.

„Ballady i romanse" Adama Mickiewicza zostały wydane w Wilnie w 1822 r. Opublikowanie 14 utworów uważane jest za symboliczny początek romantyzmu. Tomik ballad dzisiaj uznany za klasykę literatury, 200 lat temu był przewrotem w myśleniu i w oświeceniowym postrzeganiu świata. Utwory pełne grozy i humoru zostały zaadresowane do wszystkich, całego społeczeństwa. Dzieło odnosi się do wrażliwości i sentymentów odbiorcy, a jednocześnie nawiązuje do ludowej wyobraźni.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą „Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano kolejno: „Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę" Bolesława Prusa; w 2016 roku „Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, a w 2017 r. lekturą Narodowego Czytania było „Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W 2019 r. lekturami było osiem najważniejszych polskich nowel, między innymi autorstwa Stefana Żeromskiego, Bolesława Prusa, Marii Konopnickiej i Bruno Schulza. W 2020 r., w warunkach obostrzeń epidemicznych, czytano „Balladynę" Juliusza Słowackiego. W ubiegłym roku lekturą była natomiast „Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.

źródło: Aleksandra Rebelińska, Anna Kruszyńska / PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się