Pawlik, Kayah, Stenka, Młynarski podczas XVII edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

Pawlik, Kayah, Stenka, Młynarski podczas XVII edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

Pawlik, Kayah, Stenka, Młynarski podczas XVII edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

Udostępnij

22 sierpnia rusza XVII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Udział w tegorocznym święcie muzyki, teatru, literatury i sztuk wizualnych zapowiedziało wiele gwiazd, a mimo że hybrydowa forma festiwalu zakłada internetowe transmisje części wydarzeń, nie zabraknie też atrakcji na żywo.

W tym roku organizatorzy stawiają na kameralność z powodu obowiązujących zaostrzonych norm sanitarnych proponując festiwal w formie hybrydowej, gdzie część wydarzeń będzie transmitowana przez internet i dostępna w niemal każdym miejscu na świecie. Nie zabraknie jednak koncertów i spektakli na żywo, na które zapraszają warszawskie sceny klubowe, Synagoga im. Nożyków, Scena Letnia Teatru Żydowskiego oraz Teatr Kwadrat. Natomiast plener wydarzeń festiwalowych przenosi się z Placu Grzybowskiego do Centrum Praskiego Koneser. 

„Ważną, a wręcz leczniczą rolę w powrocie do normalności odegra kultura, dlatego uznaliśmy, że chcemy zorganizować kolejną edycję festiwalu. Wiemy, że nie będzie to łatwe zadanie, ale wierzymy w ten projekt oraz w jego ideę łączenia ludzi” - mówi Iza Teodorkiewicz, wicedyrektor programowy festiwalu.

Festiwal Warszawa Singera to jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce ukazujących kulturę żydowską w kontekście kultury polskiej i światowej. To święto muzyki, teatru, literatury i sztuk wizualnych, które za sprawą Gołdy Tencer i Fundacji Shalom odbywa się nieprzerwanie od 2004 roku. 

Warszawa Singera ma za zadanie promować kulturę żydowską na wysokim poziomie artystycznym. Na festiwalowe dni do stolicy Polski przyjeżdżają najznakomitsi jej przedstawiciele z całego świata: zarówno twórcy z dużym dorobkiem, jak i młodzi artyści zafascynowani bogactwem kultury żydowskiej i przetwarzający ją w nowoczesnych projektach.

Na tegorocznym Festiwalu zaprezentowany zostanie najnowszy projekt zespołu Kroke z repertuarem z płyty „Rejwach”, z muzyką do spektaklu Teatru Żydowskiego oraz kompozycjami z filmów „El anonimo caronte” (reż. Toni Bestard) i „Inland Empire“ (reż. David Lynch). Natomiast Liudas Mockūnas, litewski saksofonista i eklektyczny kompozytor, tworzący na pograniczu jazzu i muzyki klasycznej razem z Mikołajem Trzaską zaprezentują niezwykły projekt muzyczny stworzony specjalnie na tegoroczny festiwal.

W inauguracyjnym koncercie kantoralnym wystąpi oklaskiwany już przez warszawską publiczność kantor Yoni Rose z Niemiec, a udział specjalny on-line potwierdzili: Yaakov „Yanky” Lemmer z USA i Nachman Turgeman z Izraela. Koncert finałowy uświetni 30 sierpnia KAYAH & Transoriental Orchestra i ich goście. Nazwiska gwiazd będą znane bliżej festiwalu, jednak już teraz organizatorzy zdradzają, że dla młodych fanów Kayah szykuje wielką niespodziankę! Natomiast w „Nocy Klezmerów” wystąpią m.in. Karsten Troyke i Sharon Brauner z Niemiec oraz zespół Presburger Klezmer Band ze Słowacji.

Przedwojenny koloryt warszawski przypomną piosenki z tamtych czasów we współczesnych interpretacjach Jana Młynarskiego i grupy Combo oraz Retro Orchestra na koncercie „Mieczysław Fogg – co nam zostało z tamtych lat”. 

Natomiast w wykonaniu znakomitego skrzypka Vadima Brodskiego usłyszymy ponadczasowe szlagiery, m.in. „Rodzynki z migdałami”, „Rebeka”, „Mein jidisze Mame“ czy „Tak jak malował pan Chagall”.

Warszawa Singera to także bogaty program jazzowy z występem pianisty i kompozytora Włodka Pawlika, laureata nagrody Grammy. Nie zabraknie również muzyki klasycznej, w tym niezwykłego koncertu „Królewska harfa”, w którym uderzy w struny wybitna polska harfistka Małgorzata Zalewska-Guthman.

Mocną stroną festiwalu są spektakle teatralne. Teatr Żydowski zaprezentuje na Festiwalu najlepsze spektakle: „Szoszę” Singera w reż. Karoliny Kirsz, „PeKiN“ Agaty Biziuk czy „Balkon Gołdy“ Marty Miłoszewskiej. Organizatorzy zapraszają też do uczestnictwa w tradycyjnych cyklach spotkań: z literatami, przygotowanych przez Remigiusza Grzelę i artystami, między innymi z Danutą Stenką i Zbigniewem Zamachowskim. 

Festiwal to również pokazy filmów, spacery edukacyjne po Warszawie oraz udział w debatach i warsztatach wycinanki żydowskiej, ceramiki i kaligrafii hebrajskiej. Natomiast w ramach promocji nowości wydawniczych Agnieszka Obszańska poprowadzi spotkanie na temat książki „Rozproszony kontakt. Fotografie z Archiwum Ringelbluma na nowo odczytane”.

Ze szczegółowym programem festiwalu można zapoznać się na stronach www.shalom.org.pl oraz facebook.com/FestiwalWarszawaSingera

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się