XVII Poznańskie Targi Książki "Pegazik"

XVII Poznańskie Targi Książki "Pegazik"

PEGAZIK Poznańskie Targi Książki

Udostępnij

 

Nie lubię grafomanii, kiczu i infantylizmu - mówiła w jednym z wywiadów Wanda Chotomska, poetka, pisarka, autorka ponad dwustu książek i tysięcy wierszy dla dzieci. Twórczość zmarłej w sierpniu ub. r. królowej polskiej literatury, mistrzyni słowa i dziecięcej wyobraźni, będzie jednym z motywów przewodnich tegorocznych Poznańskich Targów Książki „Pegazik”.

 

 

Oficjalne otwarcie targów (w piątek, 23 marca) poprzedzi Czwartek literacki, dedykowany Wandzie Chotomskiej z udziałem prof. Joanny Papuzińskiej, którą w pisanie dla dzieci wciągnęła Chotomska; Ewy Chotomskiej - córki poetki, słynnej Ciotki Klotki z Tik-Taka i Ewy Grudy - szefowej Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie. - Chotomska jest symbolem takim jak Astrid Lindgren dla Szwedów czy Tove Jansson dla Finów – mówiła w jednym z wywiadów Barbara Gawryluk, autorka biograficznej książki o Chotomskiej.

Twórczości autorki Jacka i Agatki (pierwszej polskiej dobranocki), Dzieci pana Astronoma, Kurczę blade, Tadka Niejadka i wielu, wielu innych poświęcony będzie drugi dzień targów - sobota. Festiwal Wandy Chotomskiej poprowadzi Pan Zegarmistrz – bohater wiersza Koziołki Pana Zegarmistrza, który poetka napisała specjalnie dla Poznania. W programie: warsztaty, spotkania, spektakle Teatru Łejery i Teatru Wariate, inspirowane jej wierszami.

Poznańskie targi to zawsze wielkie święto literatury dla małych i trochę większych. Program wypełniają warsztaty literackie, teatralne, plastyczne, spotkania czytelników z ich ulubionymi autorami i ilustratorami, gry, konkursy, panele, wystawy… Ale przygotowane przede wszystkim z myślą o młodych czytelnikach targi są także doskonałą okazją do wymiany doświadczeń dla pisarzy, tłumaczy, ilustratorów, wydawców, księgarzy, bibliotekarzy, pedagogów, psychologów. Program „dla dorosłych” tworzą konferencje, dyskusje i warsztaty. W tym roku eksperci wezmą udział m.in. w konferencji Komunikacja z uczniem w cyfrowej teraźniejszości, organizowanej przez UAM, w ramach równolegle towarzyszącej Targom imprezy: 22. Poznańskich Targów Książki Naukowej i Popularnonaukowej.

Stałym punktem programu są wystawy „Mistrzów ilustracji”. W tym roku pod tym tytułem kryje się prezentacja prac Krystyny Michałowskiej – graficzki i malarki, uczennicy Jana Marcina Szancera, redaktorki artystycznej w Instytucie Wydawniczym "Nasza Księgarnia", twórczyni legendarnego już wyróżnika graficznego serii Poczytaj mi, mamo (otwarcie wystawy – piątek, g. 14). W scenerii wystawy mistrzyni ilustracji spotka się z widzami.

Tradycją targów są także przyznawane co roku nagrody Pegazika w dwóch kategoriach: „Twórca książki dla dzieci” oraz „Przyjaciel książki dla dzieci”. Pierwszą odbierze Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel - polski grafik, rysownik i publicysta, autor kultowej serii komiksów Tytus, Romek i A’Tomek, drugą: Małgorzata Swędrowska – autorka koncepcji czytania wrażeniowego, słuchania tekstów literackich z dziećmi.

W ostatnim dniu targów – w niedzielę - planowane są wydarzenia inspirowane kryminałem dla dzieci. Prezentacje książek z tego nurtu, spotkania z policyjnymi detektywami i psami tropiącymi, „Laboratorium małego detektywa” oraz konferencja poświęcona fenomenowi literatury kryminalnej dla dzieci – to najważniejsze punkty programu targowej niedzieli. Tego dnia również autorzy poczytnych powieści kryminalnych, m.in. Joanna Jodełka i Robert Ziółkowski spotkają się z młodymi czytelnikami, opowiedzą jak zostali powieściopisarzami i zdradzą tajniki warsztatu.

 

Pegazik – XVII Poznańskie Targi Książki

Program:

Piątek 23 marca 2018

 

● Ocean to pikuś – spotkanie z autorem książki Łukaszem Wierzbickim

organizator: Wydawnictwo Media Rodzina

miejsce: Scena Główna, pawilon 1, MTP

data: 23 marca 2018

godzina: 10‒10.45

Ocean to pikuś

autor: Łukasz Wierzbicki

Łukasz Wierzbicki, poznański podróżnik, animator kultury oraz autor poczytnych książek dla dzieci i dorosłych zaprezentuje swoją najnowszą książkę „Ocean to pikuś”, inspirowaną brawurową wyprawą kajakiem przez Atlantyk, którą z sukcesem odbył podróżnik Aleksander Doba. Spotkanie będzie miało charakter warsztatowo-edukacyjny. Szczególnie gorąca zapraszamy na nie dzieci i młodzież.

 

● Prawo autorskie do materiałów ilustracyjnych w książkach – wykład Krzysztofa Lewandowskiego, dyrektora generalnego Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

organizator: ZAiKS

miejsce: sala konferencyjna, antresola, pawilon 1, MTP

data: 23 marca 2018

godzina: 12‒13.30

Wykład wygłosi Krzysztof Lewandowski, dyrektor generalny Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, prawnik, specjalista prawa autorskiego, prawa kultury i własności intelektualnej, nauczyciel akademicki, organizator licznych konferencji naukowych poświęconych prawu autorskiemu i warsztatów dla twórców i użytkowników twórczości. Jest także publicystą, autorem ponad 200 artykułów poświęconych prawu autorskiemu i kulturze

 

Książka obrazkowa w serii „Muzeum Książki Dziecięcej poleca” – prezentacja Ewy Grudy, szefowej Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie

organizator: Muzeum Książki Dziecięcej, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek

data: 23 marca 2018

godzina: 13.30‒14.30

miejsce: sala konferencyjna, antresola, pawilon 1, MTP

Muzeum Książki Dziecięcej jest działem specjalnym i czytelnią naukową Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego. Jego księgozbiór liczy około 100 tysięcy woluminów. Są to polskie książki dla dzieci wydawane od 1801 roku do czasów najnowszych, polskie czasopisma dla dzieci, wybrane książki i czasopisma obcojęzyczne, w tym polonica, oraz bogata literatura fachowa polska i obca. Muzeum zajmuje się również szeroko pojętą promocją dobrej i pięknej książki dla dzieci i młodzieży. Organizowane są tu wystawy, spotkania z twórcami, literackie i plastyczne warsztaty z dziećmi oraz zajęcia ze studentami. Pracownicy Muzeum zajmują się ponadto krytyką literacką oraz oceną książek w wielu ogólnopolskich konkursach. Od dziesięciu lat również w Muzeum organizowany jest Konkurs Literatury Dziecięcej. Jego patronką jest Halina Skrobiszewska, autorka wielu ważnych prac badawczych z zakresu literatury dla młodego czytelnika, kierowniczka Muzeum w latach siedemdziesiątych. Nagrodzone i wyróżnione w konkursie tytuły trafiają na Listę Skarbów MKD.

Seria „Muzeum Książki Dziecięcej poleca”, będąca przedmiotem wystąpienia Ewy Grudy, kierującej Muzeum od dwudziestu lat, powstała dzięki współpracy z wydawnictwem Muza. Składają się na nią wznowienia starych i pięknych wydań polskich klasyków dla dzieci. Prezentacja poświęcona będzie książkom obrazkowym wydanym w ramach tej serii.

 

● Prezentacja książki Magdaleny Podbylskiej A u nas powstanie! w 100. Rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego

organizator: Wydawnictwo BIS

miejsce: Scena Główna, pawilon 1, MTP 

data: 23 marca 2018

godzina: 14‒15

A u nas powstanie!

autor: Magdalena Podbylska

Historia to nie tylko rycerze w zbrojach i królowie siedzący na tronach. Historia to także losy Twoich dziadów, pradziadków, ich sąsiadów, znajomych i przyjaciół. Historia nigdy nie jest łatwa i prosta i o tym porozmawiamy na spotkaniu. Poznamy losy zwykłych ludzi, którzy walczyli o niepodległość Wielkopolski na początku XX wieku. Porozmawiamy o tym, jak czuje się Polak, gdy jego ojczyzna zniknęła na wiele, wiele lat z mapy świata i co spowodowało, że Wielkopolanie postanowili 100 lat temu wziąć sprawy w swoje ręce. Zastanowimy się, czy to przypadek, że w Poznaniu ulicą 27 Grudnia i placem Wolności można dojść do ulicy Ignacego Jana Paderewskiego. A może Twoja prababcia szykowała ciepły posiłek zmęczonym żołnierzom? A może Twój pradziadek, razem z kolegami, zawieszał polskie flagi na ulicach wyzwalanych miast?

Znasz losy swoich przodków? Może warto spytać o to babcię? Może w dziadkowej szufladzie znajdziesz mały fragment wielkiej historii?

Odpowiedzi na te wszystkie pytania udzieli autorka książki dla dzieci A u nas postanie!, Magdalena Podbylska, która spotka się z młodymi czytelnikami w czasie Poznańskich Targów Książki. Zapraszamy na spotkanie z historią i dobrą literaturą.

 

● Do czego potrzebna współczesnemu dziecku książka? Atrakcyjne sposoby na zainteresowanie dzieci literaturą

Spotkanie warsztatowe dla wydawców, pracowników wydawnictw i edukatorów prowadzone przez Małgorzatę Swędrowską, laureatkę tegorocznej Nagrody PEGAZIKA, w kategorii Przyjaciel Książki dla Dzieci

organizator: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek

miejsce: sala Spotkań, antresola, pawilon 1, MTP

data: 23 marca 2018

godzina: 14

Małgorzata Swędrowska od zawsze przyjaźni się z książkami, a od 10 lat znajduje się wszędzie tam, gdzie można zarazić czytaniem, ożywić tekst drukowany, zainspirować do własnych pomysłów i pobawić się z książkami. Uwielbia filozofować, snuć refleksje i smakować teksty literackie wszystkimi zmysłami. Uczy w szkole, wykłada na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kształtowanie kompetencji językowych dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, jest trenerem PSPiA KLANZA. Stworzyła koncepcję czytania wrażeniowego, czyli takiego modelu czytania w grupie dzieci w przedszkolu i w szkole, by do aktywnego czytania i słuchania wplatać ruch, emocje, muzykę a nawet integracyjne tańce na siedząco. Autorka licznych artykułów dla nauczycieli oraz książek dla dzieci: Elementarz w podskokach (2017) i dla nauczycieli: Nauka czytania i pisania przez ćwiczenia i zabawy grafomotoryczne (2017) oraz Nauka czytania i pisania przez gry i zabawy aktywizujące (2017). W roku 2016 otrzymała nominację Polskiej Sekcji IBBY do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. W czasie warsztatów uczestnicy doświadczą na sobie czym jest czytanie wrażeniowe i poczują na własnej skórze, jak można czytać książki śpiewająco, z entuzjazmem i z refleksją; innymi słowy – jak zachęcać dzieci do czytania i przeżywania ich treści.

 

● Ilustracje Bohdana Butenki w książkach Wandy Chotomskiej – spotkanie z Bohdanem Butenką

prowadzenie: Grażyna Wrońska

organizator: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek

miejsce: sala konferencyjna, antresola, pawilon 1, MTP

data: 23 marca 2018

godzina: 15‒16

W czasie tegorocznych Targów wspominamy Wandę Chotomską, wielką poetkę i pisarkę, kochaną przez pokolenia młodych czytelników. Szczególne miejsce w jej twórczości zajmują książki z jej tekstami ilustrowanymi przez jednego z najwybitniejszych polskich ilustratorów, Bohdana Butenkę. Współpraca tych wielkich osobowości twórczych była owocna i fascynująca. W jej wyniku powstały książki będące do dziś niedościgłymi wzorami sztuki edytorskiej. O tej współpracy opowie sam Bohdan Butenko w czasie autorskiego spotkania, które odbędzie się w czasie Targów. Zapraszamy wszystkich miłośników słowa i obrazu.

 

● Świat książek Krystyny Michałowskiej – spotkanie z Krystyną Michałowską, tegoroczną Mistrzynią Ilustracji Targów PEGAZIK

prowadzenie Ewa Obrębowska – Piasecka

miejsce: sala spotkań, antresola, pawilon 1, MTP

data: 23 marca 2018

godzina: 15‒16

Krystyna Michałowska to znakomita ilustratorka, graficzka i malarka. Przedstawicielka Polskiej Szkoły Ilustracji, uczennica m.in. Jana Marcina Szancera i Henryka Tomaszewskiego. Zilustrowała około stu książek, m.in. Baśnie H.Ch. Andersena, Księgę smoków Edith Nesbit, Księżniczkę smoków Mieczysława Künstlera, Przygody Piotrusia Pana J.M. Barriego. Znana jest też z okładek do serii o Ani z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery. Jest autorką wyróżnika graficznego książek z serii „Poczytaj mi, mamo”. Nadal tworzy wspaniałe ilustracje i wydaje książki. Była wielokrotnie nagradzana, m.in. w konkursie PTWK na najlepiej wydaną książkę. Jest laureatką Medalu Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości artystycznej. Krystyna Michałowska opowie o świecie swoich obrazów, inspiracjach i warsztacie, a spotkanie będzie niepowtarzalną okazją dla wszystkich, którym bliska jest sztuka, a szczególnie pięknie wydana książka.

 

● Joga z książką

organizator: Publiczna Biblioteka Pedagogiczna

miejsce: Scena Główna, pawilon 1, MTP

data: 23 marca 2018

godzina: 15‒15.30

Relaksacyjne zajęcia z wykorzystaniem jogi, podczas których centralną uwagę skupia się na książce. Uczestnicy wykonają różnorodne pozycje, trzymając przy tym książkę. Niezbędna jest dowolna książka. Strój sportowy nie jest konieczny. Zajęcia poprowadzi Pani Paulina Urbańczyk, fizjoterapeutka z umiłowaniem do jogi, maratonka. Każdy zarejestrowany uczestnik otrzyma książkę ufundowaną przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Rejestracja uczestników będzie możliwa już wkrótce za pośrednictwem strony: www.pbp.poznan.pl.

 

● Pieśni wolności – impreza artystyczno-edukacyjna

organizator: Fundacja Puenta, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek

miejsce: Scena Główna, pawilon 1, MTP

data: 23 marca 2018

godzina: 15.30‒16.30

W 2018 roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Na naszych Targach nie mogło zabraknąć akcentu nawiązującego do tej rocznicy. Fundacja Puenta przygotowała prezentację kilku pieśni i piosenek znaczących dla Polaków bardzo wiele, w różnych historycznych momentach. Wykonywane przez zaproszonych przez Fundację artystów pieśni przeplatane będą gawędami o tym, czym jest wolność, jak trudno ją zdobyć i jak bardzo należy ją szanować. Zapraszamy całe rodziny na występ i do udziału w warsztatach.

 

● Koncert Poznańskie pamiętniki, czyli czym Wieniawski, Paderewski i Nowowiejski zapisali się dla Poznania

organizator: Wydawnictwo Miejskie Posnania

miejsce: Scena Główna, pawilon 1, MTP

data: 23 marca 2018

godzina: 16.30‒17.30

Wirtuoz skrzypiec, genialny pianista oraz wirtuoz organów – Henryk Wieniawski, Ignacy Jan Paderewski oraz Feliks Nowowiejski. Co łączy owe postacie z Poznaniem? Dlaczego byli tak ważni dla narodu polskiego w swoich czasach i co pozostawili nam do dnia dzisiejszego? Zapraszamy na muzyczną przechadzkę po Poznaniu. W spacerze ulicami naszego miasta będzie towarzyszył Wam Pan Lupa wraz ze swoim przyjacielem – Papugą Henrykiem, który wnosi do przedstawienia dużą dawkę humoru. Będzie to ciekawa historia pisana muzyką i słowem, w której każdy odnajdzie coś dla siebie.

 

● Szara godzina

organizator: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach

miejsce: Scena Główna, pawilon 1, MTP

data: 23 marca 2018

godz. 17–

Od wielu lat organizatorzy Poznańskich Targów Książki w ostatniej godzinie pierwszego dnia tragów zapraszają wszystkich czytelników i uczestników targów na chwilę refleksji z poezją w interpretacji uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach. W tym roku utalentowana młodzież z Owińsk czytać będzie wspaniałe wiersze Jana Brzechwy, którego 120. rocznica urodzin minie w sierpniu. Zachęcamy do udziały w tym kameralnym i bardzo wymownym wydarzeniu!

 

 

SOBOTA 24 marca 2018

 

● Festiwal Wandy Chotomskiej

organizator: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek

miejsce: Scena Główna, Sale konferencyjne, pawilon 1, MTP

data: 24 marca 2018

godzina: 10–16

Wanda Chotomska, mistrzyni słowa, na której wierszach wychowały się pokolenia Polaków odeszła od nas w sierpniu 2017 roku. Poznaniacy pamiętają o poetce, która darzyła ich miasto sympatią. Napisała o nim wspaniałą bajkę Koziołki Pana Zegarmistrza i właśnie ta bajka stała się inspiracją dla organizatorów XVII Poznańskich Targów Książki PEGAZIK, którzy poświęcają pamięci Wandy Chotomskiej znaczną część programu tej imprezy. Już w jej przeddzień (22 marca 2018, godz. 18), w siedzibie Biblioteki Kórnickiej – pałacu Działyńskich przy Starym Rynku, odbędzie się Czwartek Literacki, w czasie którego Wandę Chotomską wspominać będą: profesor Joanna Papuzińska – pisarka, poetka, popularyzatorka i badaczka literatury dla dzieci, Ewa Gruda – szefowa Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie oraz Ewa Chotomska – córka poetki, również autorka poczytnych książek dla dzieci, autorka wielu programów edukacyjnych i rozrywkowych dla dzieci. Spotkanie poprowadzi Grażyna Wrońska – dziennikarka Radia Poznań, a wiersze Wandy Chotomskiej zinterpretuje aktor Tadeusz Lisiecki. W drugi dzień Targów, 24 marca, na Scenie Głównej w pawilonie nr 1 MTP oraz w jego Salce Konferencyjnej odbędzie się seria wydarzeń dedykowanych twórczości
i osobie Wandy Chotomskiej. Całość programu poprowadzi znakomity aktor Roland Nowak (w roli Pana Zegarmistrza), związany m.in. z Teatrem im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Wystąpią m.in. poznańskie Łejery oraz aktorzy Teatru Wariate. Zachęcamy całe rodziny do zapoznania się z programem targów i wzięcie udziału w naszych wydarzeniach.

 

● Łejery grają Chotomską

organizator: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Stowarzyszenie Łejery

miejsce: Scena Główna, pawilon 1, MTP

data: 24 marca 2018

godzina: 11‒11.45

Wanda Chotomska, autorka poczytnych książek dla dzieci, poetka, której twórczość stawiana jest
w jednym szeregu z dziełami Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, szczególną sympatią darzyła utalentowaną młodzież z poznańskich Łejerów. Pisała dla nich piosenki, które oprawione dźwięcznymi, wpadającymi w ucho melodiami zyskiwały dużą popularność. Są one do dziś wykonywane przez Łejery i w sobotnie przedpołudnie wybrzmią na Poznańskich Targach Książki. Będzie to z pewnością muzyczna, sentymentalna podróż w czasie, na którą serdecznie zapraszamy młodych czytelników i miłośników muzyki.

 

● Dzień kariery dla wydawców i uczestników Salonu Ilustratorów 2018

organizator: Międzynarodowe Targi Poznańskie, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek,

miejsce: sala spotkań, antresola, pawilon 1, MTP

data: 24 marca 2018

godzina: 11‒15.00

Organizatorzy Targów zapraszają przedstawicieli szeroko pojętej branży wydawniczej na dzień kariery przygotowany z myślą o uczestnikach tegorocznego Salonu Ilustratorów. W ramach tego dnia zakwalifikowani do Salonu twórcy będą gotowi do spotkań z wydawcami, przedstawicielami firm wydawniczych, pisarzami i poetami poszukującymi ilustracji do swoich tekstów oraz innymi osobami zainteresowanymi współpracą. W czasie tych spotkań ilustratorzy zaprezentują swoje dokonania
i portfolio. Wystawę Salonu Ilustratorów oglądać można będzie na parterze pawilonu 1 MTP,
a z ilustratorami będzie można spotkać się w sali spotkań, na antresoli pawilonu 1.

 

● Czarodziejka słowa – Wanda Chotomska w oczach bliskich

Spotkanie z Ewą Chotomską, córką poetki i Jerzym Hamerskim, szefem poznańskich Łejerów, zaprzyjaźnionych z poetką.

organizator: PTWK

miejsce: sala konferencyjna, antresola, pawilon 1 – antresola, MTP

data: 24 marca 2018

godzina: 12‒13

W czasie tegorocznych Targów wspominamy Wandę Chotomską, wielką poetkę i pisarkę, kochaną przez pokolenia młodych czytelników. Ewa Chotomska i Jerzy Hamerski opowiedzą nam o tej wyjątkowej twórczyni. Podzielą się wspomnieniami i refleksjami. Spotkanie poprowadzi Grażyna Wrońska.

 

● Program Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom

organizator: Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom

miejsce: Scena Główna, pawilon 1, MTP

data: 24 marca 2018

godzina: 12‒13

W programie przygotowanych przez Fundację znajdą się: promocja Pierwszej książki mojego dziecka, spotkanie czytelnicze z pisarzem i reżyserem Andrzejem Maleszką na temat jego twórczości dla dzieci oraz pasowanie Andrzeja Maleszki na Ambasadora Fundacji i kampanii czytania.

 

● Spotkanie z Wojciechem Widłakiem

organizator: Wydawnictwa Media Rodzina

miejsce: sala konferencyjna, antresola, pawilon 1 – antresola, MTP

data: 24 marca 2018

godzina: 13.30–14.30

Przygody kaczki Katastrofy, psa Pypcia, muchy Bzyk-Bzyk i Pana Kuleczki podbiły serca najmłodszych czytelników i już od wielu lat cieszą się uznaniem wśród rodziców. Czy jednak kiedykolwiek wyobrażaliście sobie jak w rzeczywistości wyglądałby Pan Kuleczka? Czy nosiłby elegancki garnitur z kolorową muszką i spoglądałby na Was zza okularów? Jeśli chcecie się przekonać, koniecznie przyjdźcie na spotkanie z Wojciechem Widłakiem, autorem tych sympatycznych opowiadań! Zapraszamy dzieci i rodziców!

 

● Loteria z wierszami – edukacyjny spektakl Teatru Wariate

organizatorzy: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Wydawnictwo Miejskie Posnania

miejsce: Scena Główna, pawilon 1, MTP

data: 24 marca 2018

godzina: godz. 14.15‒15.15

Aktorzy popularnego, uwielbianego przez dzieci Teatru Wariate: Sylwia Koronczewska-Cyris i Marek Cyris, zapraszają do interaktywnej wesołej zabawy w „Loterię z wierszami”, w czasie której usłyszymy ich niepowtarzalne interpretacje utworów Wandy Chotomskiej. Młodzi widzowie zostaną zaproszeni przez artystów do zaczarowanego świata słów Wandy Chotomskiej, do ich interpretowania, zgadywanek, zabaw. Będzie czas na przyjazną rywalizację, będą nagrody i niespodzianki.

 

● Ocean to pikuś – spotkanie z autorem książki Łukaszem Wierzbickim i jej bohaterem, podróżnikiem Aleksandrem Dobą

organizator: Wydawnictwo Media Rodzina

miejsce: Scena Główna, pawilon 1, MTP

data: 24 marca 2018

godzina: 15.30–16.30

Ocean to pikuś

autor: Łukasz Wierzbicki

Dwaj miłośnicy przygód, podróżnicy i wielkie indywidualności – Aleksander Doba i Łukasz Wierzbicki na jednej scenie! Spotkanie związane będzie z premierą książki Łukasza Wierzbickiego, Ocean to pikuś opowiadającej o wyprawie Aleksandra Doby kajakiem przez… Atlantyk. Będą barwne opowieści i ciekawe pytania, które będzie mógł zadać każdy. Mocne wrażenia gwarantowane! Zapraszamy młodych, zaciekawionych światem i podróżowaniem czytelników i ich rodziny do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, które uświetni Poznańskie Targi Książki

 

● Joga z książką

organizator: Publiczna Biblioteka Pedagogiczna

miejsce: Scena Główna, pawilon 1, MTP

data: 24 marca 2018

godzina: 16.30‒17

Relaksacyjne zajęcia z wykorzystaniem jogi, podczas których centralną uwagę skupia się na książce. Uczestnicy wykonają różnorodne pozycje, trzymając przy tym książkę. Niezbędna jest dowolna książka. Strój sportowy nie jest konieczny. Zajęcia poprowadzi Pani Paulina Urbańczyk, fizjoterapeutka z umiłowaniem do jogi, maratonka. Każdy zarejestrowany uczestnik otrzyma książkę ufundowaną przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Rejestracja uczestników będzie możliwa już wkrótce za pośrednictwem strony: www.pbp.poznan.pl.

 

 

NIEDZIELA 25 marca 2018

 

● Program Pegazik – detektyw

organizator: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek

miejsce: Scena Główna, Sale konferencyjne, pawilon 1, MTP

data: 25 marca 2018

godzina; 10–16

Od wielu lat mamy do czynienia z fenomen powieści detektywistycznej, także jej odmianie przeznaczonej dla dzieci. Powieść i opowiadania kryminalne są niezwykle modnymi i poczytnymi gatunkami literackimi. Literatura polska ma w tej dziedzinie także spore dokonania – począwszy od Szatana z siódmej klasy, poprzez Detektywa Noska, Pana Samochodzika czy Marka Piegusa, aż po współczesne książki detektywistyczne dla dzieci takich autorów jak: Dariusz Rekosz, Kalina Jerzykowska i Grzegorz Kasdepke. Nasz narodowy dorobek w tej materii wzbogacają doskonałe przekłady, jak choćby seria Martina Widmarka „Tajemnice…” z przygodami Mai i Lassego,
czy przygody Kallego Blomkvista autorstwa Astrid Lindgren. W czasie Targów, w trzecim ich dniu (niedziela, 25 marca) planujemy wydarzenia na scenie inspirowane kryminałami dla dzieci oraz prezentacje książek z tego nurtu. Odbędą się m.in. spotkania dzieci z autorami poczytnych powieści kryminalnych, m.in. Joanną Jodełką i Robertem Ziółkowskim, którzy opowiedzą dzieciom, jak zostali powieściopisarzami i zdradzą tajniki swojego warsztatu. Dzieci spotkają się także z przedstawicielami policji, którzy opowiedzą, zapobiegać przestępstwom, szczególnie związanych z narkotykami oraz zademonstrują pracę psów tropiących. Będzie również projekcja filmu „Biuro detektywistyczne Lasego i Mai”. Cały program poprowadzi popularny, uzdolniony prezenter Mikołaj Basiński. Zachęcamy całe rodziny do zapoznania się z programem targów i wzięcie udziału w naszych wydarzeniach.

 

 

● Spotkanie edukacyjne z policjantem i psem tropiącym

organizator: KW Policji w Poznaniu

miejsce: Scena Główna, pawilon 1, MTP 

data: 25 marca 2018

godzina: 11‒11.45

Wiodącym tematem targowej niedzieli jest detektywistyczna powieść dla dzieci W związku z tym organizatorzy Targów proponują młodym czytelnikom oraz ich rodzicom atrakcyjną formę edukacyjnych zajęć poświęconych pracy kryminalistycznej. Na Scenie Głównej zagości policjant
z psem tropiącym. Opowie o ciekawostkach swojego zawodu, na przykładzie pracy kryminalnej
i dochodzeniowej oraz pracy z psem wyszkolonym do wykrywania środków odurzających. Jesteśmy pewni, że spotkanie zapadnie głęboko w pamięć jego uczestnikom

 

● Siedem złotych pytań w kryminalistyce – warsztaty z pisarzami Joanną Jodełką i Robertem Ziółkowski, autorami powieści kryminalnych

organizator: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek

miejsce: sala spotkań, antresola, pawilon 1 – antresola, MTP

data: 25 marca 2018

godzina: 10.30‒11.30

Jak prowadzić śledztwo? Jak wyjaśnić kryminalną zagadkę? W jaki sposób przedrzeć się przez tajemnice przestępstwa? Czym jest siedem złotych pytań w kryminalistyce? Na te wszystkie pytania odpowiedzą w czasie warsztatów, na które serdecznie zapraszamy dzieci i rodziców, znakomici autorzy powieści kryminalnych: Joanna Jodełka i Robert Ziółkowski.

 

● Dzielne detektywki na tropie tajemnic – prezentacja książek detektywistycznych dla dzieci autorstwa Magdaleny Podbylskiej

organizator: Wydawnictwo BIS

miejsce: Scena Główna, pawilon 1, MTP 

data: 25 marca 2018

godzina: 12‒12.45

Dzielne detektywki na tropie tajemnic

autor: Magdalena Podbylska 

Nie każdy detektyw nosi ciemne okulary i kapelusz. Niektórzy detektywi biegają w krótkich spodenkach boso po trawie i wynajdują prawie prawdziwe przestępstwa między końskimi kopytami. Kto jest największym wrogiem koni? Jak wygląda porywacz wiejskich kotów? Czego boją się konie na łące? Kto wpuszcza owcę na końskie pastwisko?

Zabawimy się w poszukiwaczy zagadek. Uruchomimy naszą wyobraźnię i poruszymy szare komórki (ale nie te, które zwykle nosimy w kieszeniach…). Zapraszamy dzieci i rodziców na pełne przygód i wrażeń spotkanie z Magdaleną Podbylską  autorką książek detektywistycznych: Tajemnice Zatoki Delfinów, Tajemnice Świstakowej Polany i Tajemnice Końskiej Zagrody.

 

Gdzie jest Karmelek? – akcja detektywistyczna

organizator: Centrum Sztuki Dziecka

miejsce: Scena Główna, pawilon 1, MTP

data: 25 marca 2018

godzina: 13–14

Akcja detektywistyczna wokół sztuki Marty Guśniowskiej pt. Karmelek, którą w tym sezonie premierowo zaprezentuje znakomite Centrum Sztuki Dziecka, na deskach poznańskiej Sceny Wspólnej. Fragmenty sztyki przeczytają znakomici aktorzy scen poznańskich z Marcinem Ryl-Krystianowskim w roli tytułowej. Zapraszamy dzieci i dorosłych do wspólnej zabawy!

 

Spotkanie z pisarzami Joanną Jodełką i Robertem Ziółkowski, autorami powieści kryminalnych

organizator: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek

miejsce: sala konferencyjna, antresola, pawilon 1 – antresola, MTP

data: 25 marca 2018

godzina: 13‒14

Autorzy poczytnych powieści kryminalnych: Joanna Jodełka i Robert Ziółkowski, opowiedzą o tym, jak zostali pisarzami. Dowiemy się na czym polega konstruowanie dobrej kryminalnej fabuły i jaki jest klucz do ich sukcesu. Twórcy podzielą się z nami swoimi inspiracjami i – miejmy nadzieję – zdradzą tajniki swojego warsztatu. Serdecznie zapraszamy czytelników: młodych i dorosłych, w szczególności miłośników kryminałów.

 

Spotkanie z pisarzem Piotrem Bojarskim, autorem powieści kryminalnych, sensacyjnych i reportaży

organizator: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek

miejsce: sala konferencyjna, antresola, pawilon 1 – antresola, MTP

data: 25 marca 2018

godzina: 14-15

Piotr Bojarski – historyk, dziennikarz, pisarz, autor popularnych powieści kryminalnych w stylu retro z komisarzem Zbigniewem Kaczmarkiem, zbiorów reportaży: Cztery twarze Prusaka, Poznaniacy przeciw swastyce i 1956. Przebudzeni, a także powieści sensacyjnych Juni i Biegacz.

 

Laboratorium małego detektywa: warsztaty i eksperymenty

organizator: Wydawnictwo Media Rodzina

miejsce: Scena Główna, pawilon 1, MTP

data: 25 marca 2018

godzina: 14‒14.45

Pędzelki, tusze, proszki, taśmy, teczki, słuchawki, tajne mikrofony – zapraszamy na warsztaty i eksperymenty dla młodych detektywów z Bajanką! Co okaże się najbardziej przydatne do rozwiązania zagadek? Jak odczytać zaszyfrowaną wiadomość? W jaki sposób nadaje się tajne kody? Na najbardziej spostrzegawczych detektywów, którzy rozszyfrują enigmę, będą czekać nagrody!


Wystawy w dniach 23‒25 marca 2018 r.

 

● Wystawy sztuki ilustratorskiej

organizator: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek

miejsce: Scena Główna, pawilon 1, MTP

data: 23‒24 marca 2018

godzina: 10–18

data: 25 marca 2018

godzina: 10‒16

Wystawy Poznańskich Targów Książki – PEGAZIK

Organizowane w czasie Targów wystawy sztuki ilustratorskiej przyczyniają się do upowszechniania najlepszych wzorców edytorskich i sztuki ilustracji, w której Polska może poszczycić się wybitnymi osiągnięciami. Proponowane przez organizatorów Targów ekspozycje uświadamiają także czytelnikom wagę ilustracji w książce dla dziecka, w której słowa i obraz odgrywają równie ważną rolę. Ilustracje czynią książki dla dzieci bardziej atrakcyjnymi, łatwiejszymi w odbiorze. Przygotowują młodego odbiorcę do kontaktu i zrozumienia sztuki w różnych jej przejawach oraz rozbudzają w nich wrażliwość na piękno. W 2018 roku, w czasie Poznańskich Targów Książki PEGAZIK zaprezentujemy wystawę z cyklu „Mistrzowie ilustracji”, której bohaterką w tym roku będzie Krystyna Michałowska. Pokażemy również wystawę z cyklu „Salon Ilustratorów”, na której eksponowane będą prace kilkudziesięciu młodych twórców. Nie zabraknie także niezwykle prestiżowych wystaw polskiej
i czeskiej sekcji IBBY oraz wystawy prac uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, w tym roku inspirowanych twórczością Jana Brzechwy.

 

Krystyna Michałowska – ilustracje. Wystawa z cyklu „Mistrzowie ilustracji”

organizator: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, CK ZAMEK

miejsce: pawilon 1, MTP

data: 23‒24 marca 2018

godzina: 10–18

data: 25 marca 2018

godzina: 10‒16

Otwarcie wystawy: 23 marca 2018 r., godz. 14

W tym roku z cyklu „Mistrzowie ilustracji” pokazane zostaną prace wybitnej ilustratorki Krystyny Michałowskiej, przedstawicielki Polskiej Szkoły Ilustracji, uczennicy m.in. J.M. Szancera i H. Tomaszewskiego, wielokrotnie nagradzanej w kraju i za granicą. Zilustrowała ona m.in. Baśnie H.Ch. Andersena, Księgę smoków E. Nesbit, Księżniczkę smoków M. Künstlera, Legendę o warszawskim Bazyliszku W. Chotomskiej, Legendę o zatopionym mieście S. Machrowskiego, O królu Pumperniklu, królewnie Grzance i rycerzach Trójkątnej Kanapy K. Boglar, Przygody Piotrusia Pana J.M. Barriego. Znana jest też z okładek do serii o Ani z Zielonego Wzgórza L. M. Montgomery, czy do Pana Samochodzika i zagadek Fromborka Z. Nienackiego. Jest autorką wyróżnika graficznego kultowej serii książek dla dzieci „Poczytaj mi, mamo”. Wystawie towarzyszyć będzie spotkanie z artystką.

 

Wystawa z cyklu „Salon Ilustratorów”

organizator: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, CK ZAMEK

miejsce: pawilon 1, MTP

data: 23‒24 marca 2018

godzina: 10–18

data: 25 marca 2018

godzina: 10‒16

Na wystawie z cyklu „Salon Ilustratorów” pokazane zostaną prace kilkudziesięciu młodych twórców tuż po ilustratorskim debiucie lub tych, którzy zdobyli już pewne uznanie. Artyści ci zostaną zaproszeni do Poznania i w drugim dniu Targów, 24 marca, będą prezentowali osobiście swoje dokonania w czasie tzw. dnia kariery. Zapraszamy wydawców oraz czytelników na spotkania z młodymi, utalentowanymi polskimi ilustratorami.

 

Wystawy prac Nagrody IBBY 2017 (Sekcji Polskiej) i Nagrody Czeskiej Sekcji IBBY – Zlata Stuha

organizatorzy: PS IBBY, CS IBBY, PTWK, CK ZAMEK

miejsce: pawilon 1, MTP

data: 23‒24 marca 2018

godzina: 10–18

data: 25 marca 2018

godzina: 10‒16

Dwie wystawy prac: Nagrody IBBY 2016 (Sekcji Polskiej) oraz Nagrody Czeskiej Sekcji IBBY – Zlata Stuha, to promocja wartościowej książki dla dzieci, która nie tyko rozpala fantazję młodego czytelnika, ale też przybliża go do sztuki prawdziwej, wartościowej i wrażliwej

Celem Konkursu Nagroda Polskiej Sekcji IBBY – „Książka Roku”, zgodnie ze statutem międzynarodowego stowarzyszenia IBBY, jest promocja wartościowej literacko i artystycznie książki dla dzieci. Konkurs realizowany jest co roku. Nagradzani są współcześnie żyjący rodzimi twórcy. Polska edycja konkursu to odpowiednik podobnych, realizowanych przez narodowe sekcje IBBY. Konkurs odnosi się wyłącznie do książek opublikowanych w Polsce. W 2017 roku nagrodzeni lub wyróżnieni zostali m.in. Marcin Szczygielski, Katarzyna Ryrych, Marta Guśniowska, Marianna Oklejak. Takie same idee przyświecają Konkursowi „Zlata Stuha”, organizowanemu przez Czeską Sekcję IBBY, która nagradza autorów, ilustratorów i tłumaczy. Efekty ostatnich edycji obu konkursu będzie można oglądać na Targach.

 

Czwartek 22 marca 2018

 

Czwartek Literacki

organizatorzy: Biblioteka Kórnicka, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek,

miejsce: Pałac Działyńskich w Poznaniu (Stary Rynek 78)

data: 22 marca 2018

godzina: 18‒20

Tradycyjnie w przeddzień rozpoczęcia Poznańskich Targów PEGAZIK w pięknej siedzibie Biblioteki Kórnickiej – Pałacu Działyńskich odbywa się spotkanie literackie. W tym roku poświęcone ono będzie Wandzie Chotomskiej, która odeszła od nas w sierpniu 2017 roku. Wanda Chotomska była niezrównaną poetką i pisarką. Na jej wierszach i opowieściach wychowały się pokolenia młodych Polaków. Była także wspaniałym człowiekiem. Artystkę wspominać będą prof. Joanna Papuzińska, Ewa Gruda, Ewa Chotomska. Wiersze Wandy Chotomskiej recytować będzie Tadeusz Lisiecki, a spotkanie poprowadzi Grażyna Wrońska.

 

Pegazik – XVII Poznańskie Targi Książki

 

 

Piążtek 23 marca 2018

 

Ocean to pikuś – spotkanie z autorem książki Łukaszem Wierzbickim

organizator: Wydawnictwo Media Rodzina

miejsce: Scena Główna, pawilon 1, MTP

data: 23 marca 2018

godzina: 10‒10.45

Ocean to pikuś

autor: Łukasz Wierzbicki

Łukasz Wierzbicki, poznański podróżnik, animator kultury oraz autor poczytnych książek dla dzieci i dorosłych zaprezentuje swoją najnowszą książkę „Ocean to pikuś”, inspirowaną brawurową wyprawą kajakiem przez Atlantyk, którą z sukcesem odbył podróżnik Aleksander Doba. Spotkanie będzie miało charakter warsztatowo-edukacyjny. Szczególnie gorąca zapraszamy na nie dzieci i młodzież.

 

Prawo autorskie do materiałów ilustracyjnych w książkach – wykład Krzysztofa Lewandowskiego, dyrektora generalnego Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

organizator: ZAiKS

miejsce: sala konferencyjna, antresola, pawilon 1, MTP

data: 23 marca 2018

godzina: 12‒13.30

Wykład wygłosi Krzysztof Lewandowski, dyrektor generalny Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, prawnik, specjalista prawa autorskiego, prawa kultury i własności intelektualnej, nauczyciel akademicki, organizator licznych konferencji naukowych poświęconych prawu autorskiemu i warsztatów dla twórców i użytkowników twórczości. Jest także publicystą, autorem ponad 200 artykułów poświęconych prawu autorskiemu i kulturze

 

Książka obrazkowa w serii „Muzeum Książki Dziecięcej poleca” – prezentacja Ewy Grudy, szefowej Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie

organizator: Muzeum Książki Dziecięcej, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek

data: 23 marca 2018

godzina: 13.30‒14.30

miejsce: sala konferencyjna, antresola, pawilon 1, MTP

Muzeum Książki Dziecięcej jest działem specjalnym i czytelnią naukową Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego. Jego księgozbiór liczy około 100 tysięcy woluminów. Są to polskie książki dla dzieci wydawane od 1801 roku do czasów najnowszych, polskie czasopisma dla dzieci, wybrane książki i czasopisma obcojęzyczne, w tym polonica, oraz bogata literatura fachowa polska i obca. Muzeum zajmuje się również szeroko pojętą promocją dobrej i pięknej książki dla dzieci i młodzieży. Organizowane są tu wystawy, spotkania z twórcami, literackie i plastyczne warsztaty z dziećmi oraz zajęcia ze studentami. Pracownicy Muzeum zajmują się ponadto krytyką literacką oraz oceną książek w wielu ogólnopolskich konkursach. Od dziesięciu lat również w Muzeum organizowany jest Konkurs Literatury Dziecięcej. Jego patronką jest Halina Skrobiszewska, autorka wielu ważnych prac badawczych z zakresu literatury dla młodego czytelnika, kierowniczka Muzeum w latach siedemdziesiątych. Nagrodzone i wyróżnione w konkursie tytuły trafiają na Listę Skarbów MKD.

Seria „Muzeum Książki Dziecięcej poleca”, będąca przedmiotem wystąpienia Ewy Grudy, kierującej Muzeum od dwudziestu lat, powstała dzięki współpracy z wydawnictwem Muza. Składają się na nią wznowienia starych i pięknych wydań polskich klasyków dla dzieci. Prezentacja poświęcona będzie książkom obrazkowym wydanym w ramach tej serii.

 

Prezentacja książki Magdaleny Podbylskiej A u nas powstanie! w 100. Rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego

organizator: Wydawnictwo BIS

miejsce: Scena Główna, pawilon 1, MTP 

data: 23 marca 2018

godzina: 14‒15

A u nas powstanie!

autor: Magdalena Podbylska

Historia to nie tylko rycerze w zbrojach i królowie siedzący na tronach. Historia to także losy Twoich dziadów, pradziadków, ich sąsiadów, znajomych i przyjaciół. Historia nigdy nie jest łatwa i prosta i o tym porozmawiamy na spotkaniu. Poznamy losy zwykłych ludzi, którzy walczyli o niepodległość Wielkopolski na początku XX wieku. Porozmawiamy o tym, jak czuje się Polak, gdy jego ojczyzna zniknęła na wiele, wiele lat z mapy świata i co spowodowało, że Wielkopolanie postanowili 100 lat temu wziąć sprawy w swoje ręce. Zastanowimy się, czy to przypadek, że w Poznaniu ulicą 27 Grudnia i placem Wolności można dojść do ulicy Ignacego Jana Paderewskiego. A może Twoja prababcia szykowała ciepły posiłek zmęczonym żołnierzom? A może Twój pradziadek, razem z kolegami, zawieszał polskie flagi na ulicach wyzwalanych miast?

Znasz losy swoich przodków? Może warto spytać o to babcię? Może w dziadkowej szufladzie znajdziesz mały fragment wielkiej historii?

Odpowiedzi na te wszystkie pytania udzieli autorka książki dla dzieci A u nas postanie!, Magdalena Podbylska, która spotka się z młodymi czytelnikami w czasie Poznańskich Targów Książki. Zapraszamy na spotkanie z historią i dobrą literaturą.

 

Do czego potrzebna współczesnemu dziecku książka? Atrakcyjne sposoby na zainteresowanie dzieci literaturą

Spotkanie warsztatowe dla wydawców, pracowników wydawnictw i edukatorów prowadzone przez Małgorzatę Swędrowską, laureatkę tegorocznej Nagrody PEGAZIKA, w kategorii Przyjaciel Książki dla Dzieci

organizator: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek

miejsce: sala Spotkań, antresola, pawilon 1, MTP

data: 23 marca 2018

godzina: 14

Małgorzata Swędrowska od zawsze przyjaźni się z książkami, a od 10 lat znajduje się wszędzie tam, gdzie można zarazić czytaniem, ożywić tekst drukowany, zainspirować do własnych pomysłów i pobawić się z książkami. Uwielbia filozofować, snuć refleksje i smakować teksty literackie wszystkimi zmysłami. Uczy w szkole, wykłada na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kształtowanie kompetencji językowych dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, jest trenerem PSPiA KLANZA. Stworzyła koncepcję czytania wrażeniowego, czyli takiego modelu czytania w grupie dzieci w przedszkolu i w szkole, by do aktywnego czytania i słuchania wplatać ruch, emocje, muzykę a nawet integracyjne tańce na siedząco. Autorka licznych artykułów dla nauczycieli oraz książek dla dzieci: Elementarz w podskokach (2017) i dla nauczycieli: Nauka czytania i pisania przez ćwiczenia i zabawy grafomotoryczne (2017) oraz Nauka czytania i pisania przez gry i zabawy aktywizujące (2017). W roku 2016 otrzymała nominację Polskiej Sekcji IBBY do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. W czasie warsztatów uczestnicy doświadczą na sobie czym jest czytanie wrażeniowe i poczują na własnej skórze, jak można czytać książki śpiewająco, z entuzjazmem i z refleksją; innymi słowy – jak zachęcać dzieci do czytania i przeżywania ich treści.

 

Ilustracje Bohdana Butenki w książkach Wandy Chotomskiej – spotkanie z Bohdanem Butenką

prowadzenie: Grażyna Wrońska

organizator: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek

miejsce: sala konferencyjna, antresola, pawilon 1, MTP

data: 23 marca 2018

godzina: 15‒16

W czasie tegorocznych Targów wspominamy Wandę Chotomską, wielką poetkę i pisarkę, kochaną przez pokolenia młodych czytelników. Szczególne miejsce w jej twórczości zajmują książki z jej tekstami ilustrowanymi przez jednego z najwybitniejszych polskich ilustratorów, Bohdana Butenkę. Współpraca tych wielkich osobowości twórczych była owocna i fascynująca. W jej wyniku powstały książki będące do dziś niedościgłymi wzorami sztuki edytorskiej. O tej współpracy opowie sam Bohdan Butenko w czasie autorskiego spotkania, które odbędzie się w czasie Targów. Zapraszamy wszystkich miłośników słowa i obrazu.

 

Świat książek Krystyny Michałowskiej – spotkanie z Krystyną Michałowską, tegoroczną Mistrzynią Ilustracji Targów PEGAZIK

prowadzenie Ewa Obrębowska – Piasecka

miejsce: sala spotkań, antresola, pawilon 1, MTP

data: 23 marca 2018

godzina: 15‒16

Krystyna Michałowska to znakomita ilustratorka, graficzka i malarka. Przedstawicielka Polskiej Szkoły Ilustracji, uczennica m.in. Jana Marcina Szancera i Henryka Tomaszewskiego. Zilustrowała około stu książek, m.in. Baśnie H.Ch. Andersena, Księgę smoków Edith Nesbit, Księżniczkę smoków Mieczysława Künstlera, Przygody Piotrusia Pana J.M. Barriego. Znana jest też z okładek do serii o Ani z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery. Jest autorką wyróżnika graficznego książek z serii „Poczytaj mi, mamo”. Nadal tworzy wspaniałe ilustracje i wydaje książki. Była wielokrotnie nagradzana, m.in. w konkursie PTWK na najlepiej wydaną książkę. Jest laureatką Medalu Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości artystycznej. Krystyna Michałowska opowie o świecie swoich obrazów, inspiracjach i warsztacie, a spotkanie będzie niepowtarzalną okazją dla wszystkich, którym bliska jest sztuka, a szczególnie pięknie wydana książka.

 

Joga z książką

organizator: Publiczna Biblioteka Pedagogiczna

miejsce: Scena Główna, pawilon 1, MTP

data: 23 marca 2018

godzina: 15‒15.30

Relaksacyjne zajęcia z wykorzystaniem jogi, podczas których centralną uwagę skupia się na książce. Uczestnicy wykonają różnorodne pozycje, trzymając przy tym książkę. Niezbędna jest dowolna książka. Strój sportowy nie jest konieczny. Zajęcia poprowadzi Pani Paulina Urbańczyk, fizjoterapeutka z umiłowaniem do jogi, maratonka. Każdy zarejestrowany uczestnik otrzyma książkę ufundowaną przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Rejestracja uczestników będzie możliwa już wkrótce za pośrednictwem strony: www.pbp.poznan.pl.

 

Pieśni wolności – impreza artystyczno-edukacyjna

organizator: Fundacja Puenta, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek

miejsce: Scena Główna, pawilon 1, MTP

data: 23 marca 2018

godzina: 15.30‒16.30

W 2018 roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Na naszych Targach nie mogło zabraknąć akcentu nawiązującego do tej rocznicy. Fundacja Puenta przygotowała prezentację kilku pieśni i piosenek znaczących dla Polaków bardzo wiele, w różnych historycznych momentach. Wykonywane przez zaproszonych przez Fundację artystów pieśni przeplatane będą gawędami o tym, czym jest wolność, jak trudno ją zdobyć i jak bardzo należy ją szanować. Zapraszamy całe rodziny na występ i do udziału w warsztatach.

 

Koncert Poznańskie pamiętniki, czyli czym Wieniawski, Paderewski i Nowowiejski zapisali się dla Poznania

organizator: Wydawnictwo Miejskie Posnania

miejsce: Scena Główna, pawilon 1, MTP

data: 23 marca 2018

godzina: 16.30‒17.30

Wirtuoz skrzypiec, genialny pianista oraz wirtuoz organów – Henryk Wieniawski, Ignacy Jan Paderewski oraz Feliks Nowowiejski. Co łączy owe postacie z Poznaniem? Dlaczego byli tak ważni dla narodu polskiego w swoich czasach i co pozostawili nam do dnia dzisiejszego? Zapraszamy na muzyczną przechadzkę po Poznaniu. W spacerze ulicami naszego miasta będzie towarzyszył Wam Pan Lupa wraz ze swoim przyjacielem – Papugą Henrykiem, który wnosi do przedstawienia dużą dawkę humoru. Będzie to ciekawa historia pisana muzyką i słowem, w której każdy odnajdzie coś dla siebie.

 

Szara godzina

organizator: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach

miejsce: Scena Główna, pawilon 1, MTP

data: 23 marca 2018

godz. 17–

Od wielu lat organizatorzy Poznańskich Targów Książki w ostatniej godzinie pierwszego dnia tragów zapraszają wszystkich czytelników i uczestników targów na chwilę refleksji z poezją w interpretacji uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach. W tym roku utalentowana młodzież z Owińsk czytać będzie wspaniałe wiersze Jana Brzechwy, którego 120. rocznica urodzin minie w sierpniu. Zachęcamy do udziały w tym kameralnym i bardzo wymownym wydarzeniu!

 

Sobota 24 marca 2018

 

Festiwal Wandy Chotomskiej

organizator: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek

miejsce: Scena Główna, Sale konferencyjne, pawilon 1, MTP

data: 24 marca 2018

godzina: 10–16

Wanda Chotomska, mistrzyni słowa, na której wierszach wychowały się pokolenia Polaków odeszła od nas w sierpniu 2017 roku. Poznaniacy pamiętają o poetce, która darzyła ich miasto sympatią. Napisała o nim wspaniałą bajkę Koziołki Pana Zegarmistrza i właśnie ta bajka stała się inspiracją dla organizatorów XVII Poznańskich Targów Książki PEGAZIK, którzy poświęcają pamięci Wandy Chotomskiej znaczną część programu tej imprezy. Już w jej przeddzień (22 marca 2018, godz. 18), w siedzibie Biblioteki Kórnickiej – pałacu Działyńskich przy Starym Rynku, odbędzie się Czwartek Literacki, w czasie którego Wandę Chotomską wspominać będą: profesor Joanna Papuzińska – pisarka, poetka, popularyzatorka i badaczka literatury dla dzieci, Ewa Gruda – szefowa Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie oraz Ewa Chotomska – córka poetki, również autorka poczytnych książek dla dzieci, autorka wielu programów edukacyjnych i rozrywkowych dla dzieci. Spotkanie poprowadzi Grażyna Wrońska – dziennikarka Radia Poznań, a wiersze Wandy Chotomskiej zinterpretuje aktor Tadeusz Lisiecki. W drugi dzień Targów, 24 marca, na Scenie Głównej w pawilonie nr 1 MTP oraz w jego Salce Konferencyjnej odbędzie się seria wydarzeń dedykowanych twórczości
i osobie Wandy Chotomskiej. Całość programu poprowadzi znakomity aktor Roland Nowak (w roli Pana Zegarmistrza), związany m.in. z Teatrem im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Wystąpią m.in. poznańskie Łejery oraz aktorzy Teatru Wariate. Zachęcamy całe rodziny do zapoznania się z programem targów i wzięcie udziału w naszych wydarzeniach.

 

Łejery grają Chotomską

organizator: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Stowarzyszenie Łejery

miejsce: Scena Główna, pawilon 1, MTP

data: 24 marca 2018

godzina: 11‒11.45

Wanda Chotomska, autorka poczytnych książek dla dzieci, poetka, której twórczość stawiana jest
w jednym szeregu z dziełami Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, szczególną sympatią darzyła utalentowaną młodzież z poznańskich Łejerów. Pisała dla nich piosenki, które oprawione dźwięcznymi, wpadającymi w ucho melodiami zyskiwały dużą popularność. Są one do dziś wykonywane przez Łejery i w sobotnie przedpołudnie wybrzmią na Poznańskich Targach Książki. Będzie to z pewnością muzyczna, sentymentalna podróż w czasie, na którą serdecznie zapraszamy młodych czytelników i miłośników muzyki.

 

Dzień kariery dla wydawców i uczestników Salonu Ilustratorów 2018

organizator: Międzynarodowe Targi Poznańskie, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek,

miejsce: sala spotkań, antresola, pawilon 1, MTP

data: 24 marca 2018

godzina: 11‒15.00

Organizatorzy Targów zapraszają przedstawicieli szeroko pojętej branży wydawniczej na dzień kariery przygotowany z myślą o uczestnikach tegorocznego Salonu Ilustratorów. W ramach tego dnia zakwalifikowani do Salonu twórcy będą gotowi do spotkań z wydawcami, przedstawicielami firm wydawniczych, pisarzami i poetami poszukującymi ilustracji do swoich tekstów oraz innymi osobami zainteresowanymi współpracą. W czasie tych spotkań ilustratorzy zaprezentują swoje dokonania
i portfolio. Wystawę Salonu Ilustratorów oglądać można będzie na parterze pawilonu 1 MTP,
a z ilustratorami będzie można spotkać się w sali spotkań, na antresoli pawilonu 1.

 

Czarodziejka słowa – Wanda Chotomska w oczach bliskich

Spotkanie z Ewą Chotomską, córką poetki i Jerzym Hamerskim, szefem poznańskich Łejerów, zaprzyjaźnionych z poetką.

organizator: PTWK

miejsce: sala konferencyjna, antresola, pawilon 1 – antresola, MTP

data: 24 marca 2018

godzina: 12‒13

W czasie tegorocznych Targów wspominamy Wandę Chotomską, wielką poetkę i pisarkę, kochaną przez pokolenia młodych czytelników. Ewa Chotomska i Jerzy Hamerski opowiedzą nam o tej wyjątkowej twórczyni. Podzielą się wspomnieniami i refleksjami. Spotkanie poprowadzi Grażyna Wrońska.

 

Program Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom

organizator: Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom

miejsce: Scena Główna, pawilon 1, MTP

data: 24 marca 2018

godzina: 12‒13

W programie przygotowanych przez Fundację znajdą się: promocja Pierwszej książki mojego dziecka, spotkanie czytelnicze z pisarzem i reżyserem Andrzejem Maleszką na temat jego twórczości dla dzieci oraz pasowanie Andrzeja Maleszki na Ambasadora Fundacji i kampanii czytania.

 

Spotkanie z Wojciechem Widłakiem

organizator: Wydawnictwa Media Rodzina

miejsce: sala konferencyjna, antresola, pawilon 1 – antresola, MTP

data: 24 marca 2018

godzina: 13.30–14.30

Przygody kaczki Katastrofy, psa Pypcia, muchy Bzyk-Bzyk i Pana Kuleczki podbiły serca najmłodszych czytelników i już od wielu lat cieszą się uznaniem wśród rodziców. Czy jednak kiedykolwiek wyobrażaliście sobie jak w rzeczywistości wyglądałby Pan Kuleczka? Czy nosiłby elegancki garnitur z kolorową muszką i spoglądałby na Was zza okularów? Jeśli chcecie się przekonać, koniecznie przyjdźcie na spotkanie z Wojciechem Widłakiem, autorem tych sympatycznych opowiadań! Zapraszamy dzieci i rodziców!

 

Loteria z wierszami – edukacyjny spektakl Teatru Wariate

organizatorzy: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Wydawnictwo Miejskie Posnania

miejsce: Scena Główna, pawilon 1, MTP

data: 24 marca 2018

godzina: godz. 14.15‒15.15

Aktorzy popularnego, uwielbianego przez dzieci Teatru Wariate: Sylwia Koronczewska-Cyris i Marek Cyris, zapraszają do interaktywnej wesołej zabawy w „Loterię z wierszami”, w czasie której usłyszymy ich niepowtarzalne interpretacje utworów Wandy Chotomskiej. Młodzi widzowie zostaną zaproszeni przez artystów do zaczarowanego świata słów Wandy Chotomskiej, do ich interpretowania, zgadywanek, zabaw. Będzie czas na przyjazną rywalizację, będą nagrody i niespodzianki.

 

Ocean to pikuś – spotkanie z autorem książki Łukaszem Wierzbickim i jej bohaterem, podróżnikiem Aleksandrem Dobą

organizator: Wydawnictwo Media Rodzina

miejsce: Scena Główna, pawilon 1, MTP

data: 24 marca 2018

godzina: 15.30–16.30

Ocean to pikuś

autor: Łukasz Wierzbicki

Dwaj miłośnicy przygód, podróżnicy i wielkie indywidualności – Aleksander Doba i Łukasz Wierzbicki na jednej scenie! Spotkanie związane będzie z premierą książki Łukasza Wierzbickiego, Ocean to pikuś opowiadającej o wyprawie Aleksandra Doby kajakiem przez… Atlantyk. Będą barwne opowieści i ciekawe pytania, które będzie mógł zadać każdy. Mocne wrażenia gwarantowane! Zapraszamy młodych, zaciekawionych światem i podróżowaniem czytelników i ich rodziny do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, które uświetni Poznańskie Targi Książki

 

Joga z książką

organizator: Publiczna Biblioteka Pedagogiczna

miejsce: Scena Główna, pawilon 1, MTP

data: 24 marca 2018

godzina: 16.30‒17

Relaksacyjne zajęcia z wykorzystaniem jogi, podczas których centralną uwagę skupia się na książce. Uczestnicy wykonają różnorodne pozycje, trzymając przy tym książkę. Niezbędna jest dowolna książka. Strój sportowy nie jest konieczny. Zajęcia poprowadzi Pani Paulina Urbańczyk, fizjoterapeutka z umiłowaniem do jogi, maratonka. Każdy zarejestrowany uczestnik otrzyma książkę ufundowaną przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Rejestracja uczestników będzie możliwa już wkrótce za pośrednictwem strony: www.pbp.poznan.pl.

 

Niedziela 25 marca 2018

 

Program Pegazik – detektyw

organizator: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek

miejsce: Scena Główna, Sale konferencyjne, pawilon 1, MTP

data: 25 marca 2018

godzina; 10–16

Od wielu lat mamy do czynienia z fenomen powieści detektywistycznej, także jej odmianie przeznaczonej dla dzieci. Powieść i opowiadania kryminalne są niezwykle modnymi i poczytnymi gatunkami literackimi. Literatura polska ma w tej dziedzinie także spore dokonania – począwszy od Szatana z siódmej klasy, poprzez Detektywa Noska, Pana Samochodzika czy Marka Piegusa, aż po współczesne książki detektywistyczne dla dzieci takich autorów jak: Dariusz Rekosz, Kalina Jerzykowska i Grzegorz Kasdepke. Nasz narodowy dorobek w tej materii wzbogacają doskonałe przekłady, jak choćby seria Martina Widmarka „Tajemnice…” z przygodami Mai i Lassego,
czy przygody Kallego Blomkvista autorstwa Astrid Lindgren. W czasie Targów, w trzecim ich dniu (niedziela, 25 marca) planujemy wydarzenia na scenie inspirowane kryminałami dla dzieci oraz prezentacje książek z tego nurtu. Odbędą się m.in. spotkania dzieci z autorami poczytnych powieści kryminalnych, m.in. Joanną Jodełką i Robertem Ziółkowskim, którzy opowiedzą dzieciom, jak zostali powieściopisarzami i zdradzą tajniki swojego warsztatu. Dzieci spotkają się także z przedstawicielami policji, którzy opowiedzą, zapobiegać przestępstwom, szczególnie związanych z narkotykami oraz zademonstrują pracę psów tropiących. Będzie również projekcja filmu „Biuro detektywistyczne Lasego i Mai”. Cały program poprowadzi popularny, uzdolniony prezenter Mikołaj Basiński. Zachęcamy całe rodziny do zapoznania się z programem targów i wzięcie udziału w naszych wydarzeniach.

 

Spotkanie edukacyjne z policjantem i psem tropiącym

organizator: KW Policji w Poznaniu

miejsce: Scena Główna, pawilon 1, MTP 

data: 25 marca 2018

godzina: 11‒11.45

Wiodącym tematem targowej niedzieli jest detektywistyczna powieść dla dzieci W związku z tym organizatorzy Targów proponują młodym czytelnikom oraz ich rodzicom atrakcyjną formę edukacyjnych zajęć poświęconych pracy kryminalistycznej. Na Scenie Głównej zagości policjant
z psem tropiącym. Opowie o ciekawostkach swojego zawodu, na przykładzie pracy kryminalnej
i dochodzeniowej oraz pracy z psem wyszkolonym do wykrywania środków odurzających. Jesteśmy pewni, że spotkanie zapadnie głęboko w pamięć jego uczestnikom

 

Siedem złotych pytań w kryminalistyce – warsztaty z pisarzami Joanną Jodełką i Robertem Ziółkowski, autorami powieści kryminalnych

organizator: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek

miejsce: sala spotkań, antresola, pawilon 1 – antresola, MTP

data: 25 marca 2018

godzina: 10.30‒11.30

Jak prowadzić śledztwo? Jak wyjaśnić kryminalną zagadkę? W jaki sposób przedrzeć się przez tajemnice przestępstwa? Czym jest siedem złotych pytań w kryminalistyce? Na te wszystkie pytania odpowiedzą w czasie warsztatów, na które serdecznie zapraszamy dzieci i rodziców, znakomici autorzy powieści kryminalnych: Joanna Jodełka i Robert Ziółkowski.

 

Dzielne detektywki na tropie tajemnic – prezentacja książek detektywistycznych dla dzieci autorstwa Magdaleny Podbylskiej

organizator: Wydawnictwo BIS

miejsce: Scena Główna, pawilon 1, MTP 

data: 25 marca 2018

godzina: 12‒12.45

Dzielne detektywki na tropie tajemnic

autor: Magdalena Podbylska 

Nie każdy detektyw nosi ciemne okulary i kapelusz. Niektórzy detektywi biegają w krótkich spodenkach boso po trawie i wynajdują prawie prawdziwe przestępstwa między końskimi kopytami. Kto jest największym wrogiem koni? Jak wygląda porywacz wiejskich kotów? Czego boją się konie na łące? Kto wpuszcza owcę na końskie pastwisko?

Zabawimy się w poszukiwaczy zagadek. Uruchomimy naszą wyobraźnię i poruszymy szare komórki (ale nie te, które zwykle nosimy w kieszeniach…). Zapraszamy dzieci i rodziców na pełne przygód i wrażeń spotkanie z Magdaleną Podbylską  autorką książek detektywistycznych: Tajemnice Zatoki Delfinów, Tajemnice Świstakowej Polany i Tajemnice Końskiej Zagrody.

 

Gdzie jest Karmelek? – akcja detektywistyczna

organizator: Centrum Sztuki Dziecka

miejsce: Scena Główna, pawilon 1, MTP

data: 25 marca 2018

godzina: 13–14

Akcja detektywistyczna wokół sztuki Marty Guśniowskiej pt. Karmelek, którą w tym sezonie premierowo zaprezentuje znakomite Centrum Sztuki Dziecka, na deskach poznańskiej Sceny Wspólnej. Fragmenty sztyki przeczytają znakomici aktorzy scen poznańskich z Marcinem Ryl-Krystianowskim w roli tytułowej. Zapraszamy dzieci i dorosłych do wspólnej zabawy!

 

Spotkanie z pisarzami Joanną Jodełką i Robertem Ziółkowski, autorami powieści kryminalnych

organizator: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek

miejsce: sala konferencyjna, antresola, pawilon 1 – antresola, MTP

data: 25 marca 2018

godzina: 13‒14

Autorzy poczytnych powieści kryminalnych: Joanna Jodełka i Robert Ziółkowski, opowiedzą o tym, jak zostali pisarzami. Dowiemy się na czym polega konstruowanie dobrej kryminalnej fabuły i jaki jest klucz do ich sukcesu. Twórcy podzielą się z nami swoimi inspiracjami i – miejmy nadzieję – zdradzą tajniki swojego warsztatu. Serdecznie zapraszamy czytelników: młodych i dorosłych, w szczególności miłośników kryminałów.

 

Spotkanie z pisarzem Piotrem Bojarskim, autorem powieści kryminalnych, sensacyjnych i reportaży

organizator: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek

miejsce: sala konferencyjna, antresola, pawilon 1 – antresola, MTP

data: 25 marca 2018

godzina: 14-15

Piotr Bojarski – historyk, dziennikarz, pisarz, autor popularnych powieści kryminalnych w stylu retro z komisarzem Zbigniewem Kaczmarkiem, zbiorów reportaży: Cztery twarze Prusaka, Poznaniacy przeciw swastyce i 1956. Przebudzeni, a także powieści sensacyjnych Juni i Biegacz.

 

Laboratorium małego detektywa: warsztaty i eksperymenty

organizator: Wydawnictwo Media Rodzina

miejsce: Scena Główna, pawilon 1, MTP

data: 25 marca 2018

godzina: 14‒14.45

Pędzelki, tusze, proszki, taśmy, teczki, słuchawki, tajne mikrofony – zapraszamy na warsztaty i eksperymenty dla młodych detektywów z Bajanką! Co okaże się najbardziej przydatne do rozwiązania zagadek? Jak odczytać zaszyfrowaną wiadomość? W jaki sposób nadaje się tajne kody? Na najbardziej spostrzegawczych detektywów, którzy rozszyfrują enigmę, będą czekać nagrody!

 

Wystawy w dniach 23‒25 marca 2018 r.

 

Wystawy sztuki ilustratorskiej

organizator: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek

miejsce: Scena Główna, pawilon 1, MTP

data: 23‒24 marca 2018

godzina: 10–18

data: 25 marca 2018

godzina: 10‒16

Wystawy Poznańskich Targów Książki – PEGAZIK

Organizowane w czasie Targów wystawy sztuki ilustratorskiej przyczyniają się do upowszechniania najlepszych wzorców edytorskich i sztuki ilustracji, w której Polska może poszczycić się wybitnymi osiągnięciami. Proponowane przez organizatorów Targów ekspozycje uświadamiają także czytelnikom wagę ilustracji w książce dla dziecka, w której słowa i obraz odgrywają równie ważną rolę. Ilustracje czynią książki dla dzieci bardziej atrakcyjnymi, łatwiejszymi w odbiorze. Przygotowują młodego odbiorcę do kontaktu i zrozumienia sztuki w różnych jej przejawach oraz rozbudzają w nich wrażliwość na piękno. W 2018 roku, w czasie Poznańskich Targów Książki PEGAZIK zaprezentujemy wystawę z cyklu „Mistrzowie ilustracji”, której bohaterką w tym roku będzie Krystyna Michałowska. Pokażemy również wystawę z cyklu „Salon Ilustratorów”, na której eksponowane będą prace kilkudziesięciu młodych twórców. Nie zabraknie także niezwykle prestiżowych wystaw polskiej
i czeskiej sekcji IBBY oraz wystawy prac uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, w tym roku inspirowanych twórczością Jana Brzechwy.

 

Krystyna Michałowska – ilustracje. Wystawa z cyklu „Mistrzowie ilustracji”

organizator: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, CK ZAMEK

miejsce: pawilon 1, MTP

data: 23‒24 marca 2018

godzina: 10–18

data: 25 marca 2018

godzina: 10‒16

Otwarcie wystawy: 23 marca 2018 r., godz. 14

W tym roku z cyklu „Mistrzowie ilustracji” pokazane zostaną prace wybitnej ilustratorki Krystyny Michałowskiej, przedstawicielki Polskiej Szkoły Ilustracji, uczennicy m.in. J.M. Szancera i H. Tomaszewskiego, wielokrotnie nagradzanej w kraju i za granicą. Zilustrowała ona m.in. Baśnie H.Ch. Andersena, Księgę smoków E. Nesbit, Księżniczkę smoków M. Künstlera, Legendę o warszawskim Bazyliszku W. Chotomskiej, Legendę o zatopionym mieście S. Machrowskiego, O królu Pumperniklu, królewnie Grzance i rycerzach Trójkątnej Kanapy K. Boglar, Przygody Piotrusia Pana J.M. Barriego. Znana jest też z okładek do serii o Ani z Zielonego Wzgórza L. M. Montgomery, czy do Pana Samochodzika i zagadek Fromborka Z. Nienackiego. Jest autorką wyróżnika graficznego kultowej serii książek dla dzieci „Poczytaj mi, mamo”. Wystawie towarzyszyć będzie spotkanie z artystką.

 

Wystawa z cyklu „Salon Ilustratorów”

organizator: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, CK ZAMEK

miejsce: pawilon 1, MTP

data: 23‒24 marca 2018

godzina: 10–18

data: 25 marca 2018

godzina: 10‒16

Na wystawie z cyklu „Salon Ilustratorów” pokazane zostaną prace kilkudziesięciu młodych twórców tuż po ilustratorskim debiucie lub tych, którzy zdobyli już pewne uznanie. Artyści ci zostaną zaproszeni do Poznania i w drugim dniu Targów, 24 marca, będą prezentowali osobiście swoje dokonania w czasie tzw. dnia kariery. Zapraszamy wydawców oraz czytelników na spotkania z młodymi, utalentowanymi polskimi ilustratorami.

 

Wystawy prac Nagrody IBBY 2017 (Sekcji Polskiej) i Nagrody Czeskiej Sekcji IBBY – Zlata Stuha

organizatorzy: PS IBBY, CS IBBY, PTWK, CK ZAMEK

miejsce: pawilon 1, MTP

data: 23‒24 marca 2018

godzina: 10–18

data: 25 marca 2018

godzina: 10‒16

Dwie wystawy prac: Nagrody IBBY 2016 (Sekcji Polskiej) oraz Nagrody Czeskiej Sekcji IBBY – Zlata Stuha, to promocja wartościowej książki dla dzieci, która nie tyko rozpala fantazję młodego czytelnika, ale też przybliża go do sztuki prawdziwej, wartościowej i wrażliwej

Celem Konkursu Nagroda Polskiej Sekcji IBBY – „Książka Roku”, zgodnie ze statutem międzynarodowego stowarzyszenia IBBY, jest promocja wartościowej literacko i artystycznie książki dla dzieci. Konkurs realizowany jest co roku. Nagradzani są współcześnie żyjący rodzimi twórcy. Polska edycja konkursu to odpowiednik podobnych, realizowanych przez narodowe sekcje IBBY. Konkurs odnosi się wyłącznie do książek opublikowanych w Polsce. W 2017 roku nagrodzeni lub wyróżnieni zostali m.in. Marcin Szczygielski, Katarzyna Ryrych, Marta Guśniowska, Marianna Oklejak. Takie same idee przyświecają Konkursowi „Zlata Stuha”, organizowanemu przez Czeską Sekcję IBBY, która nagradza autorów, ilustratorów i tłumaczy. Efekty ostatnich edycji obu konkursu będzie można oglądać na Targach.

 

Czwartek 22 marca 2018

 

Czwartek Literacki

organizatorzy: Biblioteka Kórnicka, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek,

miejsce: Pałac Działyńskich w Poznaniu (Stary Rynek 78)

data: 22 marca 2018

godzina: 18‒20

Tradycyjnie w przeddzień rozpoczęcia Poznańskich Targów PEGAZIK w pięknej siedzibie Biblioteki Kórnickiej – Pałacu Działyńskich odbywa się spotkanie literackie. W tym roku poświęcone ono będzie Wandzie Chotomskiej, która odeszła od nas w sierpniu 2017 roku. Wanda Chotomska była niezrównaną poetką i pisarką. Na jej wierszach i opowieściach wychowały się pokolenia młodych Polaków. Była także wspaniałym człowiekiem. Artystkę wspominać będą prof. Joanna Papuzińska, Ewa Gruda, Ewa Chotomska. Wiersze Wandy Chotomskiej recytować będzie Tadeusz Lisiecki, a spotkanie poprowadzi Grażyna Wrońska.

 

 

 

 

 

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się