Pięć książek nominowanych do Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego

Pięć książek nominowanych do Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego

Pięć książek nominowanych do Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego

Udostępnij

Kapituła Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego wskazała w piątek pięć książek, spośród których zostanie wybrane najlepsze dzieło humanistyczne w Polsce wydane w 2023 roku. Werdykt zostanie ogłoszony 1 grudnia podczas uroczystej gali w Filharmonii Łódzkiej.

„Kapituła Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego wskazała pięć prac, spośród których zostanie wybrane najlepsze dzieło humanistyczne wydane w Polsce w 2023 r. Werdykt poznamy 1 grudnia podczas uroczystej gali w Filharmonii Łódzkiej. To już dziesiąta jubileuszowa edycja tego konkursu organizowanego przez Uniwersytet Łódzki. Nagroda dla autora zwycięskiej pozycji wynosi 70 tys. zł. Decyzją Kapituły Nagrody wyróżnienia i nagrody w wysokości 3 tys. zł otrzymają także pozostali czterej finaliści konkursu” - poinformował w piątek Uniwersytet Łódzki.

Podczas tajnego posiedzenia w dniu 12 września w Pałacu Biedermanna w Łodzi Kapituła Nagrody wybrała pięć finałowych książek spośród 78 nadesłanych w tym roku na konkurs.

Ich autorami są (w kolejności alfabetycznej): dr Magdalena Chułek – „Jak wytwarzany jest slums? Studium przypadku mieszkańców Kibery i Korogocho w Nairobi”, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zgłosił Ośrodek Badań nad Migracjami, Uniwersytet Warszawski; dr Emilia Kledzik – „Perspektywa poety. Cyganologia Jerzego Ficowskiego”, Wydawnictwo „Poznańskie studia Polonistyczne”, zgłosił Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; prof. Piotr Madajczyk – „Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina”, praca wydana i zgłoszona przez Instytut Pileckiego; prof. Krzysztof Stachewicz – „Myśleć los człowieka. Studium filozoficzne”, TAiWPN Universitas, zgłosił Wydział Teologiczny, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; prof. Andrzej Turowski – „Radykalne oko. O Witkacym, Kobro, Strzemińskim, Themersonach, Żarnowerównie i innych twórcach sztuki wzbudzającej niepokój”, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w koedycji z Wydawnictwem słowo/obraz terytoria, zgłosiło Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

„Myślę, że każdy, kto książki czyta, kto interesuje się literaturą szeroko pojętą, powinien przynajmniej spróbować zwrócić uwagę na pozycje nie tylko nagradzane, ale nominowane do Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego” – podkreślił jeden z laureatów poprzednich edycji dr Maciej Świerkocki, uhonorowany za książkę „Łódź Ulissesa”.

Prace do Nagrody im. prof. T. Kotarbińskiego zgłaszają uczelnie, ich jednostki organizacyjne, instytuty Polskiej Akademii Nauk, wydawnictwa i inne instytucje naukowe. Kapituła ocenia i nagradza najlepsze dzieła z zakresu szeroko rozumianej humanistyki, z takich obszarów jak: filozofia, historia, psychologia, socjologia, literaturoznawstwo czy filozofia prawa. W dotychczasowych ośmiu edycjach konkursu nominowane i nagradzane były wybitne prace, mówiące o ważnych tematach w sposób oryginalny i przenikliwy.

Na konkurs, ustanowiony w 2015 r. przez Uniwersytet Łódzki, wpłynęło w dotychczasowych dziesięciu edycjach ponad 620 prac ze 145 polskich ośrodków naukowych. W finałach znalazło się łącznie 50 książek. Kapitułę Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego tworzą wybitni polscy naukowcy, reprezentujący różne dziedziny humanistyki i jednostki badawcze.

Zdaniem organizatorów konkursu laureaci nagrody w poprzednich edycjach – prof. Jan Strelau, dr hab. Ewa Kołodziejczyk, dr hab. Dorota Sajewska, prof. Andrzej Friszke, prof. Grzegorz Ziółkowski, prof. Jerzy Zajadło, dr hab. Zbigniew Szmyt, dr Maciej Świerkocki, dr Jakub Gałęziowski – reprezentują doskonałość zarówno naukową, jak i warsztatową. Również w życiu codziennym udowadniają, że humanistyka to nie tylko sfera nauki, ale zarazem określona postawa etyczna i podejście do świata. Dwoje laureatów, dr hab. Dorota Sajewska i dr hab. Zbigniew Szmyt, przekazało swoje nagrody w całości lub częściowo na cele charytatywne, w tym na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Patronem nagrody jest prof. Tadeusz Kotarbiński, wybitny filozof, logik i etyk, przedstawiciel lwowsko-warszawskiej szkoły filozoficznej. Po II wojnie światowej przeniósł się do Łodzi, gdzie był jednym z założycieli Uniwersytetu Łódzkiego i jego pierwszym rektorem. Najbardziej znanym dziełem prof. Kotarbińskiego jest „Traktat o dobrej robocie” poświęcony prakseologii, czyli teorii sprawnego działania.(PAP)

Foto: Nagrodzeni i kapituła Nagrody im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. Tadeusza Kotarbińskiego podczas gali w 2019 r. Fot. PAP/G. Michałowsk

bap/ bar/

źródło:https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się