Pięć prac humanistycznych nominowanych do Nagrody im. Kotarbińskiego

Pięć prac humanistycznych nominowanych do Nagrody im. Kotarbińskiego

Pięć prac humanistycznych nominowanych do Nagrody im. Kotarbińskiego

Udostępnij

Kapituła Nagrody im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego wybrała w czwartek pięć książek, które konkurować będą o tytuł najlepszego dzieła humanistycznego wydanego w Polsce w 2021 r. Zwycięzcę VIII edycji konkursu organizowanego przez Uniwersytet Łódzki poznamy w styczniu.

Nagroda im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych została ustanowiona, by "dawać dowód na istnienie niezwykle silnej grupy polskich naukowców, zajmujących się na co dzień humanistyką we wszystkich jej odmianach". To jedyna tego rodzaju nagroda w Polsce.

Członkowie kapituły - prof. Krzysztof Jasiecki, prof. Ryszard Kleszcz, prof. Anna Legeżyńska, prof. Włodzimierz Nykiel, prof. Tadeusz Sławek, prof. Rafał Stobiecki, ks. prof. Andrzej Szostek i przewodnicząca, rektor UŁ prof. Elżbieta Żądzińska - na posiedzeniu w czwartek dokonali wyboru pięciu najlepszych książek humanistycznych wydanych w 2021 r.

Wśród nich znalazły się prace: dr Marii Ferenc "Każdy pyta co z nami będzie". Mieszkańcy getta warszawskiego wobec wiadomości o wojnie i Zagładzie", dr hab. Agnieszki Gajewskiej "Stanisław Lem. Wypędzony z wysokiego zamku. Biografia", dr hab. Magdaleny Koźluk "Pierre Jacquelot, L'Art. De vivre longuement sous le nom de Medee", prof. Macieja Świerkockiego "Łódź Ulissesa" oraz dr hab. Cezarego Wąsa "Cień Boga w ogrodzie filozofa. Parc de La Villette w Paryżu w kontekście filozofii chory".

W tym roku na konkurs nadesłano 61 prac, a we wszystkich dotychczasowych edycjach zgłoszono już 490 pozycji naukowych.

Autor zwycięskiej pozycji, która zostanie wyłoniona z finałowej piątki, otrzyma od Uniwersytetu Łódzkiego 50 tys. zł na dalszy rozwój naukowy. Uroczystą galę wręczenia nagrody zaplanowano 29 stycznia 2023 r. w Filharmonii Łódzkiej.

Nagroda im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitne dzieło naukowe z zakresu nauk humanistycznych została ustanowiona w 2015 r., w ramach obchodów 70-lecia UŁ. Pierwszym jej laureatem został Jan Strelau za publikację z dziedziny psychologii. W tym roku nagrodzono prof. Zbigniewa Szmyta za książkę "Zbyt głośna historyczność. Użytkowanie przeszłości w Azji Wewnętrznej", a wcześniej otrzymali ją: Jerzy Zajadło, Ewa Kołodziejczyk, Dorota Sajewska, Andrzej Friszke, Grzegorz Ziółkowski.

Patron nagrody - prof. Tadeusz Kotarbiński - był pierwszym rektorem UŁ, wybitnym etykiem, filozofem i wykładowcą akademickim. W swoim dorobku zwracał uwagę na to, jak istotna w pracy wykładowcy akademickiego jest etyka i rola "opiekuna spolegliwego", czyli człowieka wrażliwego na potrzeby innych, empatycznego, otwartego. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ mmu/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się