Jedność - Wakacje z książkami
"Brotopia. Kobiety a Dolina Krzemowa", Emily Chang

"Brotopia. Kobiety a Dolina Krzemowa", Emily Chang

Pierwsza premiera wydawnictwa jackfruit: "Brotopia. Kobiety a Dolina Krzemowa"

Udostępnij

Chcielibyśmy w imieniu nowego wydawnictwo jackfriut przedstawić Państwu doskonały reportaż amerykańskiej dziennikarki technologicznej Emily Chang - "Brotopia. Kobiety a Dolina Krzemowa".

Brotopia odsłania dotąd nieznany i zdumiewający obraz Doliny Krzemowej. Książka prześwietla problem dyskryminacji kobiet w branży technologicznej. Zarówno tej świadomej, jak i tej będącej efektem przypadku. Autorka nie boi się zadawać trudnych pytań najbardziej wpływowym ludziom wszechpotężnej Doliny Krzemowej. Opisuje co się dzieje za zamkniętymi drzwiami największych firm i najgłośniejszych start-upów. Nie cofa się przed podjęciem problemu cyber nienawiści, molestowania czy przypadków gwałtu w miejscu pracy. Pokazuje jak w Dolinie Krzemowej załatwia się interesy na... seks imprezach. Książka jest efektem setek rozmów i opisuje zagadnienie nie tylko od strony społecznej ale i biznesowej. Przedstawia problem z wielu stron i punktów widzenia. Opisując źródła problemu cofa się do początków ery komputerów. Dokumentuje warunki edukacji i pracy, które skutkują zniechęcaniem kobiet do angażowania się w dziedzinę IT.

Za sukcesem Google’a i Facebooka stoi trzech błyskotliwych mężczyzn i...trzy wybitne kobiety.Lecz ich historie opowiada się rzadko.Emily Chang, reporterka,która codziennie wprost z Doliny Krzemowej nadaje wywiady z gigantami branży technologicznej,przeprowadziła gruntowe reporterskie śledztwo wiedziona pytaniem: "jak to możliwe,że w krainie, w której granice stanowi wyobraźnia,wielu ludzi nie jest zdolnych zrzucić seksistowskich klapek z oczu.Z rzetelnością godną historyka cofnęła się do epoki powstawania pierwszych firm komputerowych, by poprzez erę boomu lat 90. doprowadzić opowieść do roku 2018, czasu triumfu takich start-upów jak Slackczy Uber. Przybliżyła codzienność gorączkowej pracy i upojnej zabawy twórców firm,które przeszły do legendy. Opisała kulisy rekrutacji pracowników i przyklepywania wielomilionowych transakcji. Zajrzała do nocnych klubów i za szczelnie zasłonięte kotary rezydencji,w których organizowane są  sekretne seksparty bogaczy. Przebiła się przez sterty statystyki badań.Przeprowadziła mnóstwo rozmów.Udowadniając,że słaba
reprezentacja kobiet w branży IT to nie przypadek,a przy okazji dowodząc,że zatrudnianie kobiet daje się wycenić w konkretnych finansowych zyskach. Brotopia uchwyciła,majaczące dotąd w kącie oka, drugie, zdumiewające oblicze Doliny Krzemowej.

Książka pod oryginalnym tytułem Brotopia. Breaking up the boys` club of Silicon Valley ukazała się w zeszłym roku w Stanach Zjednoczonych i odbiła się szerokim echem w mediach.

Pisały o niej między innymi New York Times, Vanity Fair, Financial Times, Business Week, USA Today, San Francisco Chronicle oraz rodzima stacja autorki: Bloomberg.

Opinie o ksiażce:

Prasa krajowa


„Powszechnie wiadomo, że Dolina Krzemowa to technologiczna mekka, miejsce pielgrzymek tych, którzy chcą zmienić świat. Chyba że jesteś kobietą. Dziennikarka Bloomberg TV Emily Chang w swojej książce odsłania kulisy funkcjonowania kobiet w świecie zbudowanym na wzniosłych ideałach. Okazuje się, że Silicon Valley to w praktyce miejsce pełne dyskryminacji, toksycznych relacji i  przemocy seksualnej. Dla potwierdzenia swoich tez autorka przeprowadza wywiady m.in. z Sheryl Sandberg i Susan Wójcicki”.(„Wysokie Obcasy”)

Prasa zagraniczna

„Istnieje ryzyko,że "Brotopia” zostanie aszufladkowana jako „książka o seximprezach w Dolinie Krzemowej”. (...) Ale „Brotopia”wykracza daleko po za sprośność i mówio tym,jak przemysł technologiczny jest zdominowany przez mężczyzn i jak kobiety stawiają temu opór".(„Financial Times”)

„Świetna”(„San Francisco Chronicle”)

„Jedna z najlepszych książek biznesowych roku 2018”(„Wired”)

Kilka słów o autorce:

Emily Chang jest prowadzącą i producentką Bloomberg Technology,codziennego programu telewizyjnego skoncentrowanego na globalnym rynku technologii, oraz magazynu Bloomberg Studio 1.0,gdzie regularnie rozmawia z czołowymi menedżerami firm technologicznych, inwestorami i przedsiębiorcami. Wcześniej była korespondentką CNN z Pekinu oraz Londynu. Za swoje relacje zdobyła pięć regionalnych nagród Emmy. Absolwentka Uniwersytetu Harvarda. Mieszka w San Francisco wraz z mężem i trójką dzieci. Emily Chang zagrała siebie samą oraz odtworzyła swój program technologiczny w filmie “Krzemowa Dolina” co  zapewne sprawiło jej wiele frajdy, skoro zdecydowała się wystąpić kilkukrotnie, a serialowi pomogło uwiarygodnić historię zmieniającego świat startupu.

Obszerny tekst o oryginalnej wersji językowej zamieściła w "Książkach. Magazynie do czytania" Wyborczej pani Natalia Szostak. Wysokie Obcasy zamieściły recenzję, a dr Sylwia Chutnik zgodziła się zarekomendować na okładce polskie wydanie tej książki.

Tytuł: Brotopia. Kobiety a Dolina Krzemowa
Tytuł oryginału: Brotopia. Breaking up the boys` club of Silicon Valley
Autorka: Emily Chang
Przekład: Rafał Walkiewicz
Tematyka: kobiety w IT, historia start-upów Doliny Krzemowej, początek ruchu MeToo
Wydawca: wydawnictwo jackfruit
Miejsce i rok wydania: Wrocław, premiera: maj 2019
Wydanie: I
Objętość: 296 stron
Oprawa miękka ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-954106-3-5
Cena katalogowa: 39.90 zł


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się