Pierwsze dni konferencji The Child and the Book Conference

Pierwsze dni konferencji The Child and the Book Conference

Pierwsze dni konferencji The Child and the Book Conference [relacja i zdjęcia]

Udostępnij

Od wczoraj w chorwackim Zadarze trwa jedna z największych i najważniejszych konferencji  naukowych poświęconych książce dla dzieci i młodzieży oraz upowszechnianiu czytelnictwa wśród najmłodszych. W wydarzeniu uczestniczą przedstawiciele kilkudziesięciu krajów, którzy wspólnie dyskutują nad rolą kanonu literackiego w kształtowaniu młodego odbiorcy i jego zaangażowania w życie kulturalne.

ficjalna inauguracja konferencji rozpoczęła się wykładem Mariny Baliny z Uniwersytetu w Illinois, która zwróciła uwagę na różne płaszczyzny postrzegania kanonu literackiego dla dzieci, skupiając się szczególnie na (prze)pisywaniu narodowej tożsamości w krajach byłego bloku socjalistycznego.

Dzień otwarcia konferencji uświetniła także część artystyczna: otwarcie wystawy ilustracji dla dzieci dwóch znanych zadarskich twórców picturebooków, współczesna interpretacja sceniczna „Hamleta” Williama Szekspira i niezwykły koncert tradycyjnej muzyki chorwackiej.

W drugim dniu konferencji nie zabrakło polskich akcentów. Wśród prelegentów wystąpili m.in.: Michał Zając z Uniwersytetu Warszawskiego, który w swojej prezentacji przedstawił ilustracje z różnych wydań „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza w kontekście badań nad kolonializmem i postkolonializmem, a także Elżbieta Jamróz-Stolarska  z Uniwersytetu Wrocławskiego, która prześledziła 70-letnią historię wydań „Małego księcia”, skupiając się przede wszystkim na różnorodności opracowań graficznych tekstu wykonanych przez polskich ilustratorów. Ewa Nicewicz-Staszowska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie opowiedziała natomiast o włoskich przekładach literatury dziecięcej w Polsce po 2000 roku.

Niezwykle interesujące były również wykłady poświęcone książkom pochodzącym z pozaeuropejskich kultur.  Fawzia Giliani-Willams opowiedziała o wpływach zachodnich na kształtowanie się islamskiej literatury dziecięcej, szczególną uwagę zwracając na bajkę o Kopciuszku, który w tym kręgu kulturowym z angielskiej Cinderelli ewoluował w Muslimellę. Ta sama prelegentka podczas kolejnej prezentacji wraz z Sarą Willard opowiedziała o badaniach przeprowadzonych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz w Tajlandii, które dowiodły, że książki dla dzieci, a w szczególności ich ilustracje, mają bardzo istotny wpływ na postrzeganie przez dzieci własnej tożsamości i świata.

Jednym z ważniejszych bloków tematycznych podczas drugiego dnia konferencji był panel poświęcony trendom na tworzenie picturebooków i książek ruchomych w różnych krajach iberyjskich.

Jutro przedstawicielki Instytutu Książki opowiedzą zadarskiej publiczności o kampanii promującej czytelnictwo „Mała książka – wielki człowiek”, tworzeniu antologii „Pierwsze wiersze dla”, a także o upowszechnianiu czytania wśród najmłodszych poprzez czerpanie z kanonu literatury dziecięcej.

Zdjęcia - relacja


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się