Pierwsze spotkanie w ramach Pomostów literackich - współcześni wrocławscy pisarze mówią o swojej twórczości i przypominają sylwetki nieżyjących koleżanek i kolegów
Księgarnia Wratislavia oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział we Wrocławiu zapraszają na spotkanie autorskie, który odbędzie się 25 maja (w czwartek) o godzinie 18.00 w Księgarni Wratislawia (plac Legionów 14, Wrocław). Gościem wieczoru będzie wrocławska pisarka Magdalena Zarębska. Spotkanie poprowadzi Gabriel Leonard Kamiński. W drugiej części spotkania jego uczestnicy przypomną sylwetkę i twórczość znanego wrocławskiego pisarza i dziennikarza, Tadeusza Mikołajka, zmarłego w 2016 roku.
Zapraszamy do literackiej podróży przez przeszłość i teraźniejszość.
Sylwetki pisarzy:
Magdalena Zarębska – ur. w1975 r., autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Brała udział w warsztatach creative writing w ramach Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. W 2008 roku opowiadaniem „Czterdzieści razy Wrocław” wygrała konkurs ogłoszony przez wrocławski oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2012 jej książka „Kaktus na parapecie” była nominowana do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego. Pozycja ta jest lekturą zalecaną dla uczniów klas czwartych szkoły podstawowej. W 2013 roku wydała dwujęzyczną książkę, po polsku i gwarą śląską: „Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrował/ Ô tym kiej Maciej Szpyrka cuzamen ze starzikiym wandrowali pō Nikiszu”, która została wybrana książką roku 2013. Od 2015 roku współpracuje z magazynem „Gallop” – pisze felietony o tematyce jeździeckiej. W 2016 roku została przyjęta do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Opublikowała m. in. książki „Maja poznaje świat” (2009), „Życie teoretycznie” (2010), „Kaktus na parapecie” (2011), „Ida, konie i reszta świata” (2011), „Maja poznaje świat”, (2012), „Ida i Filip, przyjaciel koni” (2013), „Nachodzi Słoniątko” (2014), „Projekt Breslau” (2016).
Tadeusz Mikołajek – (ur. 1927 r., zm. 2016), prozaik i dziennikarz, żołnierz Armii Krajowej. Od 1945 roku mieszkał we Wrocławiu i tu ukończył liceum ogólnokształcące. Po szkole pracował jako kreślarz, zaopatrzeniowiec, archiwista i robotnik budowlany. Debiutował w 1954 r. na łamach „Spraw i Ludzi”, dodatku do wrocławskiego dziennika „Gazeta Robotnicza”. W redakcji GR pracował do czasu wprowadzenia stanu wojennego. Jego twórczy dorobek wiąże się z doświadczeniami partyzanta i żołnierza konspiracji. Ważnym dziełem w jego twórczości jest „Tryptyk na śniegu” (Warszawa 1964). Powieść ta została nagrodzona na konkursie literackim Wydawnictwa Ministerstwa Obrony Narodowej. W 1962 roku Tadeusz Mikołajek został laureatem nagrody Prasy Wrocławskiej. W 1968 otrzymał nagrodę miesięcznika „Odra” oraz, w 1970 roku, nagrodę miasta Wrocławia, został też odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wydał m. in.: „Po deszczu” (Wrocław 1960), „Trójkąt błędów” (Wrocław 1967), „Żegnajcie chłopcy” (Wrocław 1969), „Ślepe gwiazdy” (Wrocław 1976), „Amba” (Warszawa 1978), „Inne sny” (Wrocław 2007). Na postawie powieści „Żarówka” (Wrocław 1961) napisał scenariusz filmu fabularnego „Amnestia” (1981, reżyseria Stanisław Jędryka), o młodym żołnierzu AK ukrywającym się w powojennym Wrocławiu.
Pomosty literackie
Przeszłość i współczesność literatury na Dolnym Śląsku
„Pomosty literackie” to autorski projekt Księgarni Wratislavia realizowany w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zatytułowanego PARTNERSTWO DLA KSIĄŻKI 2017, przy merytorycznej i logistycznej współpracy Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddziału we Wrocławiu.
Głównym celem przedsięwzięcia jest promocja programu literackiego księgarni, a zarazem promowanie dorobku literackiego regionu dolnośląskiego przy pomocy cyklu spotkań autorskich, odbywających się w Księgarni Wratislavia (plac Legionów 14, Wrocław). W każdym spotkaniu uczestniczy pisarz współczesny związany z Wrocławiem lub Dolnym Śląskiem, wraz z kompetentną osobą prowadzącą.
Spotkania są podzielone na dwie części merytoryczne. Zapraszani pisarze w ramach spotkania autorskiego w pierwszej części prezentują swój dorobek, w drugiej opowiadają, wraz z prowadzącym, o wybranym przez siebie, dawnym i wartym przypomnienia pisarzu z Dolnego Śląska, którego dorobek chcą przybliżyć publiczności i czytelnikom – tym samym popularyzując tradycję i dorobek literacki regionu. Spotkania mają charakter edukacyjny i popularyzatorski, jest nie zapraszana młodzież szkolna oraz czytelnicy i klienci księgarni.
Celem projektu „Pomosty literackie” jest przybliżenie czytelnikom twórczości żyjących i obecnie tworzących wrocławskich i dolnośląskich autorów i zarazem przypomnienie dorobku tych pisarzy, którzy byli pionierami ruchu literackiego na Ziemiach Zachodnich i w późniejszych dekadach budowali na nich polskie życie literackie – chodzi o takich pisarzy jak Stefan Łoś, Tadeusz Zelenay, Tadeusz Mikołajek, Salomea Kapuściska, Tymoteusz Karpowicz, Marianna Bocian, Marian Jachimowicz i inni. Celem przedsięwzięcia jest wzbudzenie w mieszkańcach Wrocławia zainteresowania dolnośląskimi literatami, wskrzeszenie, przy okazji rozmowy o literaturze współczesnej, często i niesłusznie już zapomnianych nazwisk i dzieł, oraz uświadomienie współczesnym czytelnikom wagi literatury tworzonej w ubiegłych dekadach na Dolnym Śląsku dla polskiej kulturowej tożsamości regionu, która musiała się od nowa ukształtować po II wojnie światowej.