22.Międzynarodowe Targi Książki, Kraków,  Polska Izba Książki

22.Międzynarodowe Targi Książki, Kraków, Polska Izba Książki

PIK na 22. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie - podsumowanie

Udostępnij

Tegoroczny program targowy rozpoczęliśmy od „Śniadania z prezesem PIK”, w czwartek 25 października z samego rana. Założeniem spotkania była możliwość spotkania z Włodzimierzem Albinem przedstawicieli branży niezrzeszonych w PIK. Niestety pomimo zainteresowania, którego sygnały otrzymaliśmy przed Targami, przybyło małe grono gości.

Nie był to jednak czas zmarnowany ponieważ zgromadzone na śniadaniu towarzystwo – kierownictwo PIK, księgarze, wydawcy i zaprzyjaźnione osoby z mediów branżowych, mieli okazję stoczyć ciekawą dyskusję o sytuacji na rynku. Spotkania w tej formule (śniadanie z prezesem) będą się odbywały cyklicznie podczas targów.

Również w czwartek 25 października zorganizowaliśmy spotkanie poświęcone analizie wyników najnowszej edycji badania „W sieci o książkach”. Jest to badanie, które z powodzeniem realizujemy już trzeci rok, współpracując z portalem czytelniczym Lubimy Czytać. Spotkanie „W sieci o książkach III – jak zarazić czytaniem?” poprowadził dr Paweł Kuczyński, konsultant naukowy PIK oraz współautor tego przedsięwzięcia analitycznego. Spotkanie zgromadziło grono branżowców zainteresowanych zarówno tematyką popularyzacji czytania jak i tych, których interesuje metodologia badań rynku książki i czytelników. Prezentację bardzo interesujących wyników badania prześlemy do Członków PIK niebawem. Projekt będzie kontynuowany w przyszłości.

Ponad dwugodzinne spotkanie niezależnych wydawców i kameralnych księgarń tego dnia wieczorem, na które przybyło ponad 40 księgarzy i wydawców jak i przedstawiciele portali informacyjnych o książce zaowocowało długą, konkretną i przyjazną dyskusją o potrzebach i oczekiwaniach, o możliwościach wzajemnego wspierania się i zorganizowania efektywnej komunikacji o nowościach wydawniczych oraz dotarcia do czytelników. Wydawcy zobowiązali się korzystać z e-ISBN jako narzędzia informującego o ich publikacjach, a PIK – o rozpropagowaniu tegoż narzędzia wśród księgarzy poprzez OBK. ELibri i portal Między Książkami zaoferowały swoją współpracę. Ustalono regularne, cykliczne spotkania organizowane przez PIK w celu udrożnienia i rozwijania komunikacji i współpracy. Więcej o postanowieniach zebranych na blogu Aldony Mackiewicz, księgarki z Torunia: http://antykwariat-torun.blogspot.com/.

26 października odbyło się spotkanie „Czytelnictwo. Nadzieja w dzieciach?”. To spotkanie zorganizowała ambasada Szwecji, we współpracy z Instytutem Książki i Polską Izbą Książki. W związku z tym, że Szwecja była gościem honorowym 22. Edycji Targów podjęliśmy współpracę z ambasadą Szwecji w zakresie organizacji spotkania, którego tematyka byłaby bliska naszym lokalnym wyzwaniom. Stąd też pomysł na organizację panelu poświęconego promocji czytania. W spotkaniu wzięli udział Włodzimierz Albin, Maria Deskur z PIK, dr Tomasz Makowski z BN, Katarzyna Wasiutyńska z IK oraz goście specjalni ze Szwecji: dyrektorka jednej z bibliotek Helena Gomer i popularny autor dziecięcy Martin Widmark. Spotkanie prowadziła Katarzyna Tubylewicz. Spotkanie cieszyło się nadspodziewanie dużym zainteresowaniem. Ciekawa dyskusja gości ze Szwecji i specjalistów z Polski dała możliwość wymiany doświadczeń, która z pewnością zaowocuje w przyszłości refleksją na temat podejścia do tematyki edukacji dzieci i wykształcania nawyku czytania na etapie wczesnej edukacji. Przy okazji spotkania Maria Deskur miała okazję zaprezentować założenia i cele powstałej niedawno Fundacji Powszechnego Czytania.

Tematy poruszone 25 października podczas spotkania księgarzy i wydawców kameralnych znalazły swoją kontynuację w piątek po południu podczas debaty prowadzonej przez dr Mikołaja Pindelskiego (SGH) „Porozumienie branżowe aspekty prawne i etyczne”. Na spotkanie przybyli licznie księgarze – w szczególności absolwenci PAK -  wszyscy najważniejsi przedstawiciele dystrybucji książki oraz wydawcy. I chociaż dyskusja momentami przybierała formę obrony swoich pozycji i interesów – zwłaszcza problem ten dotyczył wymiany poglądów między księgarzami a przedstawicielami księgarni internetowych – to jednak umożliwiła otwartą wymianę poglądów i sprecyzowania stanowisk do jej kontynuowania w przyszłości w ramach podmiotów skupionych na rynku książki.

Obecność PIK na targach to jednak nie tylko spotkania branżowe. 25 października wręczyliśmy statuetkę Przyjaciela Książki p. Antoninie Kuchlewskiej, wieloletniej prezes Białostockich Zakładów Graficznych S.A.

W Krakowie, podobnie jak na WTK Polska Izba Książki wspólnie z grupą Świadomych Wydawców – zrzeszeniem małych wydawnictw, zorganizowała kolektywne stoisko, na którym można było zapoznać się z literaturą niezależnych, małych wydawnictw. Stoisko „Biblioróżnorodność” utrzymane w stylistyce z pierwszej, warszawskiej edycji prezentowało się bardzo ciekawie i przyciągało uwagę odwiedzających. Projekt sfinansował Instytut Książki.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się