Po 40 latach od prapremiery „Skrzypek na dachu” powraca na scenę Teatru Muzycznego w Łodzi

Po 40 latach od prapremiery „Skrzypek na dachu” powraca na scenę Teatru Muzycznego w Łodzi

Po 40 latach od prapremiery „Skrzypek na dachu” powraca na scenę Teatru Muzycznego w Łodzi

Udostępnij

Po 40 latach od prapremiery „Skrzypek na dachu” powróci na scenę Teatru Muzycznego w Łodzi. W 1983 roku odtwórcą roli Tewjego był legendarny bas Bernard Ładysz, a jego zmiennikiem – młody, debiutujący na dużych scenach Zbigniew Macias, który teraz ponownie wcieli się w tę postać.

"Nie miałem wówczas świadomości wagi samego libretta i mądrości głównego bohatera. Dopiero w trakcie pracy okazało się, że to, z czym się zetknąłem, w jakiś sposób mnie przerasta, więc po prostu starałem się dorównać Tewjemu Mleczarzowi. Od tego czasu, tak z nim idziemy pod rękę, ale na pewno znajdziemy razem jeszcze coś nowego" – wspomina po latach Zbigniew Macias.

Polska wersja broadwayowskiego musicalu "Skrzypek na dachu" wystawiona została po raz pierwszy 5 maja 1983 roku w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Było to wielkie przedsięwzięcie, a realizację powierzono artystom cieszącym się ogólnopolską renomą. Reżyserem została jedna z najsłynniejszych wówczas polskich śpiewaczek operowych, obdarzona talentem inscenizacyjnym – Maria Fołtyn, scenografię zaprojektował Marian Stańczak, choreografię ułożyła znakomita tancerka i choreografka – Krystyna Gruszkówna, zaś za pulpitem dyrygenckim stanął Rajmund Ambroziak.

Emocje budziła obsada spektaklu, zwłaszcza że widzowie znali już znakomitą filmową adaptację musicalu z niezapomnianą rolą Chaima Topola w roli Tewjego Mleczarza. Zaproszenie do występów w Łodzi przyjął jeden z największych polskich śpiewaków operowych – bas, Bernard Ładysz. Było to tuż po sukcesie filmu "Znachor" Jerzego Hofmanna, w którym artysta zagrał młynarza Prokopa. Publiczność była pod wrażeniem nie tylko talentu wokalnego, ale też aktorskiego Ładysza. Jego zmiennikiem był młody, debiutujący na dużych scenach Zbigniew Macias.

Debiutujący wówczas na dużych scenach Zbigniew Macias, który był jego zmiennikiem, uważa obecnie, że właśnie ta rola zdeterminowała jego późniejszą pracę artystyczną. Tytuł powrócił na deski łódzkiego Muzycznego w grudniu 1999 roku – tym razem w reżyserii i z choreografią Jana Szurmieja. Rolę Tewjego Zbigniew Macias dzielił wówczas z Krzysztofem Leszczyńskim.

"Skrzypek" przez lata zapełniał widownię, dlatego na jego jubileuszowy powrót z niecierpliwością czekają twórcy, i publiczność. Premierę zaplanowano na 19 maja; musical zostanie wystawiony w tym sezonie sześć razy.

W roli Tewjego na zmianę ze Zbigniewem Maciasem, wystąpi Grzegorz Szostak. Za reżyserię i choreografię odpowiedzialny jest Jan Szurmiej, kierownictwo muzyczne sprawuje Elżbieta Tomala-Nocuń.

Co ciekawe, w roli Rabina wystąpi Andrzej Orechwo, który w polskiej prapremierze wystąpił w roli syna Rabina. Poza tym na scenie pojawi się m.in. Agnieszka Gabrysiak, Aleksandra Janiszewska, Justyna Kopiszka, Aleksandra Drzewicka, Emilia Klimczak, Paweł Erdman, Przemysław Pawłowski i Maciej Markowski.(PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ mrr/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się