Ogólnopolska Izba Księgarń
prof. Ewa Łętowska, BookBook

prof. Ewa Łętowska, BookBook

Po spotkaniu z prof. Ewą Łętowską: Młodzi lubią ze mną pracować.

Udostępnij

26. kwietnia w ramach cyklu #Głos Kobiet gościliśmy prof. Ewę Łętowską w rozmowie z Remigiuszem Grzelą. Poruszane tematy dotyczyły historii, prawa, filozofii, kultury, ale i życia prywatnego Pani Profesor. 
Prof. Łętowska podkreśliła, że Polska w XIX w. była pozbawiona wolności. Wtedy kształtowano zręby nowoczesnego społeczeństwa. Należy się nauczyć umiejętności pozytywistycznych.

Kilka lat temu powiedziałam sobie, że do 75 roku życia będę prowadzić samochód. Mam w tej chwili 78 lat. Auto oddałam w dobre ręce i jestem nim czasami wożona. Ale dotrzymałam słowa. Nie powadzę auta. Na pytanie, czy zawsze dotrzymuje Pani danego słowa?  Potwierdziła.

Śpiewać uczyła mnie matka chrzestna. To było z ciekawości. Partytury nie przeczytam. To może czytać dyrygent. Wielu muzyków jest, którzy oparli się o prawo. Po studiach artystycznych jest konieczne szczęście. W młodości chciałam zajmować się innymi zawodami. M.in. chciałam być dentystką. Chciałam zbierać kamienie szlachetne, zbieram je.

W okresie międzywojennym, mój dziadek był tubistą, Onufry Czekaj, uciekł z domu z orkiestrą wojskową. Po powrocie został zatrudniony w orkiestrze Teatru Wielkiego, u Emila Młynarskiego.  Moja babcia pochodziła z Rosji.

Mam bardzo nieliczną rodzinę. Nie mam rodzeństwa, Matka nie miała rodzeństwa. Była bardzo dzielna. Moja Matka pracowała jako chórzystka w Polskim Radio i Polskich Nagraniach. Mama była prostolinijna, wierzyła w słowo pisane.

Czy lubiła Pani być prymuską? Oczywiście, ale niestety mnie nie lubili, ale szanowali.

Jestem sierotą po wielu tatusiach, jestem dobrą obserwatorką. Mogłam się nauczyć, muszę wiedzieć, gdzie poszukać wiedzy, znać narzędzia, którymi mogę żonglować. Czuję się rzemieślniczką. Nie jestem celebrytką. Żebym się nie rwała na coś, co znacznie zrobią młodzi. Potrafię pokazać możliwości, które wymaga dane działanie. Młodzi lubią ze mną pracować. To jest ważne.

Fot. Marytka Czarnocka / BookBook

 

Księgarnie BookBook to 96 księgarnie na terenie całej Polski oraz bookbook.pl, gdzie czytelnicy znajdą nowości, bestsellery oraz wyjątkowe oferty promocyjne. W księgarniach miłośnicy książek poznają kilka milionów egzemplarzy od literatury pięknej, poprzez reportaże poradniki, ciekawą ofertę dla najmłodszych i młodych czytelników. Księgarnie Bookbook to także partner wielu inicjatyw wspierających czytelnictwo oraz organizator wydarzeń kulturalnych swoich księgarniach.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się