"Podaruj wiersz” – druga edycja akcji Fundacji im. Zbigniewa Herberta

"Podaruj wiersz” – druga edycja akcji Fundacji im. Zbigniewa Herberta

"Podaruj wiersz” – druga edycja akcji Fundacji im. Zbigniewa Herberta

Udostępnij

Fundacja im. Zbigniewa Herberta po raz drugi inicjuje akcję społeczną „Podaruj wiersz”. W ten sposób chce przypomnieć wszystkim, że „poezja jest darem”, a podarowanie komuś wiersza może wzmocnić relacje międzyludzkie, których osnową jest słowo – znaczące, niosące sens, dające oparcie.

Inspiracją dla akcji są listy-wiersze, które Zbigniew Herbert pisał do przyjaciół, ważnych dla niego osób i artystów, obdarowując ich autografami swych utworów. Udział w inicjatywie polega na przepisaniu odręcznie wybranego wiersza i podarowaniu go wybranej osobie. Organizatorzy przygotowali specjalną kartę papeterii, na której można to uczynić. Karty otrzymamy bezpłatnie w bibliotekach publicznych na terenie całego kraju. Można je też pobrać na stronie podarujwiersz.pl.

Osoby, które chciałyby wziąć udział w akcji, ale obawiają się korzystania z papierowych kart papeterii ze względu na ciągle istniejące zagrożenie koronawirusem, mogą podarować wiersz drogą elektroniczną, w formie „cyfrowego dyptyku” składającego się ze zdjęcia przepisanego wiersza oraz pliku audio z odczytem utworu. Fotografię i nagranie można w łatwy sposób wykonać za pomocą większości telefonów komórkowych.

– Poezja jest darem. Otrzymujemy ten dar, ale możemy też nim się dzielić. Warto to robić. Przepisanie i podarowanie wiersza może być gestem przyjaźni lub wdzięczności, może dać duchowe wsparcie, nieść pociechę, podtrzymywać nadzieję. Jest to również intymny akt podarowania innym swojego czasu, swojej wrażliwości i obecności, której formą jest odręczne przepisanie wiersza, ofiarowanie go. Niech to będzie prosty, ludzki gest – jak wyciągnięcie do kogoś ręki, jak podanie dłoni – mówi prof. Paweł Próchniak, członek Rady Fundacji im. Zbigniewa Herberta i pomysłodawca akcji.

– Wierzę, że gest ofiarowania słów poezji jest gestem na wskroś ludzkim, że może być formą życzliwej współobecności, tak potrzebnej dzisiaj, kiedy wielu z nas żyje w poczuciu niepewności i zagrożenia z powodu trwającej pandemii konronawirusa. Dlatego gorąco zachęcamy uczestników akcji, aby osób, którym można podarować przepisany specjalnie dla nich wiersz, poszukali w swoim otoczeniu, w wśród rodziny, przyjaciół, znajomych, do których może długo się nie odzywali – podkreśla Maria Dzieduszycka, prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta.

Inicjatywa ma trwać do 30 października. W Google Play do pobrania jest bezpłatna aplikacja smartfonowa „Podaruj wiersz”, która ułatwia udział w akcji (pozwala na lokalizację w najbliższej okolicy miejsc dystrybucji kart, zawiera również elektroniczną wersję karty papeterii). Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do dzielenia się z nimi zdjęciami i filmikami pokazującymi udział w akcji i jej efekty. Będą one umieszczane na profilu Fundacji im. Zbigniewa Herberta na Facebooku.

[źródło: booklips.pl]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się