Podatek VAT bez numerów ISBN i ISSN

Podatek VAT bez numerów ISBN i ISSN

Podatek VAT bez numerów ISBN i ISSN

Udostępnij

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek i Stowarzyszenie Księgarzy Polskich skierowały wspólny list protestacyjny do prof. dr hab. Teresy Czerwińskiej, ministra finansów, w sprawie pojętych prac nad zmianami w ordynacji podatkowej, których celem ma być likwidacja sprawdzonego sposobu identyfikacji książek i prasy przez odwołanie się do numerów ISBN i ISSN.

Treść listu przekazanego 7 stycznia:
Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, reprezentujące środowisko wydawców, oraz Stowarzyszenie Księgarzy Polskich, reprezentujące księgarstwo, stanowczo protestują przeciw próbom wprowadzenia nowego sposobu identyfikowania książek i prasy, dla których ma zastosowanie obniżona stawka podatku VAT – do 5 proc. dla książek i 8 proc. dla prasy.

Obowiązująca regulacja wynika z Ustawy z 11 marca 2004 roku. Istniejąca zasada identyfikacji na podstawie Międzynarodowych Znormalizowanych Numerów Książki ISBN i Międzynarodowych Znormalizowanych Numerów Prasy ISSN jest sprawdzona i czytelna. Odejście od niej doprowadzi z pewnością do chaosu na rynku książki i prasy. Powstaną też wątpliwości interpretacyjne, dodatkowo zmiana wywrze wpływ na pozapodatkowe aspekty funkcjonowania rynku wydawniczego.

Obecny stan prawny obowiązujący od dnia 1 stycznia 2011 roku w zakresie obniżonej stawki podatku VAT w wysokości 5 proc. i 8 proc. jest ugruntowany w praktyce orzeczniczej i interpretacyjnej. Przede wszystkim jest prosty do stosowania przez nadawanie międzynarodowych symboli ISBN i ISSN. Stymuluje również wydawców do przekazywania egzemplarzy obowiązkowych do Biblioteki Narodowej, co jest warunkiem zachowania dorobku kulturalnego.

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek i Stowarzyszenie Księgarzy Polskich w pełni popierają stanowisko Polskiej Izby Książki oraz Izby Wydawców Prasy, które zdecydowanie opowiadają się za utrzymaniem dotychczasowego systemu identyfikacji książek i prasy na podstawie numerów ISBN i ISSN.

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek jest najstarszą organizacją branżową ruchu wydawniczego, działającą od 1921 roku; członkostwo w tej organizacji traktowane jest jako prestiżowe z uwagi na jej tradycje i dorobek.

Stowarzyszenie Księgarzy Polskich, powstałe w 1956 roku i nawiązujące do zarejestrowanego w 1908 roku Związku Księgarzy Polskich, jest ogólnopolską organizacją społeczno-zawodową skupiającą właścicieli i pracowników księgarstwa.

Rafał Skąpski, prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek

Tadeusz Prześlakiewicz, przewodniczący Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgarzy Polskich

Kopie listu zostały skierowane do wiadomości: prof. dr. hab. Piotra Glińskiego, wiceprezesa Rady Ministrów i ministra kultury i dziedzictwa narodowego, oraz do dr, Dariusz Jaworski, dyrektora Instytutu Książki.

(źródło: http://rynek-ksiazki.pl)


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się