Podsumowanie 2023 roku w kategorii książek na Allegro i Allegro Lokalnie

Podsumowanie 2023 roku w kategorii książek na Allegro i Allegro Lokalnie

Podsumowanie 2023 roku w kategorii książek na Allegro i Allegro Lokalnie

Udostępnij

Według badania przeprowadzonego przez Bibliotekę Narodową [1], w 2023 r. 43% Polaków przeczytało co najmniej jedną książkę. Użytkownicy Allegro nie pozostają w tyle: w ubiegłym roku niemal 3,9 miliona osób zdecydowało się na zakup literatury na platformie, a łącznie sprzedano ponad 24 miliony książek - to średnio 46 egzemplarzy na minutę.

W zeszłym roku, rekordzista zrobił zakupy za niemal 106 tys. zł na platformie Allegro. Jak pokazują dane, klienci najczęściej wybierali oferty z kategorii takich jak podręczniki szkolne, literatura dla dzieci i młodzieży oraz beletrystyka. Widać również rosnące zainteresowanie czytelników książkami „Young Adults” czy komiksami dla dzieci.

Książki zdecydowanie częściej kupowały kobiety, ale zarówno wśród pań, jak i panów, najchętniej sięgano po tytuły dla dzieci i młodzieży. W 2023 roku co trzecia książka sprzedana na Allegro pochodziła z tej kategorii. Obie grupy chętnie wybierały również literaturę piękną i podręczniki szkolne, choć to kobiety częściej dokonywały zakupów związanych z edukacją. Najchętniej czytanymi autorkami były: Anita Głowińska, Weronika Marczak oraz Agnieszka Bator, za to w czołówce najpopularniejszych wydawnictw znalazły się: Media Rodzina, Nasza Księgarnia i Egmont, a biorąc także pod uwagę segment podręczników i książek edukacyjnych (np. repetytoria, lektury) były to - Wydawnictwo Greg i Nowa Era.

Preferowanym urządzeniem dokonywania transakcji w 2023 roku wciąż pozostawały smartfony (63%), a dniem i porą - poniedziałek między 20:00 a 21:00. W 2023 roku peak zakupowy przypadł na 6 września (jest to także Dzień Czytania Książek, który wywodzi się z Stanów), zaraz po rozpoczęciu roku szkolnego - tego dnia sprzedano 193 247 egzemplarzy, czyli 134 książki na minutę. Użytkownicy wyraźnie stawiali na dostawy w ramach pakietu Smart - aż ¾ zakupionych książek dostarczono właśnie za pomocą tej usługi.

Książki z drugiej ręki na Allegro Lokalnie

Allegro stanowi doskonałe miejsce dla miłośników książek, oferując tysiące lektur w wielu kategoriach i formach. Czytelnicy chętnie sięgają również po literaturę z drugiej ręki, dostępnej w ramach Allegro Lokalnie i dają im również drugie życie wystawiając oferty na platformie. Rekordzista sprzedał w 2023 roku aż 2103 książki. Zaś średnia liczba ogłoszeń wystawionych w kategorii „Książki i komiksy” wynosiła niemal 12 egzemplarzy na 1 klienta. Najpopularniejszymi autorami byli Remigiusz Mróz, Stephen King, Andrzej Sapkowski - to właśnie ich książki sprzedały się w największej liczbie egzemplarzy.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także komiksy z drugiej ręki. Tylko w tej podkategorii na Allegro Lokalnie sprzedano ponad 30 tysięcy ofert, a wartość sprzedanych ofert osiągnęła ponad 2,3 mln zł. Niewątpliwie można tam znaleźć również kolekcjonerskie perełki - w 2023 roku kolekcja komiksów Marvela została sprzedana za kwotę 4999 zł. Wśród polskich tytułów rekordową cenę osiągnął „Kapitan Żbik. Salto śmierci” - został sprzedany za 3490 zł na Allegro Lokalnie.

Rozwój cyfrowego handlu oraz wygodne opcje płatności i dostawy sprawiają, że kupowanie książek online staje się coraz bardziej atrakcyjne dla konsumentów. Z kolei atrakcyjne promocje i festiwale zakupowe organizowane przez Allegro, to dobra okazja, aby uzupełnić swoją domową biblioteczkę i inne akcesoria niezbędne do nadchodzącego wakacyjnego wypoczynku.

[1] Stan czytelnictwa w Polsce w 2023 - Biblioteka Narodowa (bn.org.pl)

Materiał graficzny do pobrania: https://pap-mediaroom.pl/biznes-i-finanse/podsumowanie-2023-roku-w-kategorii-ksiazek-na-allegro-i-allegro-lokalnie

Źródło informacji: Allegro


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się