Poezja i wyklejanki – seria wydarzeń w Rzymie w stulecie urodzin Wisławy Szymborskiej

Poezja i wyklejanki – seria wydarzeń w Rzymie w stulecie urodzin Wisławy Szymborskiej

Poezja i wyklejanki – seria wydarzeń w Rzymie w stulecie urodzin Wisławy Szymborskiej

Udostępnij

Wystawa kolaży Wisławy Szymborskiej, międzynarodowe sympozjum na temat jej twórczości, koncert, spotkania i wspomnienia składają się na cykl imprez zorganizowanych w Rzymie. W wydarzeniach mających związek ze stuleciem urodzin Noblistki wzięli udział polscy znawcy jej poezji oraz włoscy poloniści. W środę zakończyła je sesja w Instytucie Polskim nad Tybrem.

Serię wydarzeń dedykowanych bardzo cenionej we Włoszech poetce zorganizował wydział studiów europejskich, amerykańskich i międzykulturowych rzymskiego uniwersytetu La Sapienza we współpracy z muzeum sztuki współczesnej tej uczelni, Domem Literatury i Instytutem Polskim.

Dużym zainteresowaniem cieszy się zorganizowana na La Sapienzy wystawa kolaży wykonanych przez poetkę (Szymborska nazywała je wyklejankami). Miłośnikom poezji Szymborskiej przypomniano, że poetka przez lata skrupulatnie gromadziła wycinki z gazet i pism, a następnie wykorzystywała je, tworząc pocztówki dla swoich przyjaciół.

Podczas wystawy w Rzymie można obejrzeć około 80 prac poetki, a także zilustrowany przez nią tuż po wojnie podręcznik do angielskiego – „First steps in English” Jana Stanisławskiego.

Na rzymskim uniwersytecie odbyło się także sympozjum pod hasłem „Szymborska i...”.

Michał Rusinek, Prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, mówił o jej „rodnikach”, czyli pomysłach na kolejne wiersze, które nie zostały napisane. „Szymborska i inni” – to tytuł wystąpienia Teresy Walas. Guido Mattia Gallerani z Uniwersytetu w Bolonii opowiadał o związkach noblistki z włoska poezją, a wykładowca literatury polskiej i tłumacz Silvano De Fanti – o przekładach jej poezji. Polonista i tłumacz Andrea Ceccherelli opowiadał z kolei o przyjaźni poetki z Czesławem Miłoszem, a Francesca Fornari – m.in. o jej korespondencji ze Zbigniewem Herbertem. Polonista Luigi Marinelli przedstawił sylwetki noblistki oraz Stanisława Lema.

We wtorek w Domu Literatury w Rzymie odbyło się spotkanie pod hasłem „Szymborska i inne”, podczas którego jej wiersze zaprezentowały włoskie poetki: Antonella Anedda, Maria Grazia Calandrone, Annalisa Comes, Carmen Gallo, Laura Pugno. Przedstawiono też poezję Krystyny Dąbrowskiej, Julii Hartwig, Urszuli Kozioł, Małgorzaty Lebdy.

W Instytucie Polskim zorganizowano koncert „Ella w niebie”. To tytuł wiersza Wisławy Szymborskiej, który zadedykowała uwielbianej przez nią Elli Fitzgerald. Przed polską i włoską publicznością wystąpiła wokalistka Silvia Manco.

W końcowej, trzeciej sesji międzynarodowej konferencji w Instytucie Polskim uczestniczyli Wojciech Ligęza, Tomasz Bilczewski, Giovanna Tomassucci, Luca Bernardini i Monika Woźniak, a także Sergio Maifredi, który podsumował bogate obchody stulecia urodzin poetki we Włoszech (imprezy organizowano w wielu miastach). Przypomniano m.in. entuzjastycznie przyjęty spektakl „Posłuchaj, jak mi prędko bije twoje serce”.

źródło: PAP, Sylwia Wysocka

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się