Poezja opanowała Warszawę
27 tysięcy utworów poetyckich pojawiło się 1 kwietnia w przestrzeni miejskiej Warszawy w ramach pierwszej edycji projektu „Wiersze w mieście”. Akcja jest kontynuacją międzynarodowej inicjatywy „Wiersze w metrze” i ma na celu propagowanie współczesnej poezji europejskiej.
Wiersze opanowały całe miasto, pojawiając się na plakatach, przystankach komunikacji miejskiej, w centrum Warszawy, na ogrodzeniu Łazienek Królewskich. Ponad sto kawiarni wyda w kwietniu kilkanaście tysięcy kubków z kawą „ubranych” w poezję. Wiersze zawisły również w klubach, a kameralne księgarnie i miejskie biblioteki ukryły zakładki z poezją w wybranych książkach. Utwory możemy też przeczytać na stronie www.wierszewmiescie.eu.
Wiersze zostały napisane przez szesnastu europejskich poetów, niektóre z nich specjalnie na tę okazję. Motywem przewodnim akcji jest Europa wraz z całym swoim bogactwem kulturowym, ale też współczesnymi problemami. Europa jako wspólnota uniwersalnych wartości, kolebka kultury i przestrzeń umożliwiająca wymianę myśli.
25 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się wieczór z poezją – "Wiersze w mieście" w Teatrze Królewskim/Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Organizatorzy projektu: Europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w warszawskim oddziale Stowarzyszenia Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej EUNIC Warszawa: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, British Council, Instituto Camões, Duński Instytut Kultury, Ambasada Estonii, Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii przy Ambasadzie Belgii, Ambasada Finlandii, Goethe-Institut, Ambasada Irlandii, Litewski Instytut Kultury i Attache Kulturalny Republiki Litewskiej w RP, Ambasada Luksemburga, Rumuński Instytut Kultury, Ambasada Słowenii, Włoski Instytut Kultury, Yunus Emre Enstitüsü.
Współorganizator: Miasto Stołeczne Warszawa
Partner: Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
Patronat honorowy: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce