TVP Kultura - „Pojedynki stulecia”,

TVP Kultura - „Pojedynki stulecia”,

„Pojedynki stulecia” – nowy program literacki w TVP Kultura

Udostępnij

W czwartki od 6 września TVP Kultura zaprasza na przygotowany z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości nowy cykl „Pojedynki stulecia”, w którym będą się ścierać życiorysy, dzieła, postawy, pomysły na Polskę i świat najwybitniejszych pisarzy XX wieku.

W każdym odcinku skonfrontowana zostanie para czołowych twórców polskiej literatury i życia intelektualnego, zaś zaproszeni do udziału w programie historycy, kulturoznawcy, pisarze, reżyserzy, aktorzy i socjologowie spróbują odpowiedzieć na pytania o ocenę ich postaw i twórczości ze współczesnej perspektywy.

Obchody stulecia niepodległości dają doskonałą okazję do refleksji i przyjrzenia się różnym podejściom i poglądom osób, które poprzez swoje dzieła kształtowały światopogląd polskiego społeczeństwa. Wypowiedzi zaproszonych do programu gości będą przeplatane unikalnymi archiwaliami i animacjami.

Bohaterami pierwszego programu (6 września o godz. 22:45) będą Henryk Sienkiewicz i Stefan Żeromski.  Twórca monumentalnych, pisanych „ku pokrzepieniu serc” powieści historycznych naprzeciw wrażliwego społecznika, autora pełnej realizmu i naturalizmu prozy. Podróżnik, globtroter i autor reportaży z Afryki i Ameryki Północnej kontra entuzjasta tatrzańskiej przyrody i wczasów nad Bałtykiem. Laureat Nagrody Nobla i reżyser zbiorowej wyobraźni Polaków – Henryk Sienkiewicz oraz kandydat do Nobla, krytyczny obserwator polskości – Stefan Żeromski. Polska husaria naprzeciwko szklanych domów. Kmicic w starciu z Baryką.

Kto wygra ten pojedynek stulecia? O dwóch spojrzeniach na literaturę, Sienkiewiczowskiej mitologizacji historii, z którą dyskutował w swoich utworach i dziennikach m.in. Witold Gombrowicz oraz budzeniu sumień, ostrej krytyce, pokazywaniu prawdy jako przesłaniu twórczości Żeromskiego wypowiadać się będą Krzysztof Zanussi, dr Łukasz Jasina – historyk, filmoznawca, prof. dr hab. Jadwiga Staniszkis – socjolog, Jakub Majmurek – filmoznawca, publicysta, „Krytyka Polityczna”, dr hab. Marcin Napiórkowski – semiotyk kultury, Uniwersytet Warszawski, Michał Szułdrzyński – redaktor „Rzeczpospolita Plus Minus”, L.U.C. – muzyk, tekściarz, producent, Tomasz Grzywaczewski – reporter, pisarz, podróżnik, dr Adam Ostolski – socjolog, publicysta, dr Mikołaj Mirowski – historyk, publicysta, Muzeum Historii Polski, Marcel Woźniak – pisarz, autor biografii Leopolda Tyrmanda.

W kolejnym odcinku (13 września o godz. 23:05) w szranki o rząd dusz Polaków staną Tadeusz Dołęga-Mostowicz i Witold Gombrowicz. Gdy książki jednego rozchodziły się w wielotysięcznych nakładach, drugi pozostał kompletnie niezrozumiany. Gdy jeden pisał ostre filipiki przeciwko sanacji, drugi zajmował się maskami, gębami i meandrami ludzkiej natury. Gdy jeden zdecydował się ochotniczo zaciągnąć do Wojska Polskiego, drugi wybrał się w emigracyjną podróż.

Czy łączyło ich cokolwiek poza stolikiem w Ziemiańskiej? Zapraszamy na starcie dżentelmenów przedwojennej Warszawy. Zaproszeni do udziału w programie goście wypowiadać się będą o posądzanym o pisanie literatury „dla kucharek” Tadeuszu Dołędze-Mostowiczu i literackim geniuszu Witolda Gombrowicza.

Bohaterami następnych „Pojedynków stulecia” będą: Marek Hłasko i Leopold Tyrmand, Karol Wojtyła i Leszek Kołakowski, Władysław Reymont i Antoni Słonimski, Władysław Broniewski i Julian Tuwim, Tadeusz Konwicki i Jarosław Iwaszkiewicz, Gustaw Herling–Grudziński i Leon Kruczkowski, Marek Nowakowski i Roman Bratny, Melchior Wańkowicz i Miron Białoszewski, Zbigniew Herbert i Czesław Miłosz, Agnieszka Osiecka i Jacek Kaczmarski, Krzysztof Kamil Baczyński i Zuzanna Ginczanka, Tadeusz Borowski i Zofia Kossak–Szczucka, Stefan Kisielewski i Ryszard Kapuściński, Aleksander Wat i Stanisław Cat–Mackiewicz, Maria Janion i Jarosław Marek Rymkiewicz. 

Program „Pojedynki stulecia” na antenie TVP Kultura w czwartki od 6 września ok. godz. 22:50 oraz na platformie TVP VOD.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się