Polscy pisarze współcześni autorami książki z okazji 70-lecia PAN

Polscy pisarze współcześni autorami książki z okazji 70-lecia PAN

Polscy pisarze współcześni autorami książki z okazji 70-lecia PAN

Udostępnij

Książkę, w której przedstawiono 20 wybitnych badaczek i badaczy związanych z Polską wydała z okazji swojego 70-lecia Polska Akademia Nauk. Każdej z postaci towarzyszy esej napisany przez współczesne pisarki lub pisarzy, m.in. Stefana Chwina czy Joannę Bator.

Jak czytamy na stronie PAN, książka „W poszukiwaniu lepszego świata. 20 opowieści o postaciach nauki” to opowieść o ludziach nauki i o pasji, z jaką zgłębiali świat, poszukując jego lepszej wersji. Publikacja powstała dla uczczenia 70 lat PAN.

„To książka, w której przedstawiamy 20 wybitnych badaczek i badaczy związanych z Polską. Każdej z tych postaci poświęcona jest notka biograficzna, ale też i esej-impresja napisany przez dwadzieścioro współczesnych pisarek lub pisarzy. Ci twórcy mieli całkowitą wolność w wyborze treści i formy. Ciekawa i inspirująca lektura!” – napisał w mediach społecznościowych prezes PAN prof. Jerzy Duszyński, który jest też jednym z autorów koncepcji publikacji.

W książce przybliżono m.in. postaci Mikołaja Kopernika, Ignacego Domeyki, Floriana Znanieckiego, Józefy Joteyki, Mariana Smoluchowskiego, Jana Czochralskiego czy Ignacego Łukasiewicza. „Wśród bohaterów znajdziemy ikoniczne, kojarzone z Polską postaci, ale także naukowców mniej rozpoznawalnych, przedwcześnie zmarłych, mniej oczywistych” – czytamy na stronie internetowej poświęconej książce.

W publikacji opisano badaczy reprezentujących różne dziedziny naukowe i żyjących na przestrzeni wieków. „Choć wiele ich różniło, to łączyła ich pasja badawcza i dociekliwość w poznawaniu otaczającego świata. To swoisty obraz historii polskiej nauki na tle historii kraju oraz międzynarodowych przemian i przełomów. Uczestnikami, a nawet czynnikami sprawczymi tych wydarzeń, były osoby opisane w książce” – czytamy w informacji na temat książki.

Wśród autorówpublikacji znaleźli się m.in. Stefan Chwin, Maciej Hen, Weronika Murek, Ignacy Karpowicz, Łukasz Zawada czy Joanna Bator.
„Dwadzieścioro znanych współczesnych pisarek i pisarzy podjęło się ważnego i ciekawego zadania – przybliżenia sylwetek polskich uczonych. Ich indywidualny i niepowtarzalny punkt widzenia odsłania przed czytelnikami zupełnie nieoczekiwane perspektywy, pokazując odkrycie naukowe jako część kulturowego i społecznego szerszego kontekstu. Tym samym postacie naukowców stają się mniej odległe, a ich dokonania – nawet jeśli nie do końca zrozumiałe – to jednak bliższe życiu” – oceniła cytowana przez PAN laureatka Literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk.

Publikacja jest dostępna w dwóch wersjach językowych – po polsku i po angielsku. Obie wersje można pobrać ze strony www.pan.pl/20Postaci.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się