Noc w Bibliotece, Kanada

Noc w Bibliotece, Kanada

Polska "Noc w Bibliotece" pierwszy raz w Kanadzie

Udostępnij

Trzydzieścioro troje dzieci w wieku od 8 do 13 lat wzięło udział w zorganizowanej przez Konsulat Generalny RP w Toronto pierwszej "Nocy w Bibliotece". Tę formę zachęcania do czytania zaproponowano po raz pierwszy dzieciom z polskich rodzin.

"Noc w Bibliotece" odbyła się w nocy z piątku na sobotę w polskim centrum kulturalnym w Mississauga. Impreza zaczęła się od spotkania z polską autorką książek dla dzieci Anną Czerwińską-Rydel, która opowiadała m.in. o Irenie Sendlerowej. Czerwińska-Rydel napisała o niej "Listy w butelce". "W 2018 r. obchodzimy rok Ireny Sendlerowej, pomyśleliśmy, że to dobra okazja, by połączyć zabawę z nauką historii" - powiedziała PAP koordynująca projekt Jolanta Grzelczyk. Postać Sendlerowej była też inspiracją dla warsztatów artystycznych prowadzonych przez Iwonę Lemke-Konart i Edytę Klimuk-Domańską. Dyplomy i nagrody przewidziano dla wszystkich.

Zaproszenie dla zainteresowanych dzieci i rodziców Konsulat Generalny RP przekazał na początku maja na swojej stronie internetowej, inicjatywą zainteresowały się też media polonijne. "Zaś dzięki współpracy ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie przedstawialiśmy naszą literacko-artystyczną propozycję w szkołach polskich i podczas tzw. godzin polskich w Mississauga i Toronto. Podstawowym warunkiem była znajomość języka polskiego w stopniu, który pozwala na uczestniczenie w takim wydarzeniu" - powiedziała Grzelczyk. Ostatecznie listę zamknięto dziesięć dni temu, tworząc dodatkowo listę rezerwową.

"W tym roku organizujemy Noc w Bibliotece w Kanadzie po raz pierwszy, sądzimy, że wydarzenie to będzie się rozwijać. Takie mam doświadczenia z poprzednich lat - w ubiegłym roku prowadziliśmy pierwszy raz podobne spotkanie w Londynie. Natomiast we Wrocławiu w miejskiej bibliotece publicznej po raz pierwszy w nocnym spotkaniu z literaturą uczestniczyłam piętnaście lat temu i nasze imprezy są od tego czasu oblegane. Te doświadczenia pokazują dzieciom, że czytanie może budzić emocje i może być dobrą zabawą" - dodała Grzelczyk.

Zakończona w sobotę rano "Noc w Bibliotece" była rzeczywiście nocą w bibliotece, ponieważ dzieci zabrały śpiwory i nocowały pod opieką nauczycieli w Centrum Kultury Polskiej im. Jana Pawła II w Mississauga, gdzie odbywało się całe wydarzenie. Zorganizowano im wspólną kolację, oglądanie polskich filmów, a rano - śniadanie.

Konsulat w Toronto przygląda się możliwościom współpracy z publicznymi bibliotekami, w których odbywa się wiele wydarzeń, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, pokazujących kanadyjską wielokulturowość, takich jak np. trwający przez cały maj "Miesiąc Kultur Azjatyckich". Przygotowuje się też do udziału w międzynarodowym festiwalu autorów w Toronto w październiku. W lutym roku Konsulat Generalny RP w Toronto rozpoczął inny projekt literacki - "Czytam po polsku", nawiązujący do Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, ustanowionego w 1999 r. przez UNESCO i obchodzonego 21 lutego. W ramach tego wydarzenia przedszkolakom i uczniom klas pierwszych przekazywano czytelnicze wyprawki, w których znalazły się zarówno książki, jak i listy polskich książek dla dzieci dostępnych w bibliotekach publicznych. Również w lutym konsulat w Toronto zainaugurował "Polish Heritage Days", Dni Polskiego Dziedzictwa, które mają służyć pokazaniu zarówno historii Polski, jak i wkładu Polonii w historię Kanady. Na projekt składają się wydarzenia kulturalne, edukacyjne i sportowe, festiwale i festyny. "Dni Polskiego Dziedzictwa" są organizowane na terenie okręgu konsularnego polskiej placówki, czyli w prowincjach Ontario, Manitoba, Saskatchewan i na terytorium Nunavut. W spisie powszechnym z 2016 r. polskie pochodzenie deklarowało ponad 1,1 mln mieszkańców Kanady, czyli ok. 3 proc. ludności.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się