"Polska Norwida" premiera filmu Muzeum Historii Polski

"Polska Norwida" premiera filmu Muzeum Historii Polski

"Polska Norwida" premiera filmu Muzeum Historii Polski

Udostępnij

Rok 2021 ogłoszony został przez Sejm RP Rokiem Cypriana Kamila Norwida. Rok 2022 jest z kolei Rokiem Polskiego Romantyzmu. Obydwa te fakty stały się filmowym pretekstem do odnalezienia głównie polskich oraz paryskich „miejsc Norwida" oraz próbą odpowiedzi na pytanie: jaka była „Polska Norwida", jakie miejsce zajmowała w jego twórczości?

 

W filmie dokumentalnym zobaczymy miejsca związane z wielkim Artystą. Gdzie urodził się przyszły poeta, a gdzie spędził dzieciństwo po wczesnej śmierci matki? Jakie miejsca odwiedzał Norwid w Warszawie podczas studiów i z kim się przyjaźnił? Dlaczego Norwid postanowił dwukrotnie odbyć podróż po ziemiach polskich i jaki ta podróż miała wpływ na jego twórczość? Jak na twórczości poety odcisnął się pobyt w Krakowie, ostatnie polskie miasto przed emigracją. Jakie miejsca odwiedzał w stolicy Francji, z kim się przyjaźnił, jak wyglądały ostatnie lata życia poety? Na te, i na inne pytania będziemy chcieli odpowiedzieć w filmie dokumentalnym „Polska Norwida". Po miejscach szczególnie ważnych w życiu artysty oprowadzać będą trzej przewodnicy: prof. Wiesław Rzońca w Warszawie, aktor Radosław Krzyżowski w Krakowie i prof. Michał Masłowski w Paryżu.

W filmie poruszony zostanie także mało znany wątek malarskiej twórczości C.K. Norwida, która zaowocowała ogromną liczbą ok. 2 tys. szkiców, akwarel i obrazów — o tym aspekcie twórczości Norwida opowiadać będą dr Edyta Chlebowska i dr Adam Cedro. W filmie poruszymy też wątek recepcji Norwida w wieku XX. oraz w czasach nam współczesnych. Staramy się pokazać, na czym polegał fenomen Norwida, iż był on m.in. poetą „pokolenia Kolumbów", a następnie Żołnierzy Wyklętych i jaki wpływ miała twórczość Norwida na młodego Karola Wojtyłę, skoro będąc już papieżem Janem Pawłem II, wielokrotnie odwoływał się do słów poety. O tych sprawach mówią w filmie znani norwidolodzy: prof. Józef Fert, prof. Marek Stanisz, prof. Wojciech Kudyba. Fragmenty poezji Norwida przeczyta jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich aktorów Jerzy Trela. Usłyszymy muzykę Czesława Niemena i Przemysława Gintrowskiego.

Reżyserem filmu jest Jarosław Mańka twórca wielu także nagradzanych filmów o tematyce historycznej m.in."Prywatne śledztwo majora Zakirowa", "W imię prawdy. Tajny Instytut Katyński", "Skarga". Scenariusz filmu napisał Marek Stremecki z Muzeum Historii Polski.

Za pomoc w realizacji składamy podziękowania dla Domu św. Kazimierza w Paryżu i Biblioteki Polskiej w Paryżu.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się