Polski rok w Wielkiej Brytanii
To będzie największa w historii prezentacja polskiej literatury i naszego rynku wydawniczego w Wielkiej Brytanii. W przyszłym roku, w marcu, będziemy „Market Focus”, czyli gościem honorowym The London Book Fair w Londynie.
To najważniejsze wiosenne targi książki na świecie – to tu spotykają się agenci literaccy, tu zapadają decyzje o tym, co na rynku książki ukaże się w najbliższych miesiącach. Status gościa honorowego daje autorom, wydawcom i drukarzom z Polski niepowtarzalną szansę. Rynek brytyjski nie jest łatwy, trudno tam zaistnieć firmom z Europy kontynentalnej i pisarzom, którzy nie piszą po angielsku. A jednak kraje, które w poprzednich latach otrzymywały tytuł „Market Focus”: Turcja, Chiny, Korea czy Meksyk, odnotowały znaczący wzrost zainteresowania swoją ofertą. Doskonale rozumieją to polscy wydawcy. Do udziału w targach 2017 zgłosiło się prawie 50 firm z Polski. To oznacza, że na stoisku narodowym będzie dwa razy więcej wystawców niż zwykle. Dlatego nasze stoisko będzie najbardziej okazałe w historii polskiej obecności na The London Book Fair.
Przedstawiciele polskiej branży wydawniczej do Londynu jeżdżą od lat, wiedzą więc, jak wielka jest renoma tej imprezy i jej rozpoznawalność. Dość powiedzieć, że w ubiegłym roku informacje o wydarzeniach na London Book Fair dotarły do ponad dwóch milionów osób na Facebooku. Z kolei na Twitterze doniesienia z targów śledziło blisko sześćdziesiąt tysięcy osób. Swoje publikacje promowało w Londynie sześćdziesiąt krajów, obecnych było 1500 wystawców, 618 agentów literackich i dwadzieścia pięć tysięcy gości. Przy czym, co istotne, są to niemal wyłącznie ludzie z branży, bo choć targi są otwarte dla publiczności, nie są kiermaszem książek, zaś większość organizowanych tam spotkań ma charakter specjalistyczny.
Jednak poza istotnymi dyskusjami branżowymi londyńskim targom książki w dniach 14-16 marca będzie towarzyszył polski program literacki. Planowany jest cykl spotkań z naszymi autorami. Całość zacznie się jeszcze 13 marca od Dnia Conrada, czyli Conrad Study Day w British Library, a zostanie przedłużona naszym udziałem w Essex Book Festival, festiwalu literackim, organizowanym równolegle z targami. Polski dzień na tej popularnej imprezie będzie nosił tytuł „Poznaj swoich sąsiadów” – nawiązujący do masowej emigracji naszych rodaków na Wyspy. Czytelnicy z Wielkiej Brytanii będą mogli poznać najważniejszych twórców współczesnej literatury polskiej, zapoznać się z wybitnymi osiągnięciami naszych autorów książek dla dzieci, a nawet spróbować… polskiego sernika.
Marcowe targi w Londynie i Essex Book Festival będą jednak tylko pierwszym krokiem w tej największej prezentacji polskiej literatury w Wielkiej Brytanii. Twórcy znad Wisły, zarówno ci specjalizujący się w literaturze dziecięcej, gatunkowej (kryminał, fantastyka), eseju, jak również czołowi polscy prozaicy, będą w tym roku gośćmi największych festiwali literackich na Wyspach. Można zatem powiedzieć, że w Wielkiej Brytanii szykuje się polski rok.
Pierwsze szczegóły na temat programu, tworzonego w porozumieniu ze stroną brytyjską, zostaną zaprezentowane 19 stycznia 2017, na imprezie zorganizowanej przez The London Book Fair w Londynie. 25 stycznia w Warszawie odbędzie się spotkanie z wydawcami uczestniczącymi w targach. Będzie to pierwsze z regularnych konsultacji, z wydawcami i Polską Izbą Książki. PIK także uczestniczy w przygotowaniu branżowego programu na londyńskie targi. W lutym czeka nas zaś wizyta studyjna angielskich dziennikarzy, związana z prezentacją polskich autorów w Wielkiej Brytanii.