Polskie podręczniki dotarły na Litwę

Polskie podręczniki dotarły na Litwę

Polskie podręczniki dotarły na Litwę

Udostępnij

Do Wilna z Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego przybył dziś transport 7500 podręczników i ćwiczeń do nauki języka polskiego dla klas 4-10. Po raz pierwszy polskie dzieci w polskich szkołach na Litwie będą się uczyły polskiego z podręczników z Polski.

Na sprowadzenie podręczników zgodę wyraziły władze oświatowe Litwy, które dotychczas nie dawały na to zezwolenia.

„To przełomowa decyzja naszych władz” – powiedział przewodniczący Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” Józef Kwiatkowski. Podkreślił, że na Litwie „w polskich szkołach języka ojczystego uczymy z podręczników wydanych przed ponad 20 laty”.

Litewscy poloniści określają pozyskanie polskich podręczników jako „historyczną chwilę”.

„Nauczanie polskiego z polskich podręczników wzbogaci słownictwo i mamy nadzieję, że podźwignie poziom nauczania języka polskiego”

– powiedziała Danuta Korkus, nauczycielka języka polskiego z wileńskiej Szkoły Średniej im. Władysława Syrokomli.

Korkus podkreśliła, że podręczniki z Polski „zostały sprowadzone na okres przejściowy”. „Naszym zadaniem będzie teraz zaadaptowanie ich na potrzeby naszej szkoły” – wskazała.

„Po części problem z podręcznikami do polskiego został rozstrzygnięty” – oceniła Krystyna Dzierżyńska, wiceprezes „Macierzy Szkolnej”. Poinformowała, że zgodnie z decyzją nauczycieli klas początkowych, dla klas 1-3 zostaną zaadaptowane podręczniki z polskiego wydawnictwa Nowa Era. „Podręcznik dla klasy pierwszej już jest przygotowany do druku; prace nad kolejnymi trwają” – powiedziała Dzierżyńska.

Zgoda na sprowadzenie podręczników z Polski na Litwę to tylko jedno z działań, które ma rozwiązać problemy oświaty polskiej w tym kraju. Społeczność polska oczekuje też przywrócenia obowiązkowego egzaminu maturalnego z języka polskiego, którego wyniki liczyłyby się przy rekrutacji na litewskie uczelnie.

W 1998 roku egzamin maturalny z polskiego został na Litwie zdegradowany do statusu nieobowiązkowego egzaminu szkolnego, co wpłynęło na pogorszenie poziomu nauczania języka ojczystego w szkołach polskich w tym kraju.

Na Litwie działa 70 szkół z polskim językiem nauczania; uczy się w nich około 11 tys. uczniów.

żródłó:www.niezalezna.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się